Piraziz

Piraziz Giresun iline bağlı bir ilçedir. Piraziz ilçesi Giresun il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

Piraziz İlçesi

Piraziz ilçesi güzel sahillere sahip olmasına rağmen dış turizm açısından pek gelişmemiştir. İlçede daha çok iç turizm gelişmiştir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tralizade Hasan Bey Konağı

Piraziz ilçe merkezinde yer almaktadır. İlçenin en eski yapısı olan Hasan Bey Konağı; Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında 1906-1908 yılları arasında inşa edilmiştir. Özgün mimarisi ile dikkat çeken Hasan Bey Konağı görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Pir Aziz ve Şeyh İdris Türbesi

Piraziz ilçe merkezinde yer almaktadır. Türbe; ilçeye adını veren Pir Aziz ve Pir Aziz’in Hocası Şeyh İdris’e aittir. Türbe yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bendehor Kalesi

Piraziz ilçe merkezinde Ayıkaşı Mahallesinde yer almaktadır. Bendehor Kalesi kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bendehor Kalesi günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca Piraziz ilçesinde Tekkeköy’de Kozlar Kalesi ve Kaleyanı Mahallesinde Güni Kalesi bulunmaktadır.

Piraziz

2 YORUMLAR

  1. İyi günler dilerim. Yazdığınızı yazı ile ilgili bazı eksikleri size bildirmek ya da doğruluğunu teyit etmek istedim. Piraziz ilçemizde Tekkeköy’de Kozlar kalesi olduğunu belirtmişsiniz. Piraziz’de tekkeköy diye bir köyümüz mevcut değildir. Ayrıca internette birçok kaynakta Piraziz ilçemizde “Kozlar Kalesi” olduğunua dair yazılar mevcut. Ama Piraziz Belediyesine bu bilgiyi sordum ve böyle bir kale olmadığını belirttiler. Lütfen bu konu ile ilgili beni aydınlatır mısınız? En azından bu kalenin nerede olduğunu biliyorsanız belediyeye bu kalenin var olduğunu bildireceğim.
    Çalışma için teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here