Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Patrikhanesi olarak bilinen Rum Ortodoks Patrikhanesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Ortodoks Hristiyanlığı temsil eden Doğu Ortodoks Kilisesi’ni oluşturan 14 otosefal kiliseden biridir. Gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yapıdır.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kütüphanesi , İstanbul

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Patrikhanesi olarak bilinen Rum Ortodoks Patrikhanesi 250 milyon mümine sahip Ortodoks dünyasının ruhani önderi konumunda olan dini bir kurumdur. Türkiye’de, ms.27 yılında Aziz Petros (Piyer)’un kardeşi Aziz Andreas tarafından İstanbul’da inşa edilmiştir.

Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi

Değişik zamanlarda değişik yerlere taşınan Rum Ortodoks Kilisesi buna rağmen simgesini elinden bırakmamıştır. 330 yılından beri düzenini korumak açısından bazı dönemler sıkıntı yaşamışsa da, dünyada beş tane Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin liderliğini elinde tutmayı başarmıştır. 1453 yıllında İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet fermana bağlanıp sadece dini konularda görevlerinin sınırlandırılmış olması dışında, sürekliliğine dokunulmamış, yasal süreci devam etmiştir.

Rum Ortodoks Patrikhanesi

Patrikhane kilisesi deyince büyük bir yer hayal ediyor olabilirsiniz fakat öyle değil. Rum Ortodoks Patrikhanesi Mütevazi boyutlarda ama ruhani yeri ve önemi büyük bir kilise. Pırıl pırıl ışık ışık bir yerdir. İçinde çok değerli eserler bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka gelip ziyaret ediniz.

Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi

Rum Ortodoks Patrikhanesi Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelenler için

  • Kadıköy’den Kadıköy-Eminönü vapuruna binerek Eminönü’nde indikten sonra Eminönü otobüs duraklarından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Fener Rum Patrikhanesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar’dan Üsküdar-Eminönü vapuruna binerek Eminönü’nde indikten sonra Eminönü otobüs duraklarından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Fener Rum Patrikhanesi’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

  • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız herhangi bir metrobüs istasyonundan metrobüs ile Ayvansaray-Eyüp durağında ininiz. Buradan üst geçitten sol taraftan çıkarak Haliçe doğru aşağıya kadar yürüyünüz. Sağ tarafınızdaki otobüs durağından 36CE, 399B, 399C, 44B, 48E, 55T, 99, 99A numaralı otobüslerden birine binerek Fener durağında indiğinizde Fener Rum Patrikhanesi’ne ulaşabilirsiniz.
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kütüphanesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here