Samsun Kent Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Samsun ili, İlkadım ilçe sınırında bulunan Samsun Kent Müzesi, 12 Şubat 2013 tarihinde ziyaretçilerine açılan müzede şehrin; sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik özelliklerini yansıtan Bilgi, Belge ve eşyalar sergilenmektedir.

Müze binası; 1928 yıllında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa edilmiştir. Uzun süre farklı amaçlar için kullanılan bina 2013 tarihinde Samsun Kent müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Samsun Kent Müzesi, Diğer şehirlerde bulunan kent müzelerden çok farklıdır. Kent Müzesi; ziyaretçileriyle interaktif iletişimi sağlayan farklı bir uygulamayla diğer müzelerden ayrılıyor. Bu müze ilk açıldığı 70 gün içerisinde yaklaşık 20 bin ziyaretçisiyle buluşmuştur. Müze;  Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca  2015 yılında düzenlenen XX. Luigi Micheletti Ödüllerinde finalle kalarak Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içerisinde yerini almıştır. Samsun Kent Müzesi 7 bölümde oluşmaktadır. Bunlar; A1, B1, B2, B3, C1, C2 ve C3 şeklinde sıralanmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bütün bölümlerini gezip Samsun tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Nerede?

Samsun Kent Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı Zafer Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur.

Samsun Kent Müzesi Nasıl Gidilir?

Atakum tarafından müzeye ulaşmak istiyorsanız burada Tramvay hattını kullanmanız gerekecektir. Tramvay ile Gar İstasyonu’nda inip biraz yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz. Otogardan buraya ulaşmak istiyorsanız ise Otogardan kalkan servislerle Cumhuriyet Meydanında inip yaklaşık 5-10 yürüdükten sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Samsun Kent Müzesi, Haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Giriş Ücreti

Samsun Kent Müzesi girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here