Seben

Seben Bolu iline bağlı bir ilçedir. Seben ilçesi bağlı olduğu Bolu il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır.

Seben İlçesi

Köroğlu Dağlarının eteklerinde kurulan Seben ilçesi küçük, şirin bir yerdir. Seben ilçesi doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Seben’in turizmi daha çok yaylalar üzerine kurulmuştur. Seben ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Seben Gölü

Seben ilçe sınırlarında yer alan Seben Gölü; Bolu il merkezine 32 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesinin en büyük göllerinden birisi olan Seben Gölü 833 hektarlık bir alana sahip, 8 metre derinliktedir. 2006 yılında Seben Ovasının sulanması amacı ile yapılan göl, daha sonraları çevresi düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Ormanlar içinde, çevresinde çok fazla yayla olan Seben Gölü muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Seben Gölü

Bağlum Kaplıcaları

Seben ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Kesenözü Köyünde yer almaktadır. Eski zamanlardan beri şifa dağıtmaya devam eden kaplıca suları 78 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları kokusuz ve gazlıdır. Bağlum Kaplıca suları cilt hastalıkları, romatizmalı hastalıklar, mafsal, sinir ve yaralara iyi gelmektedir. Kaplıca bölgesinde 4 havuz yer almaktadır. Ayrıca kaplıcanın çevresinde banyolu ve banyosuz odalara sahip otel de bulunmaktadır.

Seben Kaya Evleri

Seben ilçesinde kayalara oyulmuş kaya evleri bulunmaktadır. Frigyalılar Döneminde yapılan bu kaya evler daha çok Çeltik deresi, Solaklar, Hocaş, Kaşbıyıklar, Alpağut Köylerinde derin vadilerde yükselen kayalar içinde yer almaktadır. Solaklar Köyünde bulunan kaya evlerin bulunduğu yerde ayrıca alabalık tesisi de bulunmaktadır. Solaklar Köyünde kaya evlerinin manzarasına karşı akarsu kenarında oturup, alabalık yiyebilirsiniz.

Seben Hangi Şehirde
Seben Haritası
Seben Kaya Evleri
Seben Nasıl Gidilir
Seben

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here