PAYLAŞ
Selime Katerdrali ve Peribacaları

Nerede: Aksaray

Nasıl gidilir: Selime kasabasında bulunur. Kasabanın araçlarıyla ulaşım sağlanabilir.

Hangi bölgede: İç Anadolu Bölgesi

Şehir merkezi ile arasında mesafe ne kadar: 25 km

Aksaray ilimizin Güzel yurt ilçesine bağlı Selime beldesinde bulunan ve beldenin ismini alan Selime Katerdralı manastırı ve Peribacalarını  bugün size aktarmaya çalışacağız.

Bu bölgede bulunan manastır ve peribacaları buraya gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Selime  birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bizans dönemine ait bu manastır din adamları yetiştirmiş birçok din adamı burada çıkmıştır. Bu yüzden Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Bizanslardan sonra burası Selçukluların eline geçmiştir. Moğolların baskısı artınca bu manastır Selçukluların savunma yeri olmuştur. Bu yüzden sadece Hristiyanlar için değil aynı zamanda Müslümanlar içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Çevresindeki peribacalarıyla ve 100 yakın oyma yerleri, kilise vb. yerlerin ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Aynı zamanda burada bulanan Selime Türbesi de ziyaretçileri buraya çekmektedir. Buraya her bölgeden ziyaretçi gelmektedir. Fakat en çok Uzak Doğu ve Avrupa’dan ziyaretçiler buraya akın etmektedir. Kapadokya’nın en büyük Manastırı sayılmaktadır. Aynı zamanda duvarları incelediğimizde Hristiyan inancıyla bütünleşen Hz. İsa ve Hz. Meryem ile ilgili birçok resim bulabiliriz.

Sonuç olarak bu doğa harikası ,inanç merkezi ve tarih kokan kent olma özeliğini taşıyan Selime Katerdralı manastırı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Selime Katerdrali ve Peribacaları
Selime Katerdrali ve Peribacaları

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz