Şuhut

Şuhut; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Şuhut ilçesi Afyonkarahisar il merkezine 29 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şuhut İlçesi

Köklü bir tarihi geçmişe sahip Şuhut ilçesi tarihi mirasları ile dikkat çekmektedir. Şuhut ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Synnada Antik Kenti

Şuhut ilçe merkezinde yer almaktadır. Geçmişi Neolitik Çağa kadar dayanan Synnada Antik Kenti, Roma ve Bizans Döneminde Frigya’nın başkenti olmuş önemli bir kenttir. Büyük bir antik kent olan Synnada Kentte İmparator adına gümüş ve bronz sikkeler bastırılmıştır. Ayrıca bu kentte bulunan paralar üzerinde yer alan haşhaş bitkisi resimleri o dönemde haşhaşın üretildiğini göstermektedir. Günümüze bu antik kentten stadyum ve tapınaklar ulaşmıştır.

 Bininler Kayalığı

Şuhut ilçe merkezine 6 km uzaklıkta Senir Köyü yakınlarında yer almaktadır. Kayalar iki ya da üç katlı olup, tek ve çok odalı, alt katları ise hayvan barınağı olan insanların yaşadığı yerleşim yeridir. Bizans Dönemine ait olan bu yerleşim yerinde kilise ve manastıra it yapı kalıntıları da bulunmaktadır. Ayrıca burada Geç Roma Dönemine it kapaklı kaya mezarları da bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Şehitliği

Şuhut ilçe merkezinde yer almaktadır. Burada şehitlerin mezarı bulunmaktadır 1971 yılında İstiklal Savaşında şehit olanların anısına yapılmış küçük piramidal bir anıt yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı Şehitliği ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Şuhut AVM
Şuhut Hangi Şehirde
Şuhut Haritası
Şuhut Nasıl Gidilir
Şuhut Nerede
Şuhut

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here