Sulakyurt

Sulakyurt ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Kırıkkale’nin İlçeleri

Sulakyurt Gezi Rehberi

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: İlçe merkezinde bulunan bu cami ve türbe ziyaretçilerin uğrak yeridir. İlçemiz için önemli bir tarihi yapıdır. İlçemizde bulunan bu cami ve türbe 15. Yüzyılda Şeyh Şamil tarafında inşa edilmiştir. Şeyh şamil ilçemiz için çok önemli hizmetler yapılmıştır. Öldüğünde yöre halkı onun için türbe yapılmıştır. İlçemize gelen yerli ve yabancı kişiler uğradıkları ilk yerdir.

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi

Kozlu Yöresi Antik Kenti: İlçemize 7 km uzaklıkta bulunur. Bu kent Roma döneminde kalma bir kenttir. Günümüzde sadece Roma dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Buraya yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim.

Kozlu Yöresi Antik Kenti

İn Mağarası: İlçemize bağlı Kalekışla Köyünde bulunur. Köyün hemen yakınında bulunan ve yöre halkı İn olarak isimlendirmiştir. Büyük bir kaya var ve bu kayadan oyularak üç katlı bir mağara ortaya çıkmış. Her katta 3 oda bulunur. Bu mağara Roma döneminde kalma bir yapıdır. Günümüzde oldukça tahrip olmuştur. Burada kaya mezarları da bulunur.

İn Mağarası

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here