gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Tacikistan Nerededir? – Tacikistan Orta Asya’da yer alan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Tacikistan ülkesinin doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, batısında Özbekistan, güneyinde Afganistan, kuzeyinde Kırgızistan bulunmaktadır.

Tacikistan Nerededir?

Tacikistan ülkesinin yüzde doksanı dağlardan oluşmaktadır. Ülkenin en yüksek dağı Palmir Dağlarıdır. Tacikistan Orta Asya’nın en küçük devletidir. Tacikistan 5 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Karategin bölgesinde bulunan Duşanbe şehridir. Tacikistan ülkesinin resmi dili Tacikçedir.

Göz at ;

  1. Duşanbe Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Tacikistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tacikistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Tacikistan Nerede?
  5. Tacikistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkede Tacikçe dışında Rusça dili de yaygın olarak kullanılmaktadır. Laik bir ülke olan Tacikistan ülkesinin resmi dini yoktur. Ülke halkının yüzde 98’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Tacikistan Ülkesi para birimi olarak somoni kullanmaktadır. Denize kıyısı olmayan ve dağlarla çevrili olan Tacikistan ülkesinde sert kara iklimi hüküm sürmektedir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan ve ekim ayları arasıdır. Tacikistan vize isteyen ülkeler arasındadır. Tacikistan ülkesinin başkenti Duşanbe şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here