1 - Vangölü Ekspresi ile Van Seyahati
1 - Vangölü Ekspresi ile Van Seyahati

Tatilin artık deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığı fikri artık benimsenmeye başladı. Sizler için 2019 yılında görmeniz gereken önemli seyahat noktalarını paylaşmak istiyoruz.

Otelde Tatil Yok Artık

1960 yılından itibaren sıklıkla uygulanan ve tatili dar bir otel odasında sırf sahile yakın diye geçirme fikri günümüzde artık yerini gezip dolaşmaya ve yeni yerleri keşfetmeye bıraktı. Türk insanı artık tatillerini yurt içi farklı şehirlere ve imkanı ölçüsünde yurt dışında geçirmeye çalışıyor.

Bizde sizler için 2019 yılında farklı bölgelere göre nispeten daha az keşfedilmiş yerleri sıralamak istiyoruz.

1 – Vangölü Ekspresi ile Van Seyahati

Antalya’nın çok kalabalık plajlarından, Ege’de ki pahalı otel ve kaba işletmecilerinden sıkıldıysanız eğer kesinlikle bu seçeneği değerlendirmelisiniz. Vangölü ekspresi ile Tatvan’a kadar gelip oradan otostop/minibüsle Van’a gelebilirsiniz. Tarihi Akdamar adası ve kilisesi, Muradiye şelalesi ve Urartulardan kalma eserleri ziyaret edebilirsiniz.

1 - Vangölü Ekspresi ile Van Seyahati
1 – Vangölü Ekspresi ile Van Seyahati

2 – Doğu Ekspresi ile Kars Seyahati

Ankara ve ya İstanbul’dan kalkan Doğu ekspresi ile Kars seyahati sizleri bekliyor. Lezzetli Kaz etip yiyip Çıldır gölünü görmelisiniz. (Not: Doğu Ekspresi biletleri önceden hızlıca tükenmekte. Mutlaka rezervasyonunuzu en az 2 önceden yapınız.)

3 – Hatay Yemekleri

Bol baharatlı ve kimi gurmelere göre Türkiye’nin en lezzetli yemekleri bu kentte yapılmaktadır. Hatay misafirperverliği sizleri beklemektedir.

4 – Küba Seyahati

Kimi Türk vatandaşlarına göre sosyalizmin bu son kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 20.yüzyılın ortalarından kalan otomobil ve evleri, inanılmaz sevecen insanı ile Küba, farklı kültür arayanlar için çok iyi bir alternatif.

5 – Fars Kültürü için İran

Ateşperestlerin ülkesi sizin için oldukça farklı bir deneyim olacak. İstanbul’dan kalkan uçaklarla ya da Van’a gelip oradan İran’a geçebilirsiniz. Tarihi Pers imparatorluğunu ve Farsları tanımak için muhteşem bir seyahat olacak. Üstelik para birimleri bizim Liramızdan kur anlamında daha düşük olduğu için çok ucuza getireceksiniz.

6 – Savaşın izlerini atlatan Varşova

Türk vatandaşlarının neredeyse hiç uğramadığı ülkelerden birisi olan Polonya ve onun başkenti Varşova. II. Dünya savaşının izlerini tamamen atlatan ve diğer Avrupa ülkelerine göre hayli ucuz olan bu ülkeyi görmelisiniz. Tabi Varşova’ya kadar gelmişken ülkenin en tarihi kenti Krakow kentini mutlaka görmelisiniz.

7 – Tayland ve Phuket

Türklerin yurt dışında en çok gittikleri ülkelerden birisi olan Tayland, yeni yılda da yine çok ziyaret edilecek. Bizden çok farklı kültürleri ve doğasıyla ilgi çekmeye devam ediyor.

8 – Moğolistan’da At Eti Yiyin

Moğolistan’da At sayısı ülke nüfusundan fazla. Haliyle At eti çok sık yenilmekte. Bu tadı atmak ve Türklerin ana vatanını görmek için ideal bir tatil noktasıdır.

9 – Yasak Kalktı! Yaşasın Özbekistan

Türkiye olan diplomatik sorunlardan dolayı uzun yıllardır Türk vatandaşlarının gidemediği ülkelerden birisi olan Özbekistan, son yıllarda Hükumetin olumlu girişimlerinden sonra Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırdı ve artık önümüzde hiç bir engel kalmadı. Özbekistan’ı görmek için 2019 yılı kesinlikle çok iyi bir zaman olacak.

10 – Machu Picchu

Antik Inka medeniyetinin yapılarından birisi olan ve her yıl Dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlayan, dünyanın yedi harikasından birisidir. Ülkemiz konumuna göre çok uzak olsa da, vakti ve nakti olanlar için muhteşem bir seyahat vaad etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Ülkemizin her tarafı başka güzel. Keşke imkanımız olsa da her yöreyi gezebilsek. Özellikle kış aylarında doğu ekspresinde olmayı isterdim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here