Doğanyol

Doğanyol ilçesi Malatya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Malatya’nın İlçeleri

Doğanyol ilçesi bir tarafı dağlarla diğer tarafı ovalarla çevirili engebeli bir arazi üzerinde kurulmuştur.  Özellikle kış mevsiminde ulaşımda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. 5000 nüfuslu bu kentimiz 1990 yıllında ilçe olma özeliğini kazanmıştır.

Doğanyolu Hangi Şehirde

Doğanyolu’nun eski ismi Keferdiz olarak geçmektedir. Kaynaklarda Kefersut veya Kefersük olarak geçmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında şimdiki Adıyaman ilinin Kâhta ilçesine bağlı olan Doğanyol, daha sonra Elâzığ iline, Cumhuriyetten sonra da Malatya iline bağlanmıştır. Kesin tarihi bilgi yoktur ilçenin tarihini bilen yoktur .

Doğanyol Hangi Şehirde

İlçemizin gezilip görülecek yerlerine bakalım.:

İlçemizin doğal ve tarihi yapılar bakımında zengindir. Burada özellikle nar çok yetiştirilir. Her sene Nar Festivali yapılmaktadır. Burada yapılan festivalle birçok kişi katılmaktadır. Burada bulunan Narların tadı çok güzeldir. Buraya gidince mutlaka tadına bakmalısınız. Burada tadına doyamayacağınız diğer iki meyve ise kaysı ve çilek de ilçemizde yetişir. çilek ve kaysılar çok tatlı olup kesinlikle tadına bakmalısınız. Ayrıca ilçemizin Yaylaları da meşhurdur. Burada yaz mevsiminde yöre halkı yaylarda hayvancılık yapmaktadır. yaylaların serin havası, Soğuk suyu ve yeşilliği ile burada bulunan insanları büyülemektedir.

Doğanyol Nar Çileği
Doğanyol Kaysısı
Doğanyol Narı
Doğanyol Nar Festivali

Sonuç olarak yolunuz bu şirin ilçemize düşerse mutlaka uğrayıp nar, kaysı ve çileğin tadına bakın. Mevsim yaz ise yaylalarına çıkıp bol oksijen alın.

Doğanyol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here