Aden Körfezi
Aden Körfezi

Aden Körfezi Afrika ile Arabistan yarım adasında kalan ve diğer adı Yemen denizi olan bir körfezdir. Etrafında direk sınır olarak Yemen Cibuti ve Somali bulunmaktadır. Hint okyanusu ve Kızıldeniz’i birbirine bağlamaktadır. Onlarca balık ve mercan türünün yer aldığı körfez genellikle üzerinde barındırdığı korsanlarla anılmaktadır.

Aden Körfezi
Aden Körfezi
Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri
Aden Körfezi Nerede, Haritası, Ülkeleri

Körfez, Kızıldeniz’i Bab el Mandeb Boğazı üzerinden Arap Denizi’ne bağlar. Erythraean Denizi’nin bir parçası olarak uzun bir geçmişi ve Uzak Doğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan kritik bir petrol nakliye rotası vardır. Aden Körfezi aynı zamanda Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı nakliye yolunun kritik bir parçasıdır. Böylece Körfez’in önemi 1960’larda Mısır hükümetinin Süveyş Kanalı’nı yenileme için geçici olarak kapatmasıyla önemini biraz kaybetti.

Aden Körfezi, Arap Yarımadası (kuzey) ve Afrika Boynuzu (güney) arasında yer almaktadır. Güneyinde Somali ve Sokotra Adaları, kuzeyinde Yemen, doğusunda Arap Denizi ve batısında Cibuti ile sınırlanmıştır. Körfez güneyde Somali Denizi’ne Guardafui Kanalı ile, batıda Kızıldeniz’e ise Bab el Mandeb Boğazı ile bağlıdır. Körfez yakınındaki büyük şehirlerden bazıları Aden, Mukalla, Ahnwar, Balhaf, Berbera, Bosaso ve Cibuti şehridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here