Adile Sultan Kasrı İstanbul

Adile Sultan Kasrı İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunan Velidebağ Korusu içerisinde yer alır. Günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapan bu yapı Öğretmenevi olarak kullanılmaktadır. İstanbul gezi listenizde mutlaka olması gereken bir yerdir.

Adile Sultan Kasrı’nın arka bahçesinin görünümü

İstanbul Adile Sultan Kasrı

1853 yıllında Abdülaziz’in emri ile mimar Sarkis balyan tarafında inşa edilmiştir. Abdülaziz küçük kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye etmek için inşa edilmiştir. Adile sultan birkaç yıl burada kaldıktan sonra 1868 yıllında sarayda ayrıldı. 1916 yıllında Milli Eğitim’e devredildi.  Beli bir süre kandili kız meslek lisesi olarak kullanıldı.

Adile Sultan Kasrı

Hababam sınıfın ilk film çekimi burada yapılmıştır. Hatta günümüzde burada bulunan bir sınıf Hababam sınıfı müzesi yapılmıştır. Balmumunda heykeller görebilirsiniz. 2 tl karşılığında sınıfı gezebilirsiniz. burada gezdiğinizde birçok gelin damat görmeniz mümkündür.

Adile Sultan Kasrı’nda Hababam Sınıf müzesi

Müthiş bir boğaz manzarasına sahip bu yapı 2007 yıllında tekrar restore edilmiştir. Düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğle ve akşam yemekleri organizasyonları yapılmaktadır. Mükemmel tarihi yapısı ve manzarası ile görenleri hayrete düşürmektedir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayın.

Adile Sultan Kasrı boğaz manzarası

Adile Sultan Kasrı Nerede?

Adile Sultan Sarayı İstanbul’un Kandilli Mahallesinde yer almaktadır.

Adile Sultan Kasrı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Buradan geçen hatlar; Çavuşbaşı-Üsküdar ile Şen evler-Üsküdar’dır.

Adile Sultan Kasrı Ziyaret Saat ve Günleri

Adile Sultan Sarayı şuan restoran olarak da hizmet verdiğinden gün içerisinde geç saatlere kadar açıktır.

Adile Sultan Kasrı Giriş Ücreti

Giriş ücretsiz olup yaptığın etkinliğe göre ücret ödersin. Yalnız yukarıdan da belirtiğim gibi müzeyi gezmek 2 tl’dir. ücret zamana göre değişebilir.

Adile Sultan Kasrı içinde resturant
Adile Sultan Kasrı iç merdivenleri
Adile Sultan Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti
Adile Sultan Kasrı düğün
Adile Sultan Kasrı’nda Hababam Sınıfı

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here