Ahmed-i Hani Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ağrı ili, Doğubayazıt ilçe sınırında bulunan Ahmet Hani Türbesi, ziyaret edilmesi gereken önemli bir zatın türbesidir.

Ahmed-i Hani Kimdir?

Ahmed-i Hani, Kürt edebiyatçı, astronom, şair, tarihçi ve İslam alimidir. 1650/1651 yıllında Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Han Köyünde doğmuştur. Hani aşiretin lideri olarak bilinir. Hayatı boyunca çok sayıda eser yazmıştır. En son Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelip burada bulunan İshak Paşa Sarayı’nda katiplik görevi yapmıştır. 1707 yıllında  Doğubayazıt ilçesinde vefat etmiştir. Türbesi burada bulunmaktadır. Her yıl çok sayıda kişi türbeye ziyaret eder.

Ahmed-i Hani Türbesi Nerede?

Ahmed-i Hani Türbesi, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçe sınırında bulunur. Doğubayazıt ilçe merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur. Burada bulunan İshak Paşa Sarayın üst tarafında bulunuyor.

Ahmed-i Hani Türbesi Nasıl Gidilir?

Ahmed-i Hani Türbesine ulaşmak için  öncelikle Doğu Beyazıt ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Doğu Beyazıt ilçesinden dolmuş ile Ahmed-i Hani Türbesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

NOT: Günümüzde Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan birçok kesim kendini Hani(Xani) aşiretine mensup olduğu söylenmektedir. Özellikle Hakkari(Çukurca, Yüksekova), Van(Başkale, Gürpınar) ve Ağrı(Doğubayazıt) illerinde yaşayan birçok hani aşiretine mensup insana rastlayabilirsiniz. Çünkü Ahmed-i Hani bu üçü ili gezip dolaşmıştır. Bir yerde doğup(Hakkari-Çukurca) Başka bir yerde de vefat etmiştir(Ağrı- Doğubayazıt). Fakat yine de bazıları sırf aşireti olmadığı için kendini Xani(Hani) aşiretine mensup yaptıkları da bir gerçektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here