Alaca-Çorum

Alaca ilçesi Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Alaca Gezilecek Yerler

Çorum’un İlçeleri

Alaca İlçesi’nin tarihi milattan önce 5000’lere dayanır. İlçe eski çağda “Etonia” ismini kullanmış.  Daha sonra Hüseyinova ismini kullanmış. 1919 yıllında Hüseyinabad adında ilçe olmuş.

Alaca adı ise 1932 yıllında resmiyet kazanmıştır. Hititlere ait önemli şehir olan Alacahöyük bu ilçemizde bulunur. ilçeye bağlı 3 belde, 15 mahalle ve 94 köy bulunur.

Çorum Alacahöyük müzesi

Alacahöyük Ören Yeri ve Müzesi, Gölpınar su bendi, Eskiyapar arkeolojik alanı, Örükaya Roma su kemeri, Kalehisar, Behramşah Külliyesi, Altıntaş Cami, Eski Cami, Yeni Cami, Evci Camii, Hüseyin Gazi Türbesi, göletler (Alaca Evci, Örükaya, Soğucak, Çatak, Çopraşık, Alacahöyük, Geven, Kızkaraca, Kalecikkaya).

Alacahöyük Ören Yeri ve Müzesi

Alacahöyük Ören Yeri ve Müzesi

ilçemize bağlı Alacahöyük beldesine bağlı Höyük köyünde bulunur. Alacahöyük bilindiği üzere Hitit uygarlığın önemli bir kentidir. Bu kentte ilk olarak 1935 yıllında kazı çalışması yapılmıştır.

Bu kazılarda 4 farklı uygarlığa ait kalıntıya rastlanmıştır. Bu kazı çalışmaları bizzat Atatürk’ün emri ile yapılmıştır. Bu kazı aynı zamanda ilk ulusal kazı çalışmasıdır. Burada çıkarılan eserler Alacahöyük müzesinde sergilenmektedir.  Alacahöyük’te ilk yerel müze 1940 yıllında açılmıştır.

1982 yıllında ören yeri içerisinde taşınan müze 2011 yıllında restore edilip tekrar açılmıştır.  1935 yıllında burada kazı yapılınca Bizzat Atatürk tarafında seçilen üç kişi tarafında yapılmıştır.

Bunlar Hamit Zübeyir KOŞAY, Remzi Oğuz ARIK, Mahmut AKOK2tur. Bu müzede bunlar adına sergi salonları açılmıştır. Farklı dönemler ait eserler farklı salonlarda ziyaretçilerini beklemektedir.

Alacahöyük Ören Yeri ve Müzesi-Alaca

Alaca Saat Kulesi

Alaca ilçemizde bulunan bu saat kulesi dönemin belediye başkanı  Fuat İstanbullu tarafında yapılmıştır. 2001 yıllında yapılan bu eser ilimize renk katmaktadır. Buraya yolunuz düşerse buraya uğramayı da ihmal etmeyiniz.

Göz at ;

 1. Alaca Gezilecek Yerler
 2. Alaca Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Alacahöyük Müzesi
 4. Alacahöyük Milli Parkı
 5. Çorum Gezilecek Yerler
 6. Çorum’da Gezilecek 10 Yer
 7. Çorum Gece Hayatı
 8. Çorum’un İlçeleri
 9. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Çorum Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Çorum Saat Kulesi
 12. Çorum Otelleri ve Çorum Otel Fiyatları
Alaca Saat Kulesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here