Alaska'nın Başkenti Neresidir?
Alaska'nın Başkenti Neresidir?

Alaska, Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde, Kanada’nın batısında yer almaktadır. Başkent Juneau’dur.

Alaska'nın Başkenti Neresidir?
Alaska’nın Başkenti Neresidir?

Giriş

Bu eyalet, ABD’nin elli eyaletinin büyüklüğü bakımından en büyük eyalet olarak belgelenmiştir. Devlet aynı zamanda dünyanın ulusal bölümleri arasında en büyük 7. alt ulusal bölüm olarak kabul edilir. Eyalet sadece en büyüğü değil, aynı zamanda ABD’deki en ince nüfus yoğunluğunu da kaydediyor. Eyalet, en az nüfuslu üçüncü eyalet olarak derecelendirilmiştir. Bu devasa devletin refahını ekonomik olarak yöneten kilit faktörlerden biri, kıyı boyunca balık yetiştiriciliği, doğal gaz faaliyetleri ve petrol sömürüsü gerektiren ve gelişmiş askeri üsleri unutmayan serin bir iklime sahip olması nedeniyle balıkçılık faaliyetleridir.

Alaska’nın başkenti, adını bir altın arayıcısından alan Juneau’dur. Alaska’da Başkent, Demirlemeden sonra en kalabalık 2. şehirdir. Şehir, 1906 yılında Alaska’nın başkenti yapıldı ve üssünü Sitka’dan kaydırdı. Şehir, Douglas ve Juneau İlçesi arasındaki birleşmeden oluşturulan coğrafi olarak büyük bir belediyeye sahiptir. Juneau’yu ABD’deki diğer başkentlerden benzersiz kılan ayırt edici bir özellik, başkentin onu Alaska’nın geri kalanına bağlayan bir karayolu ağına sahip olmamasıdır. Aksine, Alaska’nın diğer bölgelerine ulaşımın ana yolu feribotla. Bu senaryo ancak başkentte çok engebeli olan ülkenin arazisine bağlanabilir.

Demografiye kısa bir genel bakış

Juneau’nun nüfusu ağırlıklı olarak genç, çoğu 18 ila 35 yaşları arasında düşüyor ve yaşlı nüfus azınlık. Genel olarak, tüm nüfus için toplam yaş ortalaması 35yıldır. Kişi başına düşen ortalama gelir 26.719 $ ‘dır.

Juneau ekonomisi

Başkentteki ana yaratıcı işlev, idari ofislerinin çoğu Juneau’da bulunan Alaska’daki hükümettir. Hükümete ek olarak, sermaye, özellikle yaz aylarında ekonomide önemli bir öncü olan turizme büyük ölçüde bağımlıdır. Balıkçılık endüstrisi, sermaye için bu önemli ekonomik faktörlerden bahsetmeye değer, çünkü yalnızca yerel halk için istihdam değil, aynı zamanda Balık ve balık ürünleri ihracatı yoluyla sermaye ve bir bütün olarak devlet için döviz değişimi.

Juneau Yönetimi

Başkent, şehrin yönetim sistemi tarafından yönetilir ve işletilir, belediye başkanı şehrin başıdır. Belediye başkanı, sermayenin hizmet ve faaliyetlerinin sermayenin genel amacı ve amacı ile tutarlı olmasını sağlamak için diğer seçilmiş yetkililerle el ele çalışır. Siyasi ikna yoluyla sermaye, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında parçalanır, bir bölge Demokratların yanında, diğer bölge ise Cumhuriyetçilerin yanında kabul edilir.

Alaska'nın Başkenti Neresidir?
Alaska’nın Başkenti Neresidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz