gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Her 4 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri doğum gününü, kuruluş yıl dönümünü kutlar. ABD, 48’i Kuzey Amerika’da Kanada ile Meksika arasında bulunan 50 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir. ABD’nin ayrıca bir federal bölgesi, beş kendi kendini yöneten bölgesi ve diğer mülkleri vardır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir ve dünyadaki toplam servetin neredeyse% 40’ını içerir. Ülke aynı zamanda uluslararası alanda önemli bir siyasi ve kültürel güçtür. Peki ABD kaç yaşında?

Amerika Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi, Yerli Amerikalıların tarih öncesine ve sömürge dönemine kadar uzanır. Günümüz Amerika’sında yaşayan insanlar 1600’lerin başında, özellikle İngiltere’den geldiler. İspanyollar ve Fransızlar Florida’da Mississippi Nehri, Güneybatı ve Körfez Kıyısı boyunca küçük yerleşimler inşa ettiler. Avrupalı yerleşimcilerin çoğu çiftçiydi ve birkaç on yıl içinde çeşitli endüstriler gelişmeye başladı. Yerel ekonomileri desteklemek ve ticaret merkezi olarak hareket etmek için sahil boyunca birkaç kasaba kuruldu. ABD’yi oluşturan koloniler, Gürcistan’ın ingilizler tarafından sömürgeleştirilmesiyle 1732’de kuruldu. Tüm kolonilerin özgürlere açık seçimlere sahip yerel yönetimleri vardı. 1770 yılına gelindiğinde, 13 İngiliz kolonisinin nüfusu yaklaşık 2,1 milyon kişiydi.

Bağımsızlık

Amerikalılar, özgürlüklerinin Avrupalı sömürgeciler tarafından bastırıldığını hissettiler ve Amerikan Devrim Savaşı, sömürgecilere karşı ilk başarılı bağımsızlık eylemi oldu. Amerikalılar, hükümetin yerel yasama organında ilan edildiği gibi halkın iradesine dayandığını fark ederek “Cumhuriyetçilik” ruhunu geliştirdiler. Amerikalıların haklarına saygı duyulmasını talep ettiler ve “herhangi bir temsil olmaksızın vergi alınmayacaktı.”Ancak ingilizler, ülkeyi parlamento aracılığıyla yönetmekte ısrar etti ve bu da savaşa yol açtı. 2 Temmuz 1776’da bağımsızlık oyu olan Lee Kararı kabul edildi ve iki gün sonra bağımsızlık İlanına yol açtı. 4 Temmuz o zamandan beri Amerikan Bağımsızlık Günü olarak kutlandı.

Bağımsızlık Günü

2 Temmuz 1776, 13 koloninin İngiliz sömürgecilerinden resmi olarak ayrılmasına işaret etse de, Bağımsızlık Bildirgesi 4 Temmuz 1976’da resmen imzalandı. Yani Bağımsızlık Günü, Dördüncü Temmuz veya basitçe Dördüncü Temmuz olarak da bilinir. ABD, ilk yıldönümünü 4 Temmuz 1777’de sabah ve akşam tekrar 13 tüfek atışıyla kutladı. 4 Temmuz ilk olarak 1781’de Massachusetts Genel Mahkemesi tarafından resmi tatil olarak kabul edildi. Bağımsızlık günü böylece vatansever gösterilerle işaretlenmiş ulusal bir bayram haline geldi. 4 Temmuz 2018’de ABD 242. doğum gününü kutladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz