Andorra Hakkında Bilgi
Andorra Hakkında Bilgi

Andorra, Avrupa kıtasında çok küçük bir ülkedir. Büyük bir şehirden daha az nüfusu vardır. Fransa ve İspanya arasında, Pireneler Dağlarında yer almaktadır. Buradaki insanların çoğu Katalanca konuşmaktadır. Tıpkı komşu İspanya’daki Katalanlar gibi. Halkın büyük çoğunluğu Katolik’tir. Başkenti Andorra La Vella.

Astar Gölü
Orta Çağ’dan beri Andorra iki komşu ülke tarafından yönetilmektedir. Bugün aynı anda iki Prens vardır: bir İspanyol Piskoposu, yani kilisenin Yüksek Temsilcisi ve Fransa Devlet Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı. Andorra Parlamentosu halk tarafından seçilir.

Andorra Hakkında Bilgi
Andorra Hakkında Bilgi

Yaz aylarında sıcak olsa da, kışlar çok soğuktur ve çok fazla kar getirir. Bunun nedeni Andorra’nın dağlarda çok yüksek olmasıdır. Tarım için uygun çok az toprak var. Özellikle Andorralılar patates, tütün ve sığır yetiştiriyorlar. Ancak toprak, inşa etmek için kullanılabilecek kayalardan başka kendi Hammaddelerine sahip değildir. Yurt dışında doğal gaz, petrol ve çok fazla elektrik satın almak zorunda.

Ekonomi için en önemli şey kış sporlarıdır. Bu nedenle, hizmetler Andorra için büyük bir gelir kaynağıdır. Turistler ülkede çok sayıda tütün ürünü ve alkollü içecek satın almaktadır. Çünkü bu ürünler çok ucuzdur. Ayrıca Altın takılar, Deri Ürünleri, Giyim ve kozmetik ürünleri de satın almaktadırlar. Tüm bu hizmetlere bankalar ve daha fazlası ekleniyor.

Andorra’da ne havaalanı ne de Demiryolu var. Çok iyi bir otobüs sistemi var. Birçok kişi kendi arabasını şehir içinde kullanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz