Andorra la Vella'da Gezi Rehberi
Andorra la Vella'da Gezi Rehberi

Andorra La Vella, Andorra Prensliğinin başkenti ve yaklaşık 22 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Andorra La Vella Andorra ülkesinin güneybatısında Fransa ve İspanya arasında yer almaktadır. Andorra La Vella kenti Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti olma unvanına sahiptir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Andorra la Vella’ya yolunuz düşerse burada mutlaka gezip görmeniz gereken 10 Yeri sizinle paylaşmak isteriz. Şöyle ki;

Sant Esteve Kilisesi

12. Yüzyılda inşa edilen bir Roma Kilisesi olan Sant Esteve Kilisesi, gezilip görülmeye değer bir yapıdır. Yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ülkenin en popüler dini merkezlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

La Margineda Köprüsü

ülkenin en büyük ve en ince Ortaçağ Köprüsü olma özelliğine sahip olan 33 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğindeki La Margineda Köprüsü, Granit Taşından inşa edilen bir mimari harikasıdır. Köprünün kemer taşları daha hafif olabilmesi için sünger taşlarından yapılmıştır. Yolunuz düşerse bu köprüyü mutlaka ziyaret edin.

Yeşil Halka Doğal Alanı

Şehrin tüm doğal güzelliğini içinde barındıran birçok çeşit patikadan oluşan Yeşil Halka Doğal Alanı, şehrin en can alıcı bölgelerinden biridir. Şehrin doğasını ve güzelliklerini gerçek anlamda keşfetmek isterseniz burayı mutlaka ziyaret edin.

 Plaça del Poble Meydanı

Şehrin idari binalar kompleksinin üzerinde yer alan Plaça del Poble Meydanı, halka açık bir meydan olup buraya yıl boyunca çok sayıda yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Şehrin en hareketli olduğu bölge olarak bilinir. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Gezinizi ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz.

Santa Coloma Kilisesi

Mimari olarak erken Roma dönemine ait Santa Coloma Kilisesi, 12. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çan kulesinin boyu 18 metre olup oldukça dikkat çekmektedir. Bu yapının en dikkat çekici özelliği içinde bulunan freskleridir. Günümüzde çoğu  freskler iyi durumdadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

La Roureda de la Margineda

La Roureda de la Margineda, Ortaçağ dönemde kalma tarihi bir bölgedir. Bu bölge günümüzde sadece kalıntılarla bilinse de oldukça popüler bir bölgedir. Özellikle 1190 – 1288 arasında kuşatma altında olduğu Sant Vicenç Kalesi’nin kalıntıları burada bulunmaktadır. Buraya 5 Euro verip bölgeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Burası antik bir kent olup görülmeye değerdir. Ülkenin tarihini öğrenmek için burası tercih edilebilir. Burası kent meydanı olarak da bilinir. Ayrıca muazzam bir manzarası bulunur.

Parlamento Binası

Başkentin tarihi bölgesi Barri Antic semtinde yer alan Parlamento Binası, 16. yüzyıla dayanan süslü ve 5 katlı olan harika bir yapıdır. Bu yapının inşası uzun seneler almıştır. Günümüzde şehrin en önemli yapılarından biridir. Uzun yıllar devlet yönetimi bu binada yapılmıştır. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Grandvalira Ski Resort

Avrupa’nın güneyinde bulunan Grandvalira Ski Resort, bölgenin en büyük kayak merkezidir. Sezon, Aralık ayının başında başlar ve hava durumuna bağlı olarak nisan ayı ortalarında sona erer. Buraya yolunuz düşerse kış aylarında sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Bölgede birçok hizmet alanı bulunur.

Centre Termolúdic Caldea

Başkentin tam ortasında bulunan ve şehrin göklerine hakimiyet kurmuş cam piramit kulesi ile Centre Termolúdic Caldea, Avrupa’nın en büyük spa merkezidir. Bu merkez bünyesinde birçok şifa amaçlı havuzlar bulunur. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Oldukça renkli bir alan olup ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

10  Les Escaldes

Başkent Andorra la Vella’dan birkaç dakikalık uzaklıkta yer alan Les Escaldes, adını bölgeye dağılmış birçok sıcak su kaynağında alan bir tatil kasabasıdır. Bu kasaba, Roma döneminden berri şifa özelliğiyle bilinir. Burada birçok kaplıca bulunur. Buraya gidip hem gezip eğlenebilirsiniz. Hem de şifa amaçlı gidebilirsiniz. Ayrıca bölgede birçok Roma dönemine ait yapı bulunur.

Göz at;

  1. Andorra Nerede?
  2. Andorra Gezilecek Yerler
  3. Andorra La Vella Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz