Angola Hakkında Bilgi
Angola Hakkında Bilgi

Angola, Afrika’nın güneybatısında bulunan bir ülkedir. Angola‘nın başkenti yaklaşık yedi milyon nüfusu ile Luanda‘dır. Atlantik’in kuzeyinde küçük Cabinda Eyaleti bulunur. Aynı zamanda Angola’nın bir parçasıdır, ancak ülkenin dışındadır ve bu nedenle bir Eksklavdır.

Angola tropik bölgelerdedir. Kuzeyde ve kıyıda çok fazla yağmur yağarken, Güneybatı çok kuru ve oldukça çöldür. Arasında bir yayla var. Angola’nın çok sayıda çocuk ve gence sahip genç bir nüfusu var. Resmi dil Portekizcedir. Ayrıca birçok yerli dil konuşulmaktadır. İnsanların yarısı Katolik’tir.

Ülkenin adı, Ndongo krallarının giydiği “Ngola” Unvanından gelmektedir. Kongo Nehri bölgesindeki birçok İmparatorluktan birine hükmettiler. 16. yüzyılda yıkıldı. Bu sırada Portekizliler kıyıya indi ve bu imparatorlukları ele geçirdi. Angola, 1975 yılında bağımsız hale gelene kadar Portekiz Kolonisiydi.

Angola Hakkında Bilgi
Angola Hakkında Bilgi

Hemen ardından kanlı bir iç savaş başladı. Komünist gruplar, Soğuk Savaş sırasında batı tarafında olan gruplarla savaştılar. Komünist taraf daha güçlüydü, ancak savaş ancak 2002 yılında sona erdi. O zamandan beri eski savaş karşıtları demokrasiye katıldı. Siyasette hala çok fazla yolsuzluk var.

Angola’da iç savaş nedeniyle Sanayisi gelişmemiştir. Bununla birlikte, ülke zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Kuzeydoğudaki madenlerde çıkarılan elmas ve minerallere sahiptir. Angola, Yurtdışına çok fazla petrol satan, yani ihraç eden ülkelerden biridir. Nüfusun büyük bir kısmı tarımda çalışmaktadır. Sığır ve keçi yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, beslenme için bu yeterli değildir, bu nedenle ülkeye birçok gıdanın getirilmesi ithalat yoluyla olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here