Arjantin Gezilecek Yerler
Arjantin Gezilecek Yerler

43.847.277 toplam nüfusuyla Güney Amerika’da yer alan Arjantin, tarihi, turistik, kültürel ve coğrafi açıdan önemli bir ülke konumundadır. 

Göz at ;

  1. Arjantin Gezilecek Yerler
  2. Buenos Aires Nerede, Hangi Kıtada ve Nerenin Başkenti
  3. Arjantin’de Gezilecek 10 Yer
  4. Arjantin Nerede?
  5. Arjantin’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Arjantin Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  7. İki Kadın Bir Dünya Patagonya,Arjantin’e Gidiyor

Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya, Uruguay ülkeleri ile komşudur. Burada gezip gezip görmeniz gereken çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu turistik yapılardan sizin için 10 tane gözde yer seçtik şöyle ki;

1-Iguazú Şelalesi ve Ulusal Parkı

Arjantin’in kuzeyinde, Brezilya’nın güneybatısında ve Paraguay’ın doğusunda yer alan bir bölgede bulunan Iguazú Şelalesi, Dünyanın en güzel, en büyük ve en popüler şelalelerinden biridir. Bu şelale,  Brezilya ve Arjantin sınırını oluşturmaktadır.

80 m yüksekliğinde ve 3 km genişliğindeki bu şelaleyi görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. Gezginler arasında yapılan birçok ankette dünyanın 7 Doğa Harikasından biri olarak seçilmiştir. Şelale ve çevresini 1984 yıllında koruma altına alınmıştır.

 Iguazú Ulusal Parkı içinde 2000’in üzerinde bitki türü keşfedilmiştir. Yine bunların yanında jaguar, kaplan, dev karıncayiyen ve Brezilya su samuru gibi hayvan türleri de burada bulunmaktadır. Bu harika yeri mutlaka görmenizi istiyorum.

2-Recoleta Mezarlığı

Arjantin Buenos Aires’teki ünlü Recoleta semtinde bulunan La Recoleta Mezarlığı, Buenos Aires’in önde gelen turistik mekanlarından biri olarak sayılıyor. Uzun boylu Yunan sütunlarına sahip neo-klasik kapılar, 19. ve 20. yüzyıl mezarlık sanatına, çok çeşitli mimari tarzlarda, ayrıntılı anıt mezardan ve heykellerden oluşur. Mezarlık ile ilgili en cazip şey, ölüler haricinde, şehir blokları gibi kaldırımlara uzanan kaldırımlarla kesit yerleşimidir.

3-Yedi Renkli Tepe

Arjantin’in Jujuy kenti yakınlarında yer alan Quebrada de Humahuaca vadisi veya diğer adıyla yedi renkli tepe, tektonik akarsu oluşumlu, harika bir coğrafi yapıda yer alan bir tepedir. Bu tepe zaman içerisinden farklı renklere bürünmektedir. İsimi de buradan gelmiştir. Oldukça kurak bir bölgede yer alan bu tepe, 2003 yılında UNESCO tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları listesine alındı. Arjantin’nin turistik yerlerinden biri olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

4-Plaza de Mayo Meydanı

Plaza de Mayo, Arjantin‘in başkenti Buenos Aires‘in ünlü meydanıdır. Bu meydan, Arjantin tarihi için oldukça önemli bir yere sahiptir. 25 Mayıs 1810 Yıllında Arjantin halkı bu meydanda bağımsızlıklarını ilan ettiler. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Yolunuz başkente düşerse gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Meydan çevresinde yer alan yapıları da mutlaka gezin.

5-Kristof Kolomb Opera Binası

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de yer alan Teatro Colon veya diğer ismiyle Kristof Kolomb Opera Binası, Latin Amerika’daki operaların en güzeli ve en popüler olanıdır. Hatta National Geographic’e göre dünyadaki en iyi üçüncü konser salonu bile sayılmaktadır. Bunun dışında muazzam akustiği nedeniyle dünyanın en iyi 5 konser mekanı arasında yer almaktadır. Burada çok ünlü sanatçılar sahne almıştır. Operaya merakınız varsa mutlaka buraya gidip bir opera gösterisini izleyin.

6-MALBA

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in Palermo bölgesi Figueroa Alcorta Caddesi üzerinde yer alan MALBA veya diğer ismiyle Modern Sanat Müzesi, 21 Eylül 2001 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Dünyanın en güzel sanat koleksiyonların barındırdığı bir müzedir. Burada  Frida ve ünlü aşkı Diego Rivera’nın yer aldığı çok sayıda eseri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7-La Boca

La Boca, Buenos Aires, Arjantin’in işçi sınıfının yaşadığı bir bölgedir. Renkli evler La Boca sakinlerinin bağımsız doğasının çarpıcı örnekleridir. Parlak renkli evlerin çoğu liman ile kümelenmiştir. Diğer ilgi çekici mekanlar arasında birçok tango kulübü ve İtalyan meyhanesinin yanı sıra ünlü futbol kulübü Boca Juniors’un da bulunduğu La Bombonera yer almaktadır.

8-Bariloche

Bariloche veya diğer adıyla San Carlos de Bariloche, Arjantin’in Río Negro eyaletinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir daha çok doğal güzellikleriyle biliniyor. İsviçre Alplerine benzeyen coğrafyası, görkemli dağları, harika ormanları, park ve bahçeleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Masaldan fırlamış bir şehir görüp sevdiğinizle birlikte huzurlu bir tatil yaşamak istiyorsanız bu şehre mutlaka gitmelisiniz.

9-Mendoza

Arjantin’in batısında yer alan Mendoza, yaklaşık bir milyona yakın nüfusuyla ülkenin dördüncü büyük kentidir. Mendoza denilince akla ilk olarak şarap gelmektedir. Dünyanın en kaliteli şarapı burada üretilmektedir. Şehrin her bölgesinde üzüm bağları sizi karşılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse özellikle şarap bağlarını ziyaret edin. Şarabın üretimini gözlerinizle görün. Ayrıca şehirde yer alan Bağımsızlık Meydanı, General San Martín Parkı, Kurucu Müzesi ve İspanyol parkı gibi turistik yerleri gezin.

10-Cordoba

Córdoba ya da Kurtuba, İspanya’nın Endülüs eyaletine bağlı bir kenttir. Burada gezip görmeniz gereken çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Aslında şehir sanayi bir kenti olmasına rağmen Koloni tarihi sebebiyle burada çok sayıda turistik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan müze, kilise, park ve bahçeleri mutlaka ziyaret edin. Ama size tavsiyem buraya gittiğinizde Córdoba’daki Cizvit Yapılarını ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.


Bunlar dışında Arjantin hakkındaki diğer genel bilgileri de bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Arjantin Bayrağı

Nüfus: 43.847.277

Başkent: Buenos Aires

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimleri: Arjantin pesosu, Argentine austral

Bulunduğu Kıta: G.Amerika

Kuruluş Tarihi: 25 Mayıs 1810

Önemli Şehirleri: Cordoba, Mendoza, Bariloche, Buenos Aires

Dini: Hıristiyanlık

Vize Durumu: Buraya vizesiz bir şekilde 90 günlüğüne Arjantin’e gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here