Atlas Dağları Nerede
Atlas Dağları Nerede

Atlas Dağları, Kuzey Afrika’da bulunan bir dağ zinciridir. Modern Fas ülkesinin Dünya genelinde en çok bilinen bölgelerinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Atlas Dağları nerede?

Atlas Dağları harika bir isme sahip olmasının yanı sıra tarihe sıralı şekilde ilerleyen bir coğrafi bölgedir. Atlas dağ zinciri Kuzey Afrika’da Cezayir, Tunus ve Fas üzerinden uzanır. Dağlar milyonlarca yıl içinde oluşmuş ve Afrika kıtasının yakınsak levha sınırı olarak bilinen İber yarımadası ile çarpışmasıyla bugünkü şeklini almıştır.

Atlas Dağları Nerede
Atlas Dağları Nerede

Geniş yelpazeleri nedeniyle Atlas Dağları, her biri kendine özgü ekosisteme sahip yedi farklı alt bölgeye ayrılmıştır. Ancak genel olarak Atlas, Atlantik Okyanusu / Akdeniz’in tropikal suları ile devasa Sahra Çölü arasında yarı kurak bir dağ silsilesi olarak kategorize edilebilir. Atlas’ın en yüksek dağı Toubkal Dağı’dır. Toubkal Dağı yaklaşık 14.000 fit boyutlarındadır ve Fas’ın güneybatısında yer almaktadır.

Fas boyunca çapraz olarak gerilmiş olan üç sıra, Atlantik kıyılarından gelen hava ve yağış deliklerini hapsederek onları kuzeye, Akdeniz kıyılarına doğru zorlar. Sonuç olarak, dağların kuzey yamaçları daha nemli, ılıman bir ortama sahipken, güney yamaçları kurak ve daha sert bir iklime sahiptir. Kuzey yamaçları en çok sonbaharın başları ile ilkbaharın sonları arasında nemlidir ve yağışlar düzensiz olsa da ara sıra şiddetli bir şekilde düşerek dağ geçitlerini gezginler için tehlikeli hale getirebilir. Aralıklar yaklaşık 100.000 km2’yi kaplar ve deniz seviyesinden ortalama 2.000 m yüksekliktedir. Atlas Sıradağları’nın en yüksek dağı olan Jbel Toubkal, 4.167 m yüksekliğe ulaşır ve yılın büyük bir bölümünde karla kaplı kalır. Atlası geçmek en çok iki geçişten birini geçmeyi gerektiriyordu: güney geçidi, Marakeş ile Ouarzazate arasındaki Yüksek Atlastan veya kuzey geçidi, Sicilmasa ile Fez arasındaki Orta Atlastan geçiyordu. Bu rotalardan herhangi birini veya ideal olarak her ikisini de kontrol etmek, Akdeniz ile Sahra altı Afrika arasındaki kazançlı altın ve tuz ticaretine erişimi güvence altına aldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here