Balkanlar Neresi, Hangi Ülke/Kıta/Bölge
Balkanlar Neresi, Hangi Ülke/Kıta/Bölge

Balkanlar aslında Bulgaristan’da bir Dağdır. En yüksek Dağı yaklaşık 2400 metre yüksekliğindedir. “Balkan” kelimesi Bulgar dilinden gelir ve “dağ” anlamına gelir. Ancak Balkanlar derken geniş bir bölge kastedilmektedir. Hadi birlikte Balkanları açıklayalım.

Balkanlar‘dan bahseden çoğu insan çok daha geniş bir alanı kastediyor: Akdeniz’de dağlardan sonra adlandırılan bir yarımada. Bu yarımadada birçok ülke var: Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Kosova. Bazıları Romanya, Slovenya ve Türkiye’nin Avrupa kısmını da içeriyor.

Balkanlar’da farklı dillere, kültürlere ve dinlere sahip çok sayıda insan, Avrupa’nın diğer bölgelerinden daha farklı yaşamaktadır. Burada Katolik ve Ortodoks Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler var. Bulgarca veya Sırpça gibi Slav dilleri, Romence gibi Roman Dilleri ve diğer dilleri konuşan birçok azınlık vardır.

Bu” renklilik ” bölgenin konumu ve tarihi ile çok ilgisi vardır: Balkanlar tam olarak Avrupa ve Asya arasında, aynı zamanda Akdeniz ve Karadeniz arasında yer almaktadır. Antik çağlardan beri birçok insan buraya girip çıkıyordu. Büyük imparatorluklar, balkanlar’ı kazanmak ve önemli ticaret yollarına hükmetmek için birbirleriyle savaştılar. Modern zamanlarda, özellikle Rus Çarlık İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu BALKANLARI defalarca fethetti, yok etti ve kendi aralarında böldü. Balkan halkları arasında da, örneğin Sırplar ve Hırvatlar arasında ya da Bulgarlar ve Yunanlılar arasında sürekli çatışmalar yaşandı.

Birçok çatışma nedeniyle, bazı insanlar BALKANLARI “Barut Fıçısı” olarak adlandırıyor ve hızla patlayabilecek bir şey düşünüyor. Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında Balkanlar’da başladı. 1990’larda Yugoslavya devletinin dağılması yeni savaşlara yol açtı. Bunlara Balkan Savaşları da denir. Bugün Orta Doğu’dan gelen birçok mülteci Balkanlar üzerinden Avrupa’ya gelmeye çalışıyor.

Balkanlar Neresi, Hangi Ülke/Kıta/Bölge
Balkanlar Neresi, Hangi Ülke/Kıta/Bölge

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz