Banaz

Banaz ilçesi Uşak ilimizin 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Banaz Gezilecek Yerler

Uşak’ın İlçeleri

Banaz demek Hititlerde Su kenti, sulak yer,ve sulak kent gibi anlamlara gelir. İlçemizin belediye simgesinde ise ağaç bulunuyor. Bunlarda gösteriyor ki ilçemiz Ormanlar yönünde zengin bir ilçedir.

İlçemiz Yıldırım Beyazıt zamanında hiç savaş yapılmadan Germiyanoğulları’ndan çeyiz karşılığında almıştır. İlçe 1954 yıllında Uşak il olunca burası Uşak ilimize bağlandı. İlçemize bağlı 28 köy bulunur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 36.325’dır.

Göz at ;

  1. Banaz Gezilecek Yerler
  2. Banaz Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Uşak Gezilecek Yerler
  4. Uşak Gece Hayatı
  5. Uşak’da Gezilecek 10 Yer
  6. Uşak’ın İlçeleri
  7. Uşak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
  9. Uşak Otelleri ve Uşak Otel Fiyatları
Banaz Nerede

Banaz Gezi Rehberi

1-Akmonia Antik Kenti

Bu kent ilçemize 8 km uzaklıkta bulunan Ahat köyünde bulunur. Antik kent köye hâkim bir tepede kurulmuştur. Bu kent bir dönemler çok gelişmiş olup Uşak’ı geçmiştir.

Birçok medeniyete ev sahipliği de yapmıştır. Antik kent günümüzde harabe durumundadır. Burada tiyatro olduğu söylenen kalıntılar var.

Odalar şeklinde mezarlara rastlanmıştır. Burada yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi kalıntı bulunmuştur. Bunları Uşak Müzesinde sergilenmektedir.

Akmonia Antik Kenti

2-Banaz Anıt Ağacı

İlçemiz denince akla orman ve ağaç gelmektedir. Şüphesiz. Ancak bu ağaç diğer ağaçlardan farklı olmaktadır. Bu ağacı diğer ağaçlardan farklı kılan şey ise 500-1000 yıl olduğu hesaplanan, dünyanın en yaşlı karaçamı olarak kayda geçen “Anıt Ağaç” doğa harikalarımızdandır.

Bu ağaç ilçemize bağlı Bahadır köyünde bulunur. Boyu 11 m çapı 3,05 m kapladığı alan ise 380 metre karedir. Orman bakanlığınca Anıt Ağaç olarak tescillenmiştir.

Anıt Ağacı

3-Hamamboğazı Kaplıcaları

İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan bu kaplıcalar adeta şifa dağıtmaktadır. Buraya günde ortalama 10 binin üzerinde insan gelmektedir.  Kaplıca da 3 farklı su bulunmaktadır. Bu sulara yöre halkınca çeşitli isimler konulmuştur.

Bunlar Kara kız, Sarı kız ve Gazoz olarak isimlendirmektedir. Burası 2005 yılında turizm kenti olmuştur. Yolunuz düşerse birçok iyi hastalığa iyi gelindiği söylenen bu kaplıcayı ziyaret ediniz.

Hamambogaz Kaplicasi

4-Evren Dede Mesire Yeri

İlçe merkezine 2 km uzaklığında bulunan bu mesire yeri tek kelime ile mükemmel bir yerdir. Yaz mevsiminde sevdiklerinizi alıp gelirseniz akşama kadar doyasıya eğlenirsiniz.

Burada Orman bakanlığın tesisleri, yüzme havuzu bulunmaktadır. günübirlik mesire alanları da mevcuttur. Yolunuz düşerse kesinlikle uğramalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz