Uşak

Uşak 358.736 toplam nüfusu ile ülkemizin Ege Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 6 ilçe bulunur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Uşak Gezilecek Yerler

İlimiz hakkında çok uzun ve ayrıntılı bir yazı kaleme aldık isteyen olursa burada okuyabilir. Şimdi ise Uşak ilimizde bulunan 10 gözde yeri sizinle paylaşacağız.

Göz at ;

  1. Uşak Gezilecek Yerler
  2. Uşak Gece Hayatı
  3. Uşak’da Gezilecek 10 Yer
  4. Uşak’ın İlçeleri
  5. Uşak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
  7. Uşak Otelleri ve Uşak Otel Fiyatları

Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-Uşak Arkeolojik Müzesi

Uşak Arkeolojik Müzesi

Uşak ilimizin merkezinde bulunan bu müze 1968 yıllından berri hizmet etmektedir. Müze lüks bir binada 10.000 üzerinde tarihi eseri ile yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet etmektedir.

Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeye ziyaret ediniz. Müzede genelde Roma ve Bizans çağına ait eserler bulunur.

Uşak Arkeolojik Müzesi Nerede

2-Uşak Tarihi Kent Müzesi

Tarihi Kent Müzesi

Uşak ilimizin merkezinde bulunan bu müze Uşak ilimizin düşmanlardan zaferle bağımsızlığa kavuştuğu gün hizmette açılmıştır.

Yani 1 Eylül tarihinde. Müzede tarihimizi anlatan maketler bulunur. bu müzeye mutlaka gidin müzede Uşak ilimizin tarihini çok iyi anlarsanız.

Uşak Kent Müzesi

3-Taşyaran Vadisi

Uşak Taşyaran Vadisi

Uşak il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunur. Vadi Yenişehir mevkinde bulunur. Bu vadi belgesel olarak izleyebileceğimiz bir vadi gibidir.

4 mevsimde size farklı hazlar tadacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Kesinlikle gelip görüp bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayınız.

Taşyaran Vadisi

4-Uşak Atapark

Atapark

Uşak il merkezinde bulunan bu park yaz mevsiminde yerli ve yabancıların ortak buluştuğu nokta olmaktadır.

Burada cafeler, çay bahçeleri ve oyun alanları bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte burada çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Atapark-Uşak

5-Uşak Zafer Anıtı

Uşak Zafer Anıttı

Uşak il merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göğem Köyündedir. 2 Eylül 1922 yıllında Uşak ilimiz düşmanlardan arındırılmıştır. O tarihte İstilacı Yunan orduları komutanı General Trikopis ise Göğem Köyünde Türk askerlerine esir düşer.

İlimiz o gün bağımsızlığına kavuşur. O gün zafer ilan edilir. Bu anıtta o nedenle buraya inşa edilir. Gelip görmenizi tavsiye ederim.

Zaferler Anıttı

6-Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi

Uşak ilimizde bulunan bu müze il merkezine bağlı Bozkurt mahallesinde bulunur. Buraya Atatürk Evi de denilmektedir. İlk kurtuluş Savaşı cereyan edildiğinde Atatürk buraya gelip bu evde kalmıştır. Yunan komutanı Trikopis ile burada görüşmüştür.

Hatta Trikopis esir düştüğünde bu binada misafir etmiştir. Bina 1978 yıllında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze iki katlıdır. İlk katında yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmekte.

Üst katta ise Atatürk’ün şahsi eşyaları bulunduğu odalar bulunur. Bu katta duvarlarda Atatürk’e ait sözler bulunur. Bu yapıyı mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

7-Ulubey Kanyonu

Gizli Hazine Ulubey Kanyonu

Ulubey İlçemizde bulunan bu kanyon sadece ülkemiz için değil dünyaca önemli bir kanyondur. Bu kanyon ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur.

Bu kanyon daha önce pek bilinmese de son yıllarda yapılan hizmetlerle burası yavaş yavaş tanıtılmaya başlandı. İlçemizde Ulubey Çayı ve Banaz çayı boyunca irili ufaklı birçok kanyon bulunmaktadır.

Kanyonun toplam uzunluğu 75 km’ye ulaşmaktadır. Bu kanyon sayesinde burada bulunan bütün kanyonlar saklı bir cennete dönüştü. Kanyonda ilçenin jeolojik özelliğinden dolayı kanyonda her türlü meyve ve sebze yetişmektedir. Kanyonda gezintiye çıkmalısınız bu yeşilliklerin içinde gezmekle bitiremezsiniz. Ülkemizde bulunan bu saklı cennete birde Cam teras kavuşunca güzelliğine güzellik katmıştır.

2005 yıllında açılan bu Cam Terasla kanyona ayrı bir renk katmıştır. Bu cam terasa çıkınca bütün kanyon ayaklarınızın altında kalmaktadır. Müthiş bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz. Buradan kanyonun tümüne hakim noktadasınız keyfinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Yalnız yerden 150 metre yüksekliktedir. Yükseklik korkusu olanlar buraya gelmeden düşünerek cam terasa gelsin.

Bu kanyona gelmek isteyen il merkezine yaklaşık 29 km uzaklıktadır. Grup şeklinde gelinebilir. Konaklama olarak Uşak merkezde ya da Ulubey’de konaklanabilir. İsteyen olursa burada bulunan Bungalov evlerde kalabilir.

Yâda isteyen olursa burada çadır kurabilir. Yaz mevsiminde sevdiğiniz kişileri yanınıza alıp bu kanyonu keşfetmeye gelmelisiniz. Burayı kesinlikle yaşamalısınız.

Ulubey Kanyonu-Uşak

8-Ulubey Blaundus Antik Kenti

Ulubey Blaundus Antik Kenti

Uşak ilimize 40 km uzaklıkta bulunur. bu antik kent ilçemize bağlı Sülümenli köyün sınırlarında bulunur. Etrafı derin vadilerle çevrili bu kent tarih boyunca önemini korumuştur.

Büyük İskender’in Anadolu seferinde sonra Makedonyalılar tarafında kurulmuştur. Kent daha sonra Romalıların eline geçmiştir. Bu dönemde daha çok önem kazanmıştır. Bu kent günümüzde de birçok kalıntı bulunmaktadır.

Bu antik kent 1. Derece sit alanıdır. Kentte kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka bu antik kenti ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Ulubey Blaundus Antik Kenti-Uşak

9-Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü

Uşak İlimizin Karahallı İlçesine 35 km uzaklıkta bulunan Banaz çayı üzerinde inşa edilmiştir. Frigyalılar zamanında inşa edilen bu köprü yaklaşık 2500 yıl öncesine aittir. Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur.

Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir. Kemer taşları kalemle işlenmiştir. Zıvanalı olarak birbirine kenetlenmiştir. Köprünün bulunduğu yer yeşillik dolusu saklı bir cennettir adeta. Burada Elektrik santrali de bulunmaktadır. Elektrik santralinden akan fazla su 17 metreden aşağıya düşmektedir.

Bu su şelale görünümünü vermektedir. Köprü tarihi bir yapı olması yanında birde manzarası ile birlikte göz kamaştırmaktadır. burada aynı zamanda mesire yerleri de bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte piknik yapıp güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka bu köprüyü görmeye geliniz.

Clandras Köprüsü-Karahallı

10-Uşak Burma Cami

Uşak Burma Cami

Uşak il merkezinde bulunur. Kesin olarak kaç yıllında yapıldığı bilinmemektedir. Fakat üzerinde bulunan kitabeye göre 1769 yıllında onarım görmüştür.

Fakat Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında ismi Hacı Mustafa Camii olarak geçmektedir ve yapım yılı M. 1572-1573 yılları olarak kabul edilmektedir.

Bazı rivayetler göre de cami Pir Hasan Hüsameddin Uşşaki Hazretlerinin imamlık yaptığı camidir. Özel bir işçilikle yapılan cami günümüzde hala ibadette açıktır.

Burma Camii

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here