Uşak

Uşak Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Uşak 358.736 toplam nüfusu ile ülkemizin Ege Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 6 ilçe bulunur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Uşak Gezilecek Yerler

İlimiz hakkında çok uzun ve ayrıntılı bir yazı kaleme aldık isteyen olursa burada okuyabilir. Şimdi ise Uşak ilimizde bulunan 10 gözde yeri sizinle paylaşacağız.

Göz at ;

  1. Uşak Gezilecek Yerler
  2. Uşak Gece Hayatı
  3. Uşak’da Gezilecek 10 Yer
  4. Uşak’ın İlçeleri
  5. Uşak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
  7. Uşak Otelleri ve Uşak Otel Fiyatları

Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Uşak Arkeolojik Müzesi

Uşak ilimizin merkezinde bulunan bu müze 1968 yıllından berri hizmet etmektedir. Müze lüks bir binada 10.000 üzerinde tarihi eseri ile yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet etmektedir.

Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeye ziyaret ediniz. Müzede genelde Roma ve Bizans çağına ait eserler bulunur.

Uşak Tarihi Kent Müzesi

Uşak ilimizin merkezinde bulunan bu müze Uşak ilimizin düşmanlardan zaferle bağımsızlığa kavuştuğu gün hizmette açılmıştır.

Yani 1 Eylül tarihinde. Müzede tarihimizi anlatan maketler bulunur. bu müzeye mutlaka gidin müzede Uşak ilimizin tarihini çok iyi anlarsanız.

Taşyaran Vadisi

Uşak il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunur. Vadi Yenişehir mevkinde bulunur. Bu vadi belgesel olarak izleyebileceğimiz bir vadi gibidir.

4 mevsimde size farklı hazlar tadacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Kesinlikle gelip görüp bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayınız.

Uşak Atapark

Uşak il merkezinde bulunan bu park yaz mevsiminde yerli ve yabancıların ortak buluştuğu nokta olmaktadır.

Burada cafeler, çay bahçeleri ve oyun alanları bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte burada çok hoş vakit geçirebilirsiniz.

Uşak Zafer Anıtı

Uşak il merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göğem Köyündedir. 2 Eylül 1922 yıllında Uşak ilimiz düşmanlardan arındırılmıştır. O tarihte İstilacı Yunan orduları komutanı General Trikopis ise Göğem Köyünde Türk askerlerine esir düşer.

İlimiz o gün bağımsızlığına kavuşur. O gün zafer ilan edilir. Bu anıtta o nedenle buraya inşa edilir. Gelip görmenizi tavsiye ederim.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak ilimizde bulunan bu müze il merkezine bağlı Bozkurt mahallesinde bulunur. Buraya Atatürk Evi de denilmektedir. İlk kurtuluş Savaşı cereyan edildiğinde Atatürk buraya gelip bu evde kalmıştır. Yunan komutanı Trikopis ile burada görüşmüştür.

Hatta Trikopis esir düştüğünde bu binada misafir etmiştir. Bina 1978 yıllında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze iki katlıdır. İlk katında yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmekte.

Üst katta ise Atatürk’ün şahsi eşyaları bulunduğu odalar bulunur. Bu katta duvarlarda Atatürk’e ait sözler bulunur. Bu yapıyı mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Ulubey Kanyonu

Ulubey İlçemizde bulunan bu kanyon sadece ülkemiz için değil dünyaca önemli bir kanyondur. Bu kanyon ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur.

Bu kanyon daha önce pek bilinmese de son yıllarda yapılan hizmetlerle burası yavaş yavaş tanıtılmaya başlandı. İlçemizde Ulubey Çayı ve Banaz çayı boyunca irili ufaklı birçok kanyon bulunmaktadır.

Kanyonun toplam uzunluğu 75 km’ye ulaşmaktadır. Bu kanyon sayesinde burada bulunan bütün kanyonlar saklı bir cennete dönüştü. Kanyonda ilçenin jeolojik özelliğinden dolayı kanyonda her türlü meyve ve sebze yetişmektedir. Kanyonda gezintiye çıkmalısınız bu yeşilliklerin içinde gezmekle bitiremezsiniz. Ülkemizde bulunan bu saklı cennete birde Cam teras kavuşunca güzelliğine güzellik katmıştır.

2005 yıllında açılan bu Cam Terasla kanyona ayrı bir renk katmıştır. Bu cam terasa çıkınca bütün kanyon ayaklarınızın altında kalmaktadır. Müthiş bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz. Buradan kanyonun tümüne hakim noktadasınız keyfinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Yalnız yerden 150 metre yüksekliktedir. Yükseklik korkusu olanlar buraya gelmeden düşünerek cam terasa gelsin.

Bu kanyona gelmek isteyen il merkezine yaklaşık 29 km uzaklıktadır. Grup şeklinde gelinebilir. Konaklama olarak Uşak merkezde ya da Ulubey’de konaklanabilir. İsteyen olursa burada bulunan Bungalov evlerde kalabilir.

Yâda isteyen olursa burada çadır kurabilir. Yaz mevsiminde sevdiğiniz kişileri yanınıza alıp bu kanyonu keşfetmeye gelmelisiniz. Burayı kesinlikle yaşamalısınız.

Ulubey Blaundus Antik Kenti

Uşak ilimize 40 km uzaklıkta bulunur. bu antik kent ilçemize bağlı Sülümenli köyün sınırlarında bulunur. Etrafı derin vadilerle çevrili bu kent tarih boyunca önemini korumuştur.

Büyük İskender’in Anadolu seferinde sonra Makedonyalılar tarafında kurulmuştur. Kent daha sonra Romalıların eline geçmiştir. Bu dönemde daha çok önem kazanmıştır. Bu kent günümüzde de birçok kalıntı bulunmaktadır.

Bu antik kent 1. Derece sit alanıdır. Kentte kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka bu antik kenti ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Clandras Köprüsü

Uşak İlimizin Karahallı İlçesine 35 km uzaklıkta bulunan Banaz çayı üzerinde inşa edilmiştir. Frigyalılar zamanında inşa edilen bu köprü yaklaşık 2500 yıl öncesine aittir. Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur.

Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir. Kemer taşları kalemle işlenmiştir. Zıvanalı olarak birbirine kenetlenmiştir. Köprünün bulunduğu yer yeşillik dolusu saklı bir cennettir adeta. Burada Elektrik santrali de bulunmaktadır. Elektrik santralinden akan fazla su 17 metreden aşağıya düşmektedir.

Bu su şelale görünümünü vermektedir. Köprü tarihi bir yapı olması yanında birde manzarası ile birlikte göz kamaştırmaktadır. burada aynı zamanda mesire yerleri de bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte piknik yapıp güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka bu köprüyü görmeye geliniz.

Uşak Burma Cami

Uşak il merkezinde bulunur. Kesin olarak kaç yıllında yapıldığı bilinmemektedir. Fakat üzerinde bulunan kitabeye göre 1769 yıllında onarım görmüştür.

Fakat Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında ismi Hacı Mustafa Camii olarak geçmektedir ve yapım yılı M. 1572-1573 yılları olarak kabul edilmektedir.

Bazı rivayetler göre de cami Pir Hasan Hüsameddin Uşşaki Hazretlerinin imamlık yaptığı camidir. Özel bir işçilikle yapılan cami günümüzde hala ibadette açıktır.

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Uşak kent merkezinde bulunan Uşak Kent Tarihi Müzesi, 1 Eylül 2013 tarihinde Uşak Belediyesi tarafında hizmette açılmıştır. Bilindiği üzere Uşak ili, Birçok alanda ilklere sahiptir. Türkiye’de elektriğin ilk kez kullanıldığı, ilk şeker fabrikasının kurulduğu, İlk halı müzesinin açıldığı vb.. birçok alanda öne çıkmayı başarmaktadır. Uşak Kent Tarihi Müze binası da önemli bir tarihi bulunmaktadır.

İlk kez kullanılan elektrik, bu binada üretilmiş ve dağıtılmıştır. Bu nedenle bina tarihi bir bina olup önemli bir yere sahiptir. Sonraki tarihlerde kullanılmayan bina 2013 yıllında Uşak ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eşyalar, gelenek- Görenekleri ve Uşak ilimize ait değerlerin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Müze de daha çok yöre halkın bağışta bulunduğu eşyalar sergilenmektedir. Uşak ilimizin tarihini, Kültürünü, Gelenek ve göreneklerini daha yakında görüp tanımak istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin.

Uşak Atatürk Ve Kurtuluş Anıtı

Uşak kent merkezinde bulunan Atatürk Ve Kurtuluş Anıtı, Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından tasarlanmıştır. 30 metre uzunluğunda ve 17 metre yüksekliğinde bulunur. Bu anıt üzerinde Türkiye Cumhuriyet’in zaferi ve sonsuza kadar özgür olacağını simgeliyor. Yine Kadın figürü üzerinde çokça durmaktadır. ayrıca Atatürk’ün yazdığı kitaplarda bu anıt üzerinde yerini almıştır.

Uşak Halı-Kilim Müzesi

Uşak kent sınırları içerisinde bulunan Uşak Halı-Kilim Müzesi, Gezilip görülmeye değer tarihi bir müzedir. Bu müze Dünya’da açılan ilk halı-kilim müzesidir. Burada 500-600 yıllık halı ve kilimler sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu halı ve kilimleri ziyaret edin. Birbirinden önemli ve değerli 48 parça sergilenmektedir.

Hacım Sultan Türbesi

Uşak kent sınırında bulunan Hacım Sultan Türbesi, Tek kubbesi ve geniş bahçesiyle ziyaret edilmeye değer bir Türbedir. Hacım Sultan, 1305 yıllında Uşak ilimize gelip Hacım Köyüne yerleşmiştir. Burada şeyhi Hacı Bektaş-i Veli’nin izinde gidip birçok yönden hizmet etmiştir. Vefat edince de buraya gömülmüştür. Her yıl çok sayıda kişi bu türbeyi ziyaret etmektedir.

Sebaste Antik Kenti

Uşak-Sivaslı ilçe sınırında bulunan Sebaste Antik Kenti, Kalkolitik Çağ’dan (M.Ö. 5500-3500) itibaren bir yerleşim yeri bilinir. Roma Döneminde kurulan bu kent, 1966-1978 yılları arasında kazılar yapılmıştır. Bu kazılar sonucunda birçok kalıntıya rastlanmıştır. Burada dikkat çeken ayrıntı ise 6. yüzyılda inşa edilen kilisedir. Kilise günümüzde iyi durumdadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Aksaz Kaplıcası

Uşak-Uluborlu ilçe sınırında bulunan Aksaz Kaplıcası, Deniz seviyesinde 650 metre yükseklikte yer alır. Burada Aksaz Çayı kenarındaki bir granit kayasının dibinden kaynamaktadır. Sıcaklığı 39 derece olan bu termal su birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır.

Ilıcak Subaşı Parkı

Uşak kent sınırlarında bulunan Ilıcak Subaşı Parkı, dinlenilen, eğlenilen ve keyifli yürüyüş yapılabilen harika bir parktır. 10.000 metre karelik bir alan kaplayan parkın içerisinde; futbol sahası, tenis kortları, spor tesisleri, yüzme havuzu, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Buraya ilkbahar ayların yöre halkı akın eder. Sonbaharın sonlarına kadar yöre halkının sıkça uğradığı bir yerdir.

Evrenli Doğal Parkı

Uşak-Sivaslı ilçesinde bulunan Evrenli Doğal Parkı, yöre halkı tarafında mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Sivaslı ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan Evrenli Doğal Parkı, Bulkaz Dağı eteklerinde kurulan bu park mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Burası bol ağaçlık ve sulak bir alandır. Buraya gelen akşama kadar doyasıya piknik yapabilir.

Cimcim Çeşmesi

Uşak şehir merkezinde bulunan Cimcim Çeşmesi, 1896 yıllında tarihlenen bu çeşme kim tarafında yapıldığı net olarak bilinmiyor. Kesme taştan inşa edilen bu çeşme görülmeye değerdir. Birçok kez onarımdan geçen çeşme günümüzde iyi durumdadır. Cimcim Çeşmesi, Uşak kent merkezinde bulunan Çeşme, Cimcim Sokağı başında, Zincirli Cami yanındadır. Ayrıca Halit Ziya İlköğretim Okulunun yakınında bulunur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz