Bavyera (Bayern) Eyaleti Nerede, Hakkında Bilgi
Bavyera (Bayern) Eyaleti Nerede, Hakkında Bilgi

Türkçe adı Bavyera, Almanca adı Bayern, Almanya’nın en büyük Eyaletidir. Yaklaşık 13 milyon nüfusu vardır. Sadece Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde daha fazla insan yaşamaktadır. Diğer eyaletlerin çoğu kendilerini ülke olarak adlandırırken, Bayern “Özgür devlet” olarak adlandırıyor. Almanya’nın güneyinde yer almaktadır. Bavyera’nın başkenti, Almanya’nın üçüncü büyük şehri olan Münih’tir.

Özgür Devlette üç eski manzara vardır: gerçek Bavyera, Franken ve Svabya. Eskiden insanlar tarımla yaşardı. Şu anda orada da çok sayıda endüstri var.

Bavyera, güneydeki Alpler’den kuzeydeki Main Nehri’ne kadar uzanır. Batıda Baden-Vettemberg Eyaleti, kuzeyde Hessen, Thüringen ve Saksonya eyaletleri doğuda ve güneyde komşu ülkeler Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’dır. Güneybatı ucunda Bavyera, Konstanz Gölü’ne kadar uzanır. Diğer kıyısında ise İsviçre bulunmaktadır.

Bavyera (Bayern) Eyaleti Nerede, Hakkında Bilgi
Bavyera (Bayern) Eyaleti Nerede, Hakkında Bilgi

Bavyera’nın ortasından geçen Tuna Nehri, Avrupa’nın en uzun Nehirlerinden biridir. Tuna Nehri’nin kuzeyinde Yukarı Franconia, Aşağı Franconia, Orta Franconia ve yukarı Pfalz bulunur. Buradaki en büyük şehir, Noel Pazarı ve zencefilli kurabiye ile tanınan Nürnberg’dir. Diğer önemli şehirler Bamberg ve Regensburg’dur. Tuna’dan güneye doğru yukarı ve aşağı Bavyeralar vardır, bunlar Yukarı Pfalz ile birlikte Altbayern olarak da adlandırılır. Yukarı Bavyera’da Münih, Ingolstadt veya Rosenheim am Inn gibi şehirler bulunmaktadır. Batıda ise Augsburg şehri bulunmaktadır.

Bavyera özellikle Dağları ile ünlüdür. Güneydeki Alpler’de Almanya’nın en yüksek Dağı olan Zugspitze de bulunur. Kuzey Bavyera’daki dağlar bin metre yüksekliğindedir. Alman dağlarına aittir. Doğuda Bavyera Ormanı ve Milli Parkı bulunmaktadır. Bu korunan alanda Vaşaklar, vahşi kediler ve geyikler yaşar. Özellikle güneyde, gemilerin de gidebileceği birkaç büyük göl vardır. En ünlüsü Chiemsee.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here