Almanya Ne Zaman Ülke Oldu?
Almanya Ne Zaman Ülke Oldu?

Almanya, Batı Avrupa’da bir ülkedir. Avrupa’da sınırlarını dokuz ülke ile paylaşmaktadır. Berlin, Almanya’nın başkentidir.

Almanya’nın Kısa Tarihi

Almanya MS 2 Şubat 962’de kuruldu. Orijinal adını, henüz onları fethetmemiş olmasına dayanarak Ren’in doğusundaki bölgeleri Almanya olarak adlandıran Roma imparatoru Jül Sezar’dan almıştır. Almanya kabileleri, 10. yüzyılda Kutsal Roma İmparatorluğu’nun orta bölümünü oluşturmak için göç etmiştir. Bu imparatorluğun çöküşü, 1815’te Alman Federasyonu’nun kurulmasına yol açtı.

Almanya Ne Zaman Ülke Oldu?
Almanya Ne Zaman Ülke Oldu?

1866’da Prusya, Avusturya’yı ve onların toplanmış müttefiklerini yenerek Avusturya’nın Almanya’daki 15. yüzyıldan beri süren etkisine son verdi. Bu zafer, Prusya liderliğindeki Kuzey Almanya federasyonu’nun oluşumunu kolaylaştırdı.

Bunu Danimarka, Habsburg monarşisi ve Fransa’ya karşı üç muzaffer savaş izledi. Prusya şansölyesi Otto Von Bismarck, 1870 yılında Fransa’ya karşı Fransa-Prusya savaşı’nı, Almanları birleştirmek amacıyla Fransa imparatoru’nu rahatsız ederek başlattı. Daha sonra Almanya’nın beşte üçünü elinde tutan Prusya galip geldi. Kuzey Almanya federasyonu liderleri tarafından geleneksel bir kabine ve diplomatik hükümete yönelik isyancı bir talep, 18 Ocak 1871’de Alman İmparatorluğu’nun kurulmasına yol açtı. Bu girişime Almanya’nın birleşmesi adı verildi çünkü iyi entegre siyasi ve idari silahlara sahip ulusal bir devlet haline geldi. Bismarck, sosyalizmi teşvik ederek Almanları daha da pekiştirmek için savaştı. Görev süresi, yeni genç ve hırslı Kaiser Kaiser Wilhelm II’nin çelişkili yönetimine karşı çıktığı için istifaya zorlandığında 1890’da sona erdi. Alman imparatorluğu, Alman Devrimi’nden sonra 1918’de düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz