Berlin

Berlin Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Tarihi dokusu ve keşfedilmeyi bekleyen sokakları ile Avrupa‘nın Bohem Ruhunu yansıtan Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin şehrini size kategoriler halinde tanıtmaya çalışacağız. Sizin aklınıza takılan veya eklemek istediğiniz bir nokta olursa yorum kısmında bizimle paylaşın.

Tarih: Berlin şehri 18. yüzyıla kadar sıradan bir kentti. Fakat Prusya’nın güçlenmesi ile birlikte ön plana çıkan şehir 1871 yıllına kadar Almanya İmparatorluğuna 1933 yıllına kadar ise Nazi Almanya’sına başkentlik yapmıştır. 2. Dünya savaşında şehir harabeye dönmüş yok olma aşamasına gelmişti. Daha sonra başlanan Soğuk savaş şehrin toparlanmasını geciktirmişti. Bu süreç 1989 yıllına kadar devam etti. 1990 yıllında Federal Almanya Cumhuriyetine Başkent olmuştur. Şehir o günden sonra hızlıca toparlanıp gelişmeye devam etmiştir.

Nüfusu:  Berlin şehri 2016 yıllı itibari ile 3.578.459 toplam nüfusu ile ülkenin en büyük şehri olmuştur.

İklimi: Orta Avrupa şehri olarak bilinen Berlin şehrinde Kışlar sert ve yağışlı geçer. Yaz aylarında ise serin olmakla birlikte ve zaman zaman yağış almaktadır. Buraya İlkbahar aylarında gelmenizi öneririm.

Para Birimi: Şehirde para birimi olarak Euro işlev görmektedir. 1 Euro yaklaşık 4,15 TL’dir.

Saat Farkı: Berlin ile ülkemiz arasında yaklaşık 1 saatlik zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 12:00 iken Berlin’de saat 11:00’dir.

Resmi Dili: Ülkenin neredeyse tamamında  Resmi Dil Almanca’dır. Almanca’dan sonra en çok konuşulan dil İngilizcedir.

Din: Berlin şehrinde çok sayıda Türk yaşamaktadır. Din konusuna gelecek olursak şehirde, çoğunluğu Müslüman Türkler oluşturur. Bunun yanında Katolik, Protestan, Ateist ve Hristiyan topluluklarda bulunur.

Ekonomi:  Şehirde ekonomi olarak daha çok madencilik, enerji ve endüstri alanlarda yoğunlaşmıştır. Bunun yanında halkın çoğunluğu da hizmet sektöründe görev yapmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Almanya’ya gitmek için vize gerekir. Buraya gidecekseniz ilk başta Schengen vize başvurusunda bulunmanız lazım. Almanya konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan insanlara, şehirde bulunma sürelerine göre vize vermektedirler. Buraya turist amaçlı gidecekseniz kısa süreli vize alıyorsunuz. Yok kesintisiz 90 gün kalacağım diyorsanız Ulusal vize almanız gerekir. Almanya Konsolosluğu Vize Bölümü’ne vize harç bedeli olarak 60 Euro ödenmektedir. 12 yaş altı çocuklar ücretsizdir.

Gezi Süresi: Avrupa’nın güzide şehri Berlin’e her yıl binlerce turist akın etmektedir. Buraya dünyanın birçok yerinde insanlar gelir.  Şehrin tarihi dokusu ve keşfedilmeyi beklenen yapıları ile sizde en az 3 ya da 4 günlük bir Berlin gezi planı yapıp bu şehri gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Potsdamer Meydanı

Şehir merkezinde bulunan bu meydan, Şehrin kalbi attığı yerdir. Bu meydanda çok sayıda alışveriş merkezi ve konaklama yeri bulunur. Bu meydan özellikle Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra önem kazandı.  Bu meydanı geziniz için sabit kılıp burada her yere ulaşmanız mümkündür.

Nasıl Gidilir: Burası şehir merkezi olduğu için her yerden buraya ulaşım rahattır. Özellikle Havalimanından buraya taksi ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. 171, N7 ve X7 numaralı otobüs hatları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Brandenburg Kapısı

Berlin’in simgelerinden biri olan bu kapı üzerindeki üzerindeki dört atlı arabası heykeliyle oldukça dikkat çekicidir. 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiştir. Alexander Platz Meydanında bulunan bu kapıyı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: U6 numaralı Metro Hattı ya da 147 numaralı otobüsle buraya ulaşabilirsiniz.

Reichstag

Bu yapı, Almanya Parlamento Binasıdır. 1882-1894 yılları arasında inşa edilmiştir. 1933 yıllına kadar Avrupa meclis binası olarak kullanılmıştır. 1991 yıllında Berlin tekrar başkent olunca bu bina yeniden parlamento binası olarak seçilmiştir. Bina 1999 yıllından berri Parlamento binası olarak kullanılmaktadır. Burada asıl dikkat çeken kısmı Cam kubbesidir. Harika bir görünüme sahiptir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Brandenburg Kapısından Kuzey yönüne doğru 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yok ben yürümek istemiyorum diyorsanız burada geçen 100 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Adres: Platz der Republik 1, 11011 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 22732152
Adlon Otel

Brandenburg Kapısında içeri girince sağ tarafta kalmaktadır. Kocaman tarihi bir bina olan burada Micheal Jackson bebeğini öldürmüş. Tarihi yönünde önemli bir binadır. Buraya yolunuz düşerse ziyaret edin. Günümüzde 5 yıldızlı otel olarak hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir: U6 numaralı Metro Hattı ya da 147 numaralı otobüsle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Unter den Linden 77, 10117 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 22610
Alexander Platz

Berlin’in tarihi merkezi Mitte ilçesinde ve ve Spree nehri ile Berlin Katedrali’nin yakınlarındadır.  Şehirde yaşayan yerlilerin buluşma noktasıdır. Yerliler buraya kısaca Alex denilmektedir. Burada birçok tarihi yapı bulunur. Bunun yanında alışveriş merkezleri ve restoranlarda bulunur.

Nasıl Gidilir: U2,U5,U8 Numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 tramvay hatları veya 100, 200 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: 10178 Berlin, Almanya

Berliner Fernsehturm

Alexander Platz Meydanında bulunan bir televizyon kulesidir. 368 metre yüksekliği ile Almanya’nın en yüksek kulesidir. Bu kule 1965-1969 yıllarında inşa edilmiştir. Kule tepesine çıkıp Berlin manzarasını izleyebilirsiniz. Buraya çıkmanın bedeli yaklaşık 12,5 Euro’dur. Gece 00:00’e kadar açıktır.

Nasıl Gidilir: U2,U5,U8 Numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 tramvay hatları veya 100, 200 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 247575875
Unter den Linden (Ihlamurların Altında)

Brandenburger kapısı ile Alexanderplatz meydanı arasında kalan harika bir caddedir. Bu cadde üzerinde yürüyüş yapabilir. Burada harika zaman geçirebilirsiniz. Bu cadde üzerinde bulunan yapıları inceleyebilir. Böylece şehri daha iyi tanımış olursunuz.

Nasıl Gidilir: U2,U5,U8 Numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 tramvay hatları veya 100, 200 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşılabilir.

Müzeler Adası

Müzeler Adası, Berlin’in Mitte ilçe sınırından geçen Spree Nehri üzerindeki 5 farklı müzeye ev sahipliği yapan harika bir adadır. Bu ada 1999 yıllında Unesco Dünya Miras Listesine alınmıştır. Adada bulunan müzeler şunlardır.

 1. Altes Museum (Eski Müze)
 2. Neues Museum (Yeni Müze)
 3. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)
 4. Bode Museum (Heykel)
 5. Pergamon Museum (Bergama Müzesi)

Nasıl Gidilir: Mitte ilçe merkezinden buraya yaya olarak 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ya da U6 ve  S1, S2, S25, S5, S7 ve S75 metro hatları ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca 100 ve 200 numaralı otobüs hatları ile de ulaşabilirsiniz.

Adres: Museumsinsel Am Lustgarten 10117 Berlin Almanya

Ziyaret Saatleri: Salı / Çarşamba / Cuma / Cts / Paz 10:00 – 18:00, Perşembe 10:00 – 18:00; Pazartesi günleri ise kapalıdır.

Bergama Müzesi

Berlin’in Mitte ilçesinden geçen  Spree Nehri üzerinde bulunan Müzeler Adasında bulunan 5 müzeden biridir. Bu müze Alfred Messel tarafından tasarlandı ve Ludwig Hoffmann denetiminde 1910 yıllında başlandı ve 1930 yıllında tamamlandı. Müze 2019 yıllına kadar kapalı kalacak. Çünkü onarım devam etmektedir. Bu müze yıl içerisinde 1 milyona yakın ziyaretçisi bulunuyor. Şehrin en popüler müzesidir.

Nasıl Gidilir: Mitte ilçe merkezinden buraya yaya olarak 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ya da U6 ve  S1, S2, S25, S5, S7 ve S75 metro hatları ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca 100 ve 200 numaralı otobüs hatları ile de ulaşabilirsiniz.

Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 266424242

Spree Nehri

Spree nehri Federal Almanya’nın doğusunda bulunur. Yaklaşık 400 km uzunluğunda bulunur. Havel nehrinin yan kolu olarak bilinyor. Şehirde burada bot turları yapılmaktadır. Harika bir manzarası var. Nehir üzerinde bulunan turlara katılıp şehri güzel bir şekilde gezebilirsiniz.

Großer Tiergarten

Großer Tiergarten ya da kısaca Tiergarten olarak bilinen bu park Berlin’in Mitte ilçesine bağlı Tiergarten semtinde bulunur. Almanya’nın en büyük ve görkemli parklarından biridir. Park 210 hektarlık bir yüz ölçümüne sahiptir. Yine Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olan Zoologischer Garten bu parkta bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu parka güzel bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Parka, Tiergarten ve Bellevue istasyonlarından S-Bahn ile ulaşmak mümkündür.

Adres: Strasse des 17 Juni, Berlin, Almanya

Holocaust Anıtı

Bu anıt, Yahudi ve Almanların işbirliği içerisinde yaptıkları bir anıttır. 2004 yıllında yapılan bu anıt Yahudi soykırımında hayatını kaybeden Yahudilere adanan bir anıt mezardır.

Nasıl Gidilir: Großer Tiergarten Parkında buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 2639430
Berlin Katedrali

Başkent Berlin’in sembollerinden biri olan bu katedral, hiçbir zaman tam anlamıyla katedral kategorisine girmemiştir. Sebebi ise burada bir Piskos yaşamamıştır. 1700’lü yıllarda inşa edilen bu yapı, çoğu kez değişikliğe uğramıştır. 2. Dünya savaşı sırasında yapı  tamamen yıkılmış olup 1905 yıllında tekrar Neo-Barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Katedralin yüksekliği 98 metredir. Katedralin içinde 270 basamak merdiven çıkıp yapının en üst noktasına ulaşılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edip şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Am Lustgarten Caddesinden bulunan katedrale yürüyerek ulaşabilirsiniz

Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 20269136

2.Gün

Bellevue Sarayı

Spree nehri kenarında konumlanan 20 hektarlık parkı ile harika bir saraydır. Bu saray 1786 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzde Almanya Cumhurbaşkanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin ilk  ilk neoklasik yapısı olarak dikkat çekmektedir. Adeta bir şato andırmaktadır.

Adres: Spreeweg 1, 10557 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 20000
Berlin Duvarı

Berlin Duvarı, Doğu Alman Meclisin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında  Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için inşa edilmiş bir duvardır. Yıllarca batıda utanç duvarı olarak anılmıştır. 46 metre uzunluğunda bulunan bu duvarlar üzerinde çizilen resimlerle görenleri hayrette düşürmektedir.

Nasıl Gidilir: U1, S3, S5, S7, S75 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Doğu Yakası Galerisi

Berlin Duvarın Doğu yakasında bulunur. Dünyanın birçok yerinde gelen ressamların yapmış olduğu 105 resim bulunur. Burası Berlin’in Uluslararası özgürlük anıtıdır. 1,3 kilometrelik bir alanla şehrin en büyük açık hava galerisidir. Burada geleceğe umut adına mesajlar vermektedir.

Nasıl Gidilir: Buraya 248 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Adres: Mühlenstraße, 10243 Berlin, Almanya
Telefon:+49 172 3918726
Tacheles Binası(Kunsthaus Tacheles)

Mitte semtinde bulunan bu bina 1907 yıllında inşa edilmiştir. 1989 yıllında Berlin Duvarın yıkılması ile binayı mesken almıştır. Burası Sanatseverlerin ilgi duyduğu bir müze olmuştur. Müze de çok sayıda sanatsal öge bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: U1, S3, S5, S7, S75 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir. 
Adres: Oranienburger Str. 54-56a, 10117 Berlin, Almanya
Açılış tarihi: 1908
Telefon: +49 176 70411559
Olympiastadion (Berlin Olimpiyat Stadyumu)

Şehrin doğu tarafında bulunan bu stadyum Berlin’de görülmesi gereken harika bir yerdir. Bu yer 1936 yıllında olimpiyat oyunları için inşa edilmiştir. 112 bin metre karelik bir alanda tesis edilmiştir. 74 bin kişilik bir kapasitesi vardır. Bu stadyum önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.  1936 Yaz Olimpiyatları, 1974 FIFA Dünya Kupası ve 2006 FIFA Dünya Kupası final maçı gibi önemli maçlara ev sahipliği yapmıştır.

Nasıl Gidilir: U2 Metro hattına binip Olympia-Stadion durağında inip 5 dakika yürüdükten sonra ulaşılabilir.

Adres: Olympischer Platz 3, 14053 Berlin, Almanya

3.Gün

Kreuzberg

Berlin’in Türkler arasında ”Klein İstanbul” yani küçük İstanbul olarak tabir edilen bir bölgedir. Burada çok sayıda türk yaşamaktadır. Öyle ki tabelaların çoğu Türkçedir. Burada bulunan restoranlar ve Alışveriş merkezleri adeta sizi Taksim’de olduğunuzu hissettirir. Hiç Almanca bilmeden yaşayıp gidebileceğiniz bir yerdir. Berlin’e gelirseniz mutlaka buraya gelip görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Bu bölgeye ulaşım yapmak için U6, U12 metro hatlarını, 248 numaralı otobüs hattı ile yada N42 numaralı gece otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

Checkpoint Charlie Müzesi

Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktalarından biridir. Savaş dönemine ait birçok görsel ve eser bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: U6 metro hattının Kochstr./Checkpoint Charlie durağında inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Friedrichstraße 43-45, 10969 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 2537250
Ziyaret Saati: Haftanın her günü saat 09:00-22:00 arasında açık
Ücret: Müzeye giriş ücreti 15,5 Euro’dur.
Luisenstadt  Kanalı

Luisenstadt Canal veya  Luisenstädtischer Kanal olarak bilinen bu kanal  Landwehr Canal ile Spree Nehri’ni birbirine bağlıyor. Kreuzberg bölgesinde gezilip görülecek yerlerden biridir.

Nasıl Gidilir: U6 metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yahudi Müzesi

Berlin Yahudi Müzesi (Jüdisches Museum Berlin) Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bulunan ve 2000 yıllık Alman Yahudileri anısına adanmış bir müzedir. Müze 1991 yıllında başlandı 1999 yıllında tamamlandı. 2001 yıllında ise ziyaretçileri ile buluştu. Buraya gelirseniz bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: U1, U6 metro hatlarını, M29, M41 ve 248 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 25993300

Ziyaret Saatleri: Pazartesi 10.00-22.00; Salı-Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Giriş ücreti: yetişkin 7 €, öğrenci 3,50 €
Oberbaum Köprüsü

Şehrin simgesi olan bu köprü Spree Nehri’nin iki yakasındaki Friedrichshain ile Kreuzberg’i bölgelerini birbirine bağlıyor. Köprünün altında  normal motorlu taşıtlar geçerken üstünde ise U-Bahn trenleri geçiyor.

Nasıl Gidilir: U6 metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Oberbaumbrücke, 10243 Berlin, Almanya

Terörün Topoğrafyası Müzesi

Niederkirchnerstrasse Caddesi’nde bulunan bir müzedir. Bu müze  1933-1945 yılları arasında Nazi yönetimi sırasında Gestapo ve SS ana merkeziydi. Gestapo Müzesi olarak da bilinir. Bu yıllarda Nazi Almanya’sının yaptığı illegal süreçleri gözler önüne sermektedir. Burada bulunan hücrelerde birçok insan can vermiştir. Bu müzeye ücretsiz bir şekilde gidip gezebilirsiniz. Müzeyi gezerken birçok belge ile karşılaşacaksınız. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gidip ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: S1, S7 ve U6 metro hatları ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Niederkirchnerstrasse 810963 Berlin, Almanya
Telefon:  +49 4930 25450950

Ziyaret Saatleri:  Haftanın yedi günü 10:00-20:00 arasında açıktır.

Viktoriapark

Tempelhofer Berge’de bulunan bu park 1894 yıllında yapılmıştır. Burada harika zaman geçirebilirsiniz. Özellikle aynı isimde bulunan şelale görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: M19, N6, N7 ve 140 numaralı otobüs hatları ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Kreuzbergstraße 15, 10965 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 115

4. , 5. ve Sonraki Günler

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg-Wilmersdorf’un Charlottenburg semtinde bulunan bu müze  Hohenzollern Hanedanı’nın şehirdeki tek yapısıdır. Bu yapı Berlin’in en büyük müzesidir. Buraya gelirseniz mutlaka uğrayın. Harika eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzenin harika bir bahçesi bulunur. Burayı da ücretsiz gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 109, 309 ve M45 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin, Almanya

Açılış tarihi: 11 Temmuz 1699

Telefon: +49 30 320911
Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 10.00-18.00(Kışın 17:00’e kadar açık) Pazartesi günleri kapalı
Giriş Ücreti: yetişkin 12 €, öğrenci 8 €
Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Yıkık Kilise)

harlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin Charlottenburg semtinde bulunan Ku’damm caddesi üzerinde yer alan bir  Protestan kilisesidir. Kilise bugün Batı Almanya’nın simgesi olarak görülür.  Bu kilisede 2. Dünya Savaşın yıkıntıların en net biçimde görülen yerlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir:
Otobüs
Berlin, Breitscheidplatz
100 200
Berlin, Europa-Center
M19 M29 M46 N1 N2 N26 N3
S + U Zoologischer Garten Bhf
109 110 204 245 249 M45 M46 M49 N1 N10 N26 X10 X34 X9 N9
Tren
S + U Zoologischer Garten Bhf
RE2
Adres: Breitscheidplatz, 10789 Berlin, Almanya
İnşaa tarihi: 22 Mart 1891
Yükseklik: 71 m
Telefon: +49 30 2185023
Ziyaret Saatleri: Burayı her gün  09.00-19.00 saatleri  arasında ziyaret edilebilir.
Kurfürstendamm

Kurfürstendamm ya da diğer adıyla Ku’damm Berlin’nin harlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin Charlottenburg semtinin merkezini oluşturan popüler bir caddedir. Bu cadde 3,5 km uzunluğunda bulunur. Cadde üzerinde birçok yapı ve mekan bulunur.

Nasıl Gidilir:  M19, M29, M46, 100, 109 ve 110 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Berlin Zoolojik Bahçesi

Berlin’in en eski ulusal hayvanat bahçesidir. 1844 yılında 35 hektarlık alanla hizmete açılmıştır. 1400 farklı tür ve 14000 memeli hayvan bulunmaktadır. Ayrıca diğer hayvanat bahçelerinde pek görülmeyen Knut, kutup ayısı veya Bao Bao, büyük panda gibi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan hayvanat bahçesi bu haliyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçesi konumundadır.

Nasıl Gidilir: M46, X9, X10, X34, 100, 109, 110, 145, 149, 200, 204, 245, 249, N2, N5, N9, N10, N 21, N26, N27, N29, N45, N46, N49 numaralı otobüslerle, S3, S5, S9, U2, U9, U12 numaralı metro hatlarıyla ulaşımı mümkündür.

Adres: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 254010

Görlitzer Parkı

Nasıl Gidilir: U1 metro hatını, N1 ve M29 otobüs numaralı otobüs ile ulaşılabilir

Adres: Görlitzer Str. 1, 10997 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 115
Gendarmenmarkt

Belin’de bulunan 3 önemli yapının bulunduğu bir meydandır. Konzerthaus, Fransız Katedrali ve Alman Katedrali’nin bulunduğu bu meydana mutlaka uğrayın.

Nasıl Gidilir: U2, U6 numaralı Metro hattı ile veya 147 numaralı otobüsle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Gendarmenmarkt, 10117 Berlin, Almanya

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Berlin’de şehir merkezinde birçok taksi durağı bulunmaktadır. Herhangi bir yerde durup bir taksi çevirip istediğiniz yere çok kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer 2 km’den az ise 4 Euro karşılığında taksi sizi götürür. Burada bulunan “Kurzstrecke” hizmetinden faydalanmış olursunuz. Bu mesafe artarsa sizden tam ücret alınır. Burada Taksimetre ilk açılışı 3.90 Euro her kilometre başında ise 2 Euro alır.
Metro Berlin şehrinde en sık kullanılan ulaşım aracı hiç şüphesiz Metro hattıdır. Şehri baştan sona saran iki metro hattı bulunur. Bunlar; U Bahn ve S Bahn’dır. U Bahn Yer altında, S Bahn ise Yer üstündeki metro hatlarıdır. Metro hattı 04:00-01:00 arasında hizmet vermektedir.
Tramway Şehirde bulunan tramvay hattı Avrupa’nın en eski tramvay hattıdır. Şehirde toplam 22 tramvay hattı bulunur. Bu hatların hepsi metro hattı ile bağlantılıdır. Berlin’de tramvay hatları 24 saat boyunca hizmet vermektedir.
Bisiklet Berlin şehrinin neredeyse her köşesinde bir bisiklet kiralama dükkanı bulabileceğiniz gibi çok sık tercih edilen bir ulaşım aracıdır.Öyle ki halkı bile iş aralarında ve iş çıkışlarında genellikle bisikletlerle evlerine gitmektedirler.
Minibüs, Otobüs Berlin’de ulaşımda önemli bir yere sahip olan otobüsleri üç gruba ayırmamız mümkün. Bunlar sık sık düzenlenen 2 katlı metrobüsler, Bus adı verilen ve metrobüslerden daha seyrek bir şekilde ulaşım sağlayan otobüsler ve en sonda gece seferleri yapan otobüsler yer almaktadır. Anlayacağınız Berlin’de gezmek isterseniz 24 saat boyunca şehir içi ulaşımında otobüs bulmanız mümkündür.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Berlin şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta Berlin Schönefeld Havalimanı bulunur. Buraya haftanın her gün İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır. Buraya yaklaşık 2 saat 55 dakika süre ile ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü 59 Euro’dan başlayan fiyatlarla seferler düzenlenmektedir. Berlin Havalimanına ulaştıktan sonra burada bulunan  171N7 ve X7  numaralı otobüs hatları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 30-35 dakika sürmektedir.
Otobüs Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Berlin’de de Şehirler arasında otobüs kullanımı yoğundur. Başta Almanya şehirleri olmak üzere birçok şehre otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz.
Tren Berlin Demiryolu ağları şehrin kesişme noktasında bulunur. Berlin merkezde bulunan gar, Avrupa’nın en büyük garıdır. Merkez gar dışında şehirde 8 tane daha gar bulunmaktadır. Başta Almanya’nın diğer şehirlerine olmak üzere birçok Avrupa şehrine trenle ulaşılabilir. Amsterdam, Zürih, Viyana ve Budapeşte’ye her gün gece trenleri var.
Gemi  Spree nehri üzerinde bot turları yapılmaktadır. Bu turlarla şehrin birçok bölgesini gezebilirsiniz.
Araba Bütün Avrupa Şehirlerinde olduğu gibi Berlin’e gitmek için özel arabanız ya da kiralık bir araçla ulaşabilirsiniz. Burada özel aracınızla Avrupa turuna çıkabilirsiniz. Fakat sıkıntılı olabilir. Çünkü trafik bizden tam tersine akmaktadır. Kendinize güvenmiyorsanız hiç yolculuğa çıkmayın.

Alışveriş

Berlin’de alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Burada birçok Dükkan, Mağaza, Alışveriş merkezi ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Burada her tarza uygun bir şeyler bulmak mümkündür. Berlin şehrine gittiğinde alışveriş yapacak yerleri siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Öncellikle şunu belirteyim şehrin en popüler caddesi olan Kurfürstendamm Caddesi üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Burada gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz. Bunun dışında Friedrichstrasse caddesi ve Hackischer Markt Bölgelerinde alışveriş için popüler mekanlardır. Şimdi şehirde bulunan mekanlara geçebiliriz.

Ka De We: Berlin’de en pahalı ve en popüler Alışveriş merkezidir. Burası en ünlü department store’u  olarak bilinir. Fiyatlarda baya tuzludur. Buraya gittiğinizde birçok ünlü görebilirsiniz.

Adres: Tauentzienstraße 21-24, 10789 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 21210

Alexa: İçinde 200 tane mağaza bulunan dev bir alışveriş merkezidir. Merkezi bir yerde olan alışveriş merkezi Türkiye’den de birçok örnek bulunur.

Adres: Grunerstraße 20, 10179 Berlin, Almanya

Telefon: +49 30 2693400

Berlin Boulevard: Berlin şehrinde bulunan harika bir alışveriş merkezidir. Buraya gelip bir kaç saat içerisinde alışverişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Adres: Schloßstraße 10-15, 12163 Berlin, Almanya
Telefon: +49 30 797423440

Yeme İçme

Berlin’de yemek kültürü ön plana çıkmasa bile damak tadınıza uygun yemekler bulursunuz. Özellikle burada çok sayıda Türk yaşaması şehrin yemek kültüründe çok sayıda Türk yemeği bulunmaktadır. Buraya gittiğinizde birçok Türk yemeği bulabilirsiniz. Yemek konusunda burada sıkıntı çekmezsiniz. Alman Kültüründe Şnitzel, bira ve patates çok bulunur. Bu üçlü her yemekte kullanılır. Şimdi Almanlara özgü bazı yemekleri tanıtacağım. Buraya giderseniz bu yemekleri tatmanızı öneririm.

Currywurst: Berlin şehrinin en popüler yemeğidir. Buraya giden herkes bu yemekte mutlaka denemiştir. Bu yemek bildiğimiz sosis, patates kızartmasında oluşur. Lezzetli bir tadı var. Şehrin her tarafında satılmaktadır.

Gebratene Leber: Bu yemek de şehirde çok popülerdir. Bildiğimiz ciğer yemeğidir. Buraya giderseniz tatmanızı tavsiye ederim.

Kartoffelpuffer: Bir çeşit patates kroket olan bu yemek Almanlar tarafında çok tüketilmektedir. Her tarafta bulunan bu yemek lezzetli bir tadı var.

Berliner: Adında da anlaşılacağı üzere buraya özgü bir pasta yani tatlı çeşididir. Buraya gelen her turist bunu mutlaka tadar. Yemeklerden sonra Alman birası ile harika gider.

Alman Birası:  Almanya denilince akla ilk gelen şeylerden biride şüphesiz biradır.. Buraya kadar gelipte bira içmeden dönmek olmaz. Buraya özgü en popüler bira çeşidi “Berliner Weiße”’dır. Bunun dışında çeşit çeşit biralar bulunur.

Şimdi şehirde bulunan bazı restoranları yazacağız. Bu lezzetli yemekleri bu restoranlarda yiyebilirsiniz.

Einstein Cafe: Şehirde çok popüler bir cafe olan bu mekan özellikle kahvaltıları ile meşhur bir mekandır.

IL Pastificio: Berlin’in en popüler restoranlarından biridir. Burada uygun fiyatta ev yemekleri yiyebilirsiniz.

Papilles: Bu mekana gelen biri mutlaka Hamburger için gelmektedir. Çünkü buranın Hamburgeri harikadır.

Heising: Şehre gelen turistler özellikle buraya akın eder. Yemekleri ve mekanın dekoru harika.

Pan Asia: Hackescher Hof’ta bulunan bu restoran daha çok Uzak Doğu yemekleri bulunur. Buraya gelirseniz harika uzak Doğu yemekleri yiyebilirsiniz.

Mustafa’s Gemüse Kebap: Kreuzberg’da bulunan bu kebapçı Bizim Adana kebabı yapmaktadır. Burada çok sayıda Türk olduğunu söyledik. Türkler ait her yerde restoranları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu Seyyar Kebapçı şehre ün salmıştır. Buraya gelirseniz burada mutlaka kebabı yiyin. Eminim o lezzeti Türkiye’de bile bulamayacaksınız.

Nerede Kalınır

Berlin’de yaklaşık olarak 1000 tane otel bulunur. Bu otellerden 5 yıldızlısından tutup en ucuzuna kadar kadar her türden otel bulabilirsiniz. Bunun dışında kiralık ev pansiyon ve apart’da alternatifler arasındadır. Berlin ilinin 12 tane ilçesi bulunur. Hangi ilçeye giderseniz gidin konaklama için bir yer bulursunuz.

Berlin Otelleri

Berlin’de her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Otel dışında diğer alternatifler de bulunur. Buraya gitmeden önce rezervasyon yapmanız gerekir.

Öneriler

Berlin’de 12 tane ilçe olduğunu söyledik her ilçesinde çok sayıda konaklama imkanı bulunur. Gezilecek yerler bakımında ve güvenli bölge olarak şehrin merkezini oluşturan Mitte ilçesinde konaklayabilirsiniz. Bunun dışında Mitte, Charlottenburg, Wilmersdorf, Schöneberg, Tiergarten, Moabit, Kreuzberg, Friedrichshain ve Prenzlauer Berg bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Şimdi şehirde bulunan bazı otelleri önereceğim. Gitmeden bu otellerden birinde rezervasyon yapabilirsiniz.

 • Eurostars Berlin(5 yıldızlı)
 • Sheraton Berlin Grand Hotel(5 yıldızlı)
 • Pullman Berlin Schweizerhof(5 yıldızlı)
 •  Meliá Berlin(4 yıldızlı)
 • Motel One Berlin-Hauptbahnhof(3 yıldızlı)
 •  ibis Berlin Kurfuerstendamm(2 yıldızlı )

Berlin Otelleri ve Berlin Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Berlin Otelleri ve Berlin Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Berlin Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi oldukça hareketli ve renkli geçmektedir. Burada gece hayatı genelde Bar, Pub, Gece kulübü ve diğer gece mekanlarında geçer. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar durmaksızın devam eder. Şehirde bulunan gece mekanları ve gece hayatı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız. Bu linki tıklayıp bilgi sahibi olabilirsiniz.  –>> Berlin Gece Hayatı

Turlar

Berlin’de çok sayıda tur firması bulunmaktadır. Bu turlarla şehrin her tarafını gezebilirsiniz. Şehirde tur fiyatları oldukça uygundur. Fakat tur fiyatları Euro cinsinde olduğu için bize pahalı gelmektedir. Biz şehirde bulunan birkaç firmadan ortalama bir fiyat çıkardık. Bu fiyat çizelgesini siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bu şehre ilk defa gidecekseniz turla şehri gezebilirsiniz.

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 16 Euro 16 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Euro 10 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon:

+49 30 89680211
Konsolosluk işlemlerine ilişkin olarak saat 15:00 – 17:00 arasında telefonla bilgi almak mümkündür.
KONSOLOSLUK SERVİSLERİ:

Konsolosluk işlemleri hakkında bilgi almak için ilgili birime aşağıda
kayıtlı telefon numarasından 15.00–16.00 saatleri arası ulaşabilirsiniz.

Askerlik : 89680240; 89680243; 89680238
Doğum : 89680221; 89680241; 89680230
Evlenme : 89680221; 89680241; 89680230
ePasaport : 89680234; 89680269; 89680237
ePasaport Teslim: 89680260
Kayıp Pasaport : 89680234; 89680269; 89680237
Noter : 89680225; 89680226; 89680227; 89680244
Nüfus : 89680221; 89680241; 89680230
Tebligat : 89680214
Tereke : 89680221; 89680241; 89680230
Vatandaşlık: 89680231; 89680239
Vize: 89680245
Hukuk Danışmanı: 89680258
Tapu Ataşeliği: 89680278

Faks: +49 30 8931898 ; 89680246

E-posta: konsulat.berlin@mfa.gov.tr

Başkonsolosluk Posta adresi:

Heerstr.21,
14052 Berlin
Deutschland
Ulaşım: Otobüs: X 34, M 49 ve 218Metro: S9, S75 S-Bahn / S-Bahnhof Heerstr.;
U2 U-Bahn / U-Bahnhof Theodor-Heuss Platz.

Facebook Adres

facebook/T.C.BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Twitter Adres

https://twitter.com/TC_BerlinBK

Görev Bölgesi

 • Berlin, Brandenburg, Mecklenburg- Vorpommern, Sachsen

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Cuma (08:30 -12:00 )

Başvuru Kabul Saatleri :

 • Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 – 12:00 ( Tel: 030- 89680258)

Tatil Günleri

26.12.2016 Dini Tatil – Noel Günü

14.04.2017 Dini Tatil – Paskalya Arifesi

17.04.2017 Dini Tatil 01.05.2017 İsçi Bayramı

25.05.2017 Dini Tatil – Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

05.06.2017 Dini Tatil – Küçük Paskalya

25.06.2017 Ramazan Bayramı 1.Gün

01.09.2017 Kurban Bayramı

03.10.2017 AFC Milli Günü

31.10.2017 Dini Tatil – Reformasyon Günü

25.12.2017 Dini Tatil – 1. Noel Günü

26.12.2017 Dini Tatil – 2. Noel Günü

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Berlin Türkiye arasında 1 saat zaman farkı var. Ona göre plan yapın.
 2. Berlin’e gitmek için Vize gerekir. Vize almadan gidemezsiniz.
 3. Berlin’de çok sayıda Türk bulunur. Burada rahatlıkla adres sorabilirsiniz.
 4. Almanya’da yaşayan insanlar Nazi’den nefret ederler. Bahsetmek dahi istemezler siz siz olun bir Alman’ın yanında Nazi Almanya’sında bahsetmeyin.
 5. Siz siz olun buraya gittiğinizde  Kreuzberg bölgesine gidip Türkleri ziyaret edin.
 6. Berlin’de çok sayıda müze ve park bulunur. Bunları ziyaret etmeden dönmeyin. Özellikle Nazi Almanya’sını anlatan müzeler kesinlikle ziyaret edilmeli.
 7. Berlin’de bazı bölge ve sokaklar baya tehlikeli olmaktadır. Bunlara dikkat edin. Özellikle geceleri güvenli yerlere takılın.
 8. Berlin Gece mekanlarına dikkat edin. Araştırıp öyle gidin.
 9. Almanya ile ilgili bir kitap ya da film izleyip öyle gidin.
 10. Buraya gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonu yaptırınız.
 11. Berlin’de güzel bir plan yapıp harika bir tatil yapabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Almanya Gezilecek Yerler
 2. Almanya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Almanya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 4. Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 5. Almanya Nerede?
 6. Almanya’da ki En Güzel 11 Otel
 7. Almanya Hakkında Çok Eğlenceli / İlginç Bilgiler
 8. Berlin Gezilecek Yerler
 9. Berlin Gece Hayatı
 10. Berlin Otelleri ve Berlin Otel Fiyatları
 11. Berlin Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 12. Avrupa Merkez Bankası Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. Münih Gezilecek Yerler
 14. Münih Gece Hayatı
 15. Münih Viyana Arası 8 Günlük Örnek Gezi Planı
 16. Marienplatz Meydanı
 17. Frauenkirche (Dresden)
 18. Berlin Katedrali
 19. Alman Federal Meclis Binası
 20. Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı(Holokost Anıtı)
 21. Brandenburg Kapısı
 22. Neuschwanstein Şatosu
 23. Köln Katedrali (Kölner Dom)
 24. Berlin Duvarı Anıtı
 25. East Side Gallery

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz