Belize Nerededir
Belize Nerededir

Belize Nerededir? – Belize Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Belize ülkesinin kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi bulunmaktadır. İngiliz Honduras olarak bilinen Belize 1981 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Belize Nerededir?

Belize Ülkesi El Salvador’dan sonra Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Belize bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

Göz at ;

  1. Belize Gezilecek Yerler
  2. Belize Nerede?
  3. Belize’de Gezilecek 10 Yer
  4. Belize Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Belmopan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  6. Belize’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Coğrafi ve idari olarak 6 bölgeden oluşan Belize Ülkesinin bölgeleri Belize, Cayo, Corozal, Orange, Walk, Stann Creek ve Tole’dur. Ülkenin başkenti ise Belmopan’dır. Para birimi ise Belize dolarıdır.

Resmi dili İngilizce olan Belize Ülkesi resmi dili İngilizce olan tek Orta Amerika ülkesidir. Belize halkının büyük bir çoğunluğu Katolik olup, ülkede Protestanlar ve Anglikanlar da bulunmaktadır. Ayrıca ülkede az sayıda Müslümanlar da bulunmaktadır.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Belize ülkesini ziyaret etmek için Aralık ve Nisan ayları uygundur. Türkiye’den Belize ülkesine direkt uçuş bulunmadığından dolayı New York üzerinden aktarma yapılarak ulaşım sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here