Beyaz Köprü

Şırnak ilimizin Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde bulunan Beyaz Köprü hakkındaki gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Şırnak Beyaz Köprü

İlimizde bulunan bu köprü kitabesi bulunmadığı için kim tarafında ne zaman yapıldığı hakkında bilgi sahibi değiliz. Fakat edindiğimiz izlenim ve duyumları size aktarmaya çalışacağız. Mimari yapısı bakımında Osmanlı mimarisine benzeyen Osmanlılar tarafında yapıldığını söylesek de aslında köprünün farklı medeniyetler tarafında yapıldığı da söylenmektedir. Doğu- batı yönünde uzanan bu köprü 11,20 metre kemer genişliğinde 4,47 metre kemer açıklığında olan bu köprü yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Günümüze kadar ulaşılan bu köprü bir tarafı tamamen yıkılmıştır. Yıllar içresinde bölgedeki olaylar ve iklimi köprüyü yıpratmıştır.

Şırnak Beyaz Köprü Nerede?

Şırnak Beyaz Köprü, Şırnak’ın  Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde bulunur. Şırnak’ a 35 Km, Uludere’ye 15 Km uzaklıkta bulunur.

Şırnak Beyaz Köprü Nasıl Gidilir?

Şırnak Beyaz Köprü, Şırnak’ a 35 Km, Uludere’ye 15 Km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya Hilal beldesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beyaz Köprü
Beyaz Köprü

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here