İstanbul Beyazıt Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Beyazıt semtinde bulunan bu tarihi cami İstanbul’da bulunan en eski Selâtin(padişahların kendi servetleriyle yaptırdığı camilere selâtin camisi denilmektedir.) camisidir. Bu cami Sultan II. Beyazıt tarafından 1501 – 1506 yılları arasında inşa edilmiştir.

Beyazıd Camisi

Cami mimari tam olarak bilinmemektedir. Burada mimar Sinan başta olmak üzere birçok mimarın eseridir diyebiliriz. Cami mimari olarak Selçuklu devletinde örnek alınmıştır.  İç mekân tasarımında Ayasofya’da örnek alınmıştır. İç süslemeleri göz kamaştırıyor. Özellikle iç süslemelerini görmenizi tavsiye ediyorum.

Beyazıt Cami.

Cami ilki farklı bölümde tasarlanıp yapılmıştır. Bu bölümler Harim ve hünkâr bölümleridir. Harim bölümü cemaat için yapılan bölümdür. Hünkâr bölümü ise padişah için yapılmış bölümdür. Camiye sonradan eklen bazı bölümler bulunur. Burada tarihi içersinde II. Beyazıt, Mustafa Reşit Paşa ve Selçuk Hatun’un türbeleri bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse Beyazıt’a bulunan en ünlü camiyi ve burada bulunan türbeleri de ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Beyazıt Cami

İstanbul Beyazıt Cami Nerede

Beyazıt Mah. Ordu Cad., 34126 Fatih İstanbul

İstanbul Beyazıt Cami Nasıl Gidilir

Eminönü’nden bu tarafa doğru tramvay veya otobüse binip Beyazıt durağında inilir. Biraz yürüdükten sonra buraya ulaşılır.

İstanbul Beyazıt Cami Nerede, Nasıl Gidilir?
Caminin içerisinde bulunan süslemeler
Beyazid Camii avlusu
Beyazıt Cami Nerede
Beyazıt Cami İstanbul
Beyazıt Cami’ye Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here