Birmingham Hakkında Bilgi
Birmingham Hakkında Bilgi

Birmingham bir İngiliz şehridir ve İngiltere‘de büyük bir şehirdir. Bir milyondan fazla nüfusu vardır. Çevresi ile yaklaşık olarak üç milyon civarında nüfusa sahiptir. Birmingham, Batı Avrupa‘nın en büyük şehirlerinden biridir. İngiltere‘de sadece Londra daha fazla nüfusa sahiptir. Birmingham, İngiltere’nin tam ortasındadır. Birmingham’ı çevreleyen bölgeye “Midlands” adı verilir.

Şehir, göç sırasında kurulmuştur. Onlara Anglo-Sakson kabilesi adı verilmiştir. Başlangıçta, Birmingham seyrek nüfuslu bir yerdi, çünkü orada çok iyi tarım yapılamıyordu. 12. yüzyılda Kral şehre Pazar kurma hakkı verdi. Bu sayede bölge daha fazla önem kazanmıştır.

Birmingham Hakkında Bilgi
Birmingham Hakkında Bilgi

Ancak Birmingham, sanayileşme başlayana kadar büyümedi. Yakınlarda buhar motorları için gerekli olan çok miktarda Kömür bulunduğundan, Birmingham büyük bir sanayi şehri haline geldi. Özellikle çelik, silah, Tekstil ve Kimya üretildi. Ayrıca sigorta şirketleri ve bankalar gibi birçok hizmet şirketi kuruldu.

Bugün, Birmingham Kültür, Ekonomi ve eğitim açısından ülkenin en önemli merkezlerinden biridir. Birçok büyük şirket ve Üniversite burada bulunuyor. Birmingham savaş sırasında yıkıldığından, bugünkü şehir manzarası modern. Eski bir dönüm noktası 18. yüzyıldan kalma Katedraldir. Barok tarzında inşa edilmiş ve şehrin Piskoposunun İkametgahıdır.

Birmingham’ın hemen dışında Stratford-upon-Avon Köyü bulunmaktadır. Şair ve tiyatro yazarı Shakespeare burada doğdu. Burası turistler arasında popüler, ama aynı zamanda eski Kent’teki yarı ahşap evler nedeniyle.

Birmingham’da rakipleri olan iki büyük futbol kulübü vardır: Birmingham City ve Aston Villa. Aston Villa birçok kez İngiltere şampiyonluğunu ve İngiliz Kupasını kazandı. 1982’de Şampiyonlar Ligi’nin öncüsü olan Avrupa Kupası’nı kazanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here