Bolivya'da Gezilecek 10 Yer
Bolivya'da Gezilecek 10 Yer

Bolivya 10.888.402 toplam nüfusuyla Güney Amerika ülkesinde bulunan Bolivya, farklı kültürlerin buluştuğu güzel bir ülkedir. Ülke; 

Göz at ;

  1. Bolivya Gezilecek Yerler
  2. Sucre Nerede
  3. Bolivya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Bolivya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Bolivya Nerede?
  6. Bolivya’da Gezilecek 10 Yer
  7. Bolivya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Brezilya, Peru, Arjantin, Paraguay ve Şili ile sınır komşusudur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerlerden gezilip görülecek 10 gözde yer belirledik. İşte o yerler…

1-Cristo de la Concordia

Bolivya’nın Cochabamba şehrine hakim tepelerinden bir olan Cristo de la Concordiaa, Pedro Tepesi’ne konuşlandırılan devasa bir Hz. İsa heykelidir. Bu heykel, 20 Kasım 1994 tarihinde ziyarete açılan 40 metre yüksekliğinde yer alan bir turistik alandır. Ülkenin sembolü haline gelen bu heykeli şehrin birçok yerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Bu heykeli yakında görmenizi tavsiye ederim.

2-Amboro Ulusal Parkı

Bolivya’nın Cochabamba şehrinde yer alan Amboro Ulusal Parkı, 1984 yıllında ziyarete açılan ülkenin en büyük koruma alanlarından biridir. 4.425 kilometrekarelik devasa bir alanı kaplayan bu parkta başta Oselo, puma, ayı gibi yırtıcı hayvanlarla beraber 177 memeli türü ve 912 kuş türü bulunmaktadır. Bunun dışında parkta yaklaşık 3 bin tür bitki bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu parkı mutlaka ziyaret edin.

3-Salar de Uyuni Gölü 

Güney Amerika ülkesi Bolivya’nın güneybatısında yer alan bu göl, 10.582 km² alanıyla Dünya’nın en büyük tuz göllerinden  biridir. Hatta tuz ovasıdır desek yeridir. Yağmur zamanlarından taşan sular ovayı bastığında ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu harika gölü mutlaka ziyaret edin.

4-Valle de la Luna

La Paz’a yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Valle de la Luna, meşhur popüler bir vadidir. Dilimize ” Ay Vadisi” olarak tercüme edilir. Vadi içerisindeki kule şeklindeki yapılar, kilden değil de kayadan meydana gelmiştir. Oldukça göz kamaştırıcı bir yapı olup görülmeye değerdir. Şili ve Bolivya sınırında yer alan Valle de la Luna Vadisi, her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

5-Güneş Adası

Titikaka Gölü üzerinde yer alan Güneş Adası, Bolivya’ya ait bir adadır. Düzenli olarak Copacabana’dan adaya tekne turu yapılmaktadır. Buraya gittiğinizde harika bir görsel şölen sizi bekliyor olacaktır. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve sakin bir tatil keyfi için bu adayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca ada üzerinde birçok tarihi yapı da bulunmaktadır. Bu adayı ziyaret etmeden geri dönerseniz ülkeyi tam anlamında keşfetmiş sayılmazsınız bana göre.

6-Coca Müzesi

Bolivya’nın La Paz kentinde yer alan Coca Müzesi, Bir tarih müzesidir. Ülkenin  And Bölgesi’nde üretilen kokain uyuşturucunun ham maddesi olan ‘koka bitkisi’ hakkındaki bütün bilgileri bu müzede görebilirsiniz. Kısaca bu madde hakkında merak edilen bütün bilgi ve ayrıntılar bu müzede bulabilirsiniz.

7-Tiwanaku

Bolivya’da Pre-İnka kültürüne ait Tiwanaku Tiahuanaco veya Tiahuanacu, önemli harabelerin bulunduğu küçük bir şehirdir. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Bu tarihi yapıları daha yakında görüp ziyaret edebilirsiniz. Bu şehir, 2000 yıllından bu yana Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Bu şehri görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

8-La Paz

La Paz, Güney Amerika ülkesi olan Bolivya’nın yönetimsel başkentidir. Yasal olarak başkent Sucre olmasına rağmen Bakanlar kurulu bu şehirde bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Buraya yolunuz düşerse mutlaka Cadılar Marketini ziyaret edin. Burada hediyelik eşya satın alın. Bunun yanında yine birçok tarihi yapı bulunur. Bunları gezip görün.

9-Sucre

Sucre, Bolivya’nın yasal başkenti olup yaklaşık 250 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse mutlaka Sucre Katedralini ziyaret edin. Halkın yaşam tarzı, mimarisi, festivalleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Yolunuz düşerse ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

10-Tupiza

Arjantin sınırında yer alan Tupiza, gezilip görülmeye değer bir turistik kenttir. Uyuni tuz çölünün hemen bitiminde yer almaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Burada yer yürüyüş rotaları ve manzaraları ile görülmeye değer bir yerdir.


Bunlar dışında Bolivya Hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Bolivya

Nüfus: 10.888.402

Başkent: Sucre

Resmi Dilleri: İspanyolca, Aymaraca, Guaraní dili, Kayavaya Dili

Para Birimi: Boliviano

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 6 Ağustos 1825

Vize Durumu: Buradan da en az 6 ay geçerli pasaportu bulunan seyahatseverler, ülkeye vizesiz giriş yaparak 90 güne kadar kalabilirler. Bolivya’ya gidiş dönüş biletleri aktarmalı olarak ortalama 7500 TL.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here