Bologna Hakkında Bilgi
Bologna Hakkında Bilgi

Bologna, İtalya‘da bir şehirdir. Aynı zamanda İtalya’nın kuzeyindeki Emilia-Romagna bölgesinin başkentidir. Bologna, Doğu Akdeniz’e akan Reno Nehri üzerinde yer almaktadır. Şehrin yaklaşık 400.000 nüfusu Bolognesi olarak adlandırılmaktadır.

Bologna Hakkında Bilgi
Bologna Hakkında Bilgi

Bologna çok eski tarihi bir şehirdir. İtalya’nın en fazla turist çeken bölgelerinden birisidir. Bologna şehri yaklaşık 2600 yıl önce İtalya’dan gelen eski bir halk olan Etrüskler tarafından kuruldu. O zamanlar adı Felsina idi. Daha sonra önce Keltler, sonra Romalılar tarafından fethedildi. Bu sayede Latince adı Bononia, daha sonra Bologna oldu. Romalılar bir Amfitiyatro, Su Kemeri ve daha fazlasını inşa ettiler.

Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, Bologna yine yeniden önemli hale geldi. 11. yüzyılda Avrupa’nın yedinci büyük Şehriydi. Birçok kişi için taştan yüksek kuleler inşa edildi: Cinsiyet Kuleleri. Bu isim, her zengin ailenin, yani her cinsiyetin kendi Kulesine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Cinsiyet Kuleleri sadece konut olarak değil, aynı zamanda düşmanlara karşı savunma olarak da hizmet etti. Bologna 1500 yılında Papa’nın ordusu tarafından fethedildi. Daha sonra İtalya Krallığı kuruluncaya kadar Papalık Devletine aitti.

Bugün Bologna İtalya’nın en zengin bölgelerinden birisidir. Üretilen ürünler arasında lüks Arabalar, pahalı giysiler, makineler ve yiyecekler yer almaktadır. Bologna bir üniversite şehridir. “Bologna Üniversitesi”, Avrupa’nın en eski Üniversitesi olarak kabul edilir. 1088 yılında kurulmuştur. Bugün 80.000’den fazla öğrenciye sahiptir ve dünya çapında iyi bir üne sahiptir. Bologna mutfağı ile de ünlüdür. Ragdoll Alla bolognese, Etli domates sosu, şehrin Spesiyalitelerinden sadece biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here