Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna İtalya’nın gezilecek en güzel yerlerinden birisidir. Kesinlikle hayat dolu genç bir şehir olduğunu söylemeliyiz. Sokaklar boyunca ve büyük meydanlarda birçok insan görebilirsiniz. “la dotta, la rossa e la grassa” olarak adlandırılan bu üç takma ad, şehrin özünü kapsamaktadır. İtalya’ya geldiğiniz zaman kesinlikle görmeniz şehirlerinden birisidir. Sizler için Bologna gezilecek yerler listesini yazdık. Dileyenler İtalya gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirler.

1 – Piazza Maggiore

Bologna’nın atan kalbi Lucio Dalla’nın söylediği ünlü “Piazza Grande” ve sivil ve dini gücün her zaman bir arada yaşadığı merkezdir. Piazza Maggiore, Palazzo del Podesta ve büyük San Petronio Bazilikası gibi ortaçağ kentinin en önemli binaları ile çevrili ve aynı derecede tanınmış Piazza del Nettuno’nun bitişiğindeki Bologna’nın ana meydanıdır; bu arada, Palazzo d’accursio’dan Meydanın eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz ve aynı zamanda ücretsizdir.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

2 – Fontana del Nettuno

Şehrin sakinlerinin büyüklüğü nedeniyle “Dev” dediği Piazza Maggiore’nin bitişiğindeki eşsesli meydanda bulunan anıtsal bir çeşmedir. Giambologna tarafından üçüncü yüzyılda yaratılan, döneminin en güzel çeşmelerinden biridir ve şehrin dört bir yanına dağılmış ünlü küçük “sırlardan” birini gizler: aslında kendini yerde işaretlenmiş kesin bir noktaya konumlandırır, optik bir etki heykeli sanki dikilmiş gibi gösterir devam ediyor.

3 – Le due torri

Şehrin en ünlü ve temsili sembolü iki kuledir: Torre degli Asinelli ve Torre della Garisenda; 97 metresiyle ilki, İtalya’daki en yüksek orijinal ortaçağ kulesidir ve tüm şehrin nefes kesen “kuş bakışı” manzarasına hayran olmak için 498 basamak tırmanarak içeride ziyaret edilebilir; ikincisi ise, yerin ve temellerinin çökmesi nedeniyle eğimi ile bilinir. bu nedenle, Teiv’in ortasındadır.

4 – Chiesa di S. Maria della Vita e Compianto del Cristo Morto

Küçük ve çok iyi bilinmeyen Santa Maria della Vita Kilisesi, Bologna’nın tarihi merkezinde, Quadrilatero bölgesinde yer almaktadır. İçinde İtalyan heykelinin en büyük başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bir esere ev sahipliği yaptığı için kesinlikle görülmeye değerdir.

5 – Museo Civico Archeologico

Bologna Arkeoloji Müzesi, türünün İtalya’daki en önemlilerinden biridir ve tarih öncesi uygarlıkların kalıntılarını, çevredeki Etrüsk buluntularını, Keltleri, Yunanlıları, Mısırlıları ve Romalıları sunar.

6 – Basilica di San Petronio

Bologna’daki en önemli ve heybetli kilisenin yanı sıra dünyanın en büyüklerinden biridir. İnşaat çalışmaları 1390’da başladı ve bugün hala bitmemiş cephesinden de görülebileceği gibi yüzyıllarca hiç tamamlanmadan devam etti, ancak bu ona eşsiz ve karakteristik bir görünüm kazandırmaktadır.

7 – Archiginnasio

Bologna’daki en güzel saray, hatta İtalya’nın en güzellerinden biri olarak kabul edilir. Yüzlerce arma ile süslenmiş 30 kemerli uzun bir revaktan ve üst katlarda iki sundurmadan oluşan Archiginnasio, dünyanın en eskisi olan Bologna Üniversitesi’ne tek ve güzel bir koltuk vermek isteyen Kardinal Carlo Borromeo’nun emriyle 500’lerin ortalarında inşa edildi.

8 – Basilica di San Domenico

Şehrin en önemli ibadet yerlerinden biridir ve içinde Dominik Rahipleri Tarikatı’nın kurucusu San Domenico di Guzman’ın kalıntılarının bulunduğu Michelangelo, Nicola Pisano ve Alfonso Lombardi’nin heykelleriyle süslenmiş bir mezar anıtı olan San Domenico Sandığı’nı korur. İnşaatı on üçüncü yüzyıla kadar uzanıyor.

9 – Basilica di Santo Stefano

Tek bir kilise değil, Yedi Kilisenin en iyi bilinen kompleksini oluşturan bir dizi kutsal bina veya farklı dönemlere ait olmasına rağmen, Bologna’daki en ilginç ve en iyi korunmuş Romanesk anıtı oluşturan belirli bir üslup homojenliği sunan 7 çok eski binadan birisidir.

10 – I Canali

Muhtemelen çok az insan bunu biliyor, ancak Bologna her zaman bir su şehri olmuştur ve Venedik gibi şehrin çok önemli bir ipek üretim merkezi olduğu dönemde kullanılan birkaç kanaldan geçmektedir ve bu nedenle ihtiyaç duyulmuştur. Bugün Navile kanalı, Reno kanalı, Savena kanalı, Cavaticcio kanalı ve Moline Kanalı’na, ikincisi şehrin en çağrıştırıcı manzaralarından birine veya Via Piella’da bulunan pencereden hayran kalabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here