Venedik

Venedik Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Venedik, Kuzeydoğu İtalya’da kanallarla birbirine bağlanmış 118 adanın üzerinde kurulan muazzam bir kenttir. Bu kente çok sayıda turist gelmektedir. Suyun ortasında bulunan kent turistlere çok cazip gelmektedir. Şimdi şehir ile ilgili bazı bilgilerden başlıklar altında kısaca bahsetmek istiyorum. Şöyle ki;

Tarih: Roma döneminde kurulan bu şehir, Roma İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Şehir biraz dağınık olduğundan Bizans hakimiyetini şehirde pek sürdürememiştir. Bağımsız bir devlet gibi gelişen Venedik şehri balıkçılıkla uğraşmış ve gemi yapımına başlanmıştır. Daha sonra gemi yapımı hızlanması ile birlikte Venedik Cumhuriyeti, Orta Çağ ve Yeni Çağda önemli bir güç olmuştur. Rönesans döneminde birçok sanatçıyı buraya getirip onlara çalışma alanı sağlamıştır. Şehir kısa zamanda güçlenip dünyanın önemli güçleri haline gelmiştir. Günümüzde şehirde çok sayıda sanat eseri ve tarihi yapı bulunur. Bu yapılar UNESCO Dünya Miras listesinde bulunmaktadır.

Coğrafi Bilgiler:  Venedik şehri Kuzeydoğu İtalya’da kanallarla birbirine bağlanmış 118 adanın üzerinde kurulmuştur. Kent  Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Karaya 4 km uzaklıkta bulunan kent 118 adacık üzerinde kuruludur. Bu adalar 170 kanal ve 400 köprü ile birbirine bağlanmaktadır.

Nüfus: Şehirde yaklaşık 250.000 kişi yaşamaktadır. Fakat buraya her yıl milyonlarca turist akın eder.

İklimi: Venedik şehrinde Akdeniz iklimi hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yağıştan sonra şehirde bazen su yükselmesi olabilmektedir.

Ne zaman Gidilir: Buraya her mevsim gidilebilir. Çünkü kış mevsiminde bile burada turist eksik olmamaktadır. Özellikle Nisan ayından sonra buraya turist akmaya başlar. Size tavsiyem Nisan ve Ekim ayları arası buraya gidebilirsiniz.

Din: Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu Katolik olmasına rağmen diğer inanç grupları da görmeniz mümkündür.

Para Birimi: Venedik para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Ekonomi: Şehirde yaşayan insanların çoğu turizmle uğraşmaktadır. Buraya her yıl bir milyondan fazla turist gelmektedir. Şehrin nüfusu az olunca bu kadar turist şehrin gelirini rahatlıkla karşılamaktadır. Turizm dışında balıkçılıkla ilgilenenler de vardır.

Resmi Dili: İtalya’nın resmi dili İtalyanca’dır. Bunun yanında halkın çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Vize Durumu:  Bilindiği üzere İtalya Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Venedik şehri, “Köprülerin Şehri“, “Kanallar Şehri“, “Maskelerin Şehri“ olarak bilinir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Yaz mevsiminde şehirde iğne atsan yere değmez tabiri tam da burası için kullanılmıştır. Buraya en az 2-3 gününüzü ayırıp şehrin keyfini yaşayabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

San Marco Meydanı(Piazza San Marco)

Venedik şehrin en popüler ve aynı zamanda en hareketli meydanıdır. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Bu tarihi yapıları ziyaret edip burada bulunan cafe ve restoranlarda oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Yine burada bulunan mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir: Su otobüslerine binip  San Marco durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: San Marco, 328, Venezia

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

San Marco Meydanı‘nda bulunan bu kule 9. yüzyılda inşa edilmiş daha sonra kule yıkılmıştır. 1912 yıllında tekrar inşa edilen bu kule 99 metre uzunluğunda bulunur. Kule terasına çıkıp şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Su otobüslerine binip  San Marco durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 270 8311

San Marco Bazilikası

Altınların Kilisesi olarak bilinen bu yapı San Marco Meydanı‘nda bulunur. Şehrin en ünlü kilisesi olan San Marco Bazilikası 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilisenin 5 tane kubbesi bulunur. Bu kilise İstanbul’da bulunan Ayasofya Müzesinden esinlenerek yapıldığı söylenmektedir.

Nasıl Gidilir: Valaresso kanal otobüsüyle gelip San Marco durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 328, 30100 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 270 8311

Dükler Sarayı(Palazzo Ducale)

Venedik şehir merkezinde bulunan bu saray 9. yüzyılda Gotik tarzda inşa  edilmiştir. Venedik Cumhuriyeti uzun yıllar burada yönetilmiştir. 1923 yıllında burası müzeye dönüştürülmüştür. Kesinlikle gelip gezip görülmesi gereken bir yerdir. Çok sayıda eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Valerosso’ya kanal otobüsüyle ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 271 5911

Ziyaret Saatleri: Yaz: 10:00-19:00–Kış: 10:17:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret:Tam bilet 16, indirimli bilet 10 Euro’dur

Aziz Mark’ın Saat Kulesi(Torre dell’Orologio)

San Marco Meydanı‘nda bulunan bu yapı 15. yüzyıllın sonunda inşa edilmiştir. Bu kulenin yapımı tam 3 yıl sürmüştür. Dönemin en iyi mimarlarına yapılmıştır. Bir daha buna benzer kule yapılmasın diye mimarların gözü oyulmuştur. Bu kule zaman zaman restorasyonlarda geçip en son şeklini 2006 yıllında almıştır. Buraya gelip kuleyi mutlaka ziyaret edip incelemelisiniz.

Nasıl Gidilir: Valaresso kanal otobüsüyle gelip San Marco durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 30124 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 848 082 000

Büyük Kanal

Şehirde su trafiğin aktığı ana hattır. ”S” şeklinde olan bu hat 3800 metre uzunluğunda ve 5 metre derinliğindedir. Bu kanal çevresinde ve üzerinde 13.ve 18. yüzyılları arasında inşa edilmiş 170 tane yapı bulunur. Gondol turları ile şehrin her tarafını gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Deniz otobüsleri ya da gondollarla kanalda gezebilirsiniz.

Ahlar Köprüsü

Büyük Kanal üzerinde bulunan bu köprü 1602 yıllında inşa edilmiştir.  Bu köprü Venedik’in en muazzam köprülerinden biridir. Beyaz kalkerden yapılan bu köprüyü görüp fotoğraf çekmeden geri dönmeyiniz.

Nasıl Gidilir: Deniz otobüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 271 5911

Rialto Köprüsü

Büyük Kanal üzerinde bulunan bu köprü 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin en popüler köprüsü olarak bilinir. Bu köprü için yıl boyunca birçok ziyaretçi gelir. Köprü ve çevresinde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Bu dükkanlardan sevdiklerinize bir şeyler almayı unutmayın.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 6 veya 14 numaralı su otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 250 1801

Ca’ d’Oro(Altın Ev)

Venedik’te bulunan popüler yapılarından biri olan bu ev 15. yüzyılda Venedikli soylu Mariano Contarini isteği üzerine yapılmıştır. 1984 yıllından berri burası Giorgio Franchetti Koleksiyonu’nuna ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse müzeye gelip içinde bulunan muazzam eserleri inceleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 6 ve 14 numaralı su otobüsleri ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Fondamenta Trapolin, 3932, 30121 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 522 2349

San Zaccaria

Venedik’te bulunan bu yapı 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Söylentilere göre bu kilise ismini Aziz Yakup’un babası Aziz Zekeriya’dan almıştır. Bu yapıyı görmek için her yıl buraya çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Nasıl Gidilir: San Zaccaria deniz otobüsü durağından inip buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Campo S. Zaccaria, 4693, 30122 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 522 1257

2.Gün

Scuola Grande di San Rocco

San Rocco kilisesinin yanında bulunan bu yapı 1478 yıllında inşa edilmiştir. Burada çok sayıda sanat eseri sergilenmektedir. Yolunuz buraya düşerse bu sanat eserleri inceleyip eserlerle birlikte tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Deniz otobüsleri ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Campo San Rocco, 3052, 30125 San Polo, Venezia

Telefon: +39 041 523 4864

Burano Adası

Venedik’te bulunan bu ada rengarenk evleri görenleri hayrete düşürmektedir. Bu adaya çok sayıda turist gelmektedir. Özellikle rengarenk evleri dikkat çekicidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. Bu yapıları gezip bol bol fotoğraf çekmeden geri dönmeyin. Dönmeden önce burada dantel ürünlerinden sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 9 veya 12 numaralı su otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Murano Adası

Şehrin bir diğer popüler adası olan Murano Adası’na her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Bu adada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Burada  cam işletmeciliği ile popüler olan bu yerde birçok cam atölyesi bulunur. Buraya gelirseniz sevdiklerinize cam’dan yapılan süs eşyalarını hediye götürebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 41 veya 42 numaralı su otobüsleri ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Murano, 3014, Venezia

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Temeli 1250 yıllında atılıp ancak bazı sorunlar nedeniyle 14. yüzyılda tamamlanabilmiştir. Şehrin ünlü Gotik kiliselerden biri olan bu yapı görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 6 veya 14 su otobüsleriyle ulaşılabilir.

Adres: San Polo, 3072, 30125 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 272 8611

Santa Maria Della Salute Bazilikası

Büyük Kanal ve San Marco Bazilikası arasında bulunan bu kilise 17. yüzyılda Meryem Ana’ya ithafen yapılmıştır. Veba Kiliseleri olarak bilinen dini yapılar arasında bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu dini yapıyı ziyaret edin. Mimarisine aşık olacaksınız.

Nasıl Gidilir: Salute deniz otobüsü istasyonundan buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Fondamenta Salute, 30123 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 241 1018

Accademia Galerisi

Resim, Heykel ve sanat alanında yaklaşık 500 bin eser sergilenmektedir. Bu eserler kronolojik olarak sıralanmaktadır. Ortaçağ’dan günümüze kadar çok sayıda

Nasıl Gidilir: 1 veya 2 numaralı deniz otobüs hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Campo della Carita, 1050, 30123 Venezia VE, İtalya

Telefon: +39 041 522 2247

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Su taksilerinden (water taxi) Venedik şehri daha çok ”Su Şehri” olduğundan dolayı buraya su yolu ile ulaşmak mümkündür. Bunlardan ilki su taksileridir. Bu taksiler diğer ulaşım araçlarına göre oldukça pahalıdır. Taksimetre açılışı 14.5 Euro’dur ve dakikası 1.8 Euro ile ücretlendirilir. Bagaj içinde ayriyeten ücret alınır. Tren istasyonundan San Marco Meydanı’na ulaşım ise yaklaşık iki kişilik 60 Avro, Havalimanından şehir merkezine ise yaklaşık 100 Avro’dur.
Metro Venedik şehrinde metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Venedik şehrinde Tramvay hattı bulunmamaktadır.
Su otobüsleri (vaporetto) Venedik şehiriçi ulaşım denilince akla ilk gelen ulaşım aracı hiç şüphesiz Su otobüsleridir. Bu otobüsleri şehrin birçok yerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Taksilere göre de oldukça uygundur. Bilet fiyatları ise 12 saat ve 7 gün arasında değişmektedir. Bilet fiyatları zaman zaman değişse de ortalama olarak şu şekildedir.  12 saat 18 Euro, 24 saat 20 Euro, 36 saat 25 Euro, 48 saat 30 Euro, 72 saat 35 Euro ve 7 gün 50 Euro’dur.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Venedik’in kuzeyinde bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta Marco Polo Havalimanı bulunur. Türkiye’den buraya direk uçuş seferleri bulunur. Uçuş yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Deniz otobüsleri ve Deniz taksileri kullanılmaktadır. Taksi ile 15-20 dakikada ulaşılabileceği gibi ACTV Bus denilen Otobüs hattı ile yaklaşık yarım saatte ulaşılır.  Şehirde birden fazla havaalanı bulunur. Fakat Türkiye’den gelecekseniz Marco Polo Havalimanı  ile ulaşmanız mümkündür.
Otobüs Venedik merkezinde ve adacıklarda kullanımı mümkün olmasa da civar ilçelere veya diğer şehirlere ulaşım mümkündür.
Tren İtalya’da şehirlerarası en yaygın ulaşım türü hiç şüphesiz trendir. İtalya’nın bütün şehirlerinde olduğu gibi Venedik’de de Tren ulaşımı oldukça yoğundur. Roma, Floransa, Venedik ve Milano  gibi önemli kentlere sürekli seferi bulunmakta ve hızlı trenlerle şehre kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Bunun dışında birçok Avrupa şehrine buradan trenle ulaşabilirsiniz. Trenle ulaşacağınız son istasyon Venezia Santa Lucia Tren İstasyonu’dur. Buraya deniz otobüsleri veya deniz taksileri ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Gemi Bilindiği üzere şehir Adalar şehri veya Su şehri olarak isimlendirilmektedir. Bu nedenle şehirde Su yolu ulaşımı oldukça yaygındır. Özellikle Su Otobüsleri ve Su taksileri şehiriçi ulaşımında kullanılmaktadır. Yine Gondol turları olmazsa olmazlardandır. Bunun dışında şehirde su yolu ile sınırı bulunan bütün şehirlere gemi ve vapur seferleri düzenlenmektedir. Bu seferlerle hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapılmaktadır.
Araba İtalya şehri Venedik’e kendi arabanızla gelmek isterseniz yollar gayet rahat olduğunu söyleyelim. Fakat şehir içine kadar ulaşamayacağınızı da hatırlatmak isteriz. Çünkü şehir kanallar şehri olduğundan dolayı daha çok Su yolu ulaşımı tercih edilir. Bunun dışında şehirdeki sokaklar çok dar olup bazen insanların bile geçmekte zorlandığına şahit olabilirsiniz. Bu nedenle arabanızla gelirseniz  Piazzale Roma iskelesinin hemen yakındaki otoparka arabanızı park edip su otobüsü ve su taksi ile şehre ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Venedik’de alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Venedik diğer İtalya şehirlerine oranla daha pahalı olsa da burada satın alınacak birçok renkli eşya bulunur. Buraya gelirseniz Alışveriş yapmadan kesinlikle geri dönmeyiniz. Özellikle San Marco Meydanı ve çevresinde birçok mağaza ve butik dükkan bulunur. Şehirde Alışveriş merkezi bulunmamaktadır. Buraya kadar geldim ne satın alırım diyorsanız işte sizin için oluşturduğumuz liste:

 • Karnaval Maskeleri
 • Karnaval Kostümü
 • Cam Eşyalar
 • Dantel Ürünler
 • Deri Ürünler
 • El yapımı kırtasiye ürünleri
 • Gondol Temalı Eşayları
 • Takı
 • Antika Eşyalar
 • Giyim
 • Magnet ve süs eşyaları

Yeme İçme

Bilindiği üzere İtalya mutfağı denilince akla şüphesiz ilk olarak pizza ve makarna gelir. Fakat Venedik’e giderseniz bu iki yemeği çok bulamazsınız. Pizza ve makarna yemeği daha çok Güney İtalya bölgesine aittir. Venedik Halkı bu yemekleri pek sevmez. Venedik’de daha çok sebze yemekleri ve deniz ürünleri meşhurdur. Buraya gelirseniz tatmanız gereken Venedik şehrine özgü yemekler şunlar olabilir.

 • Sarde in Saor
 • Risi e bisi
 • Pasta e fasioi
 • Scampi alla veneziana
 • Risotto ya da vermicelli al nero di seppia
 • Połenta e schie
 • Mołeche

Nerede Kalınır

Venedik şehrine her yıl binlerce hatta milyonlarca turist akın eder. Dünyanın her yerinde gelen turistlerin merak ettiği ve ilgi duyduğu bir şehirdir. Bu nedenle şehir halkı da turistlerin konaklama imkanını en iyi şekilde sunmaya çalışır. Fakat Venedik şehri diğer Avrupa şehirlerine nazaran çok pahalıdır. Bunun için buraya gelen turistler konaklama için daha uygun fiyatta şehir merkezinden çok uzaktaki bölgeleri  tercih ederler.

Venedik Otelleri

Venedik otelleri oldukça lüks ve konforludur. Şehirde çok sayıda otel bulunur. Şehir merkezindeki otel fiyatları oldukça pahalı olup şehir merkezinden uzaklaştıkça bu fiyatlar iner. Otel dışında şehirde başka konaklama alternatifleri de bulunur. Buraya gelmeden önce mutlaka otel rezervasyonu yaptırın.

Öneriler

Buraya gelen turistler daha çok Padova, Noventa di Piava, Quarto d’ Altino, Lido di Jesolo, Treviso ve Mestre gibi şehir merkezine baya uzakta olan bölgeleri seçmektedir. Fakat bana sorarsanız buraya gelince konaklama bütçenizi biraz artırıp bir ya da iki gece şehir merkezinde kalabilirsiniz. Şehir merkezinde kalırsanız şehrin keyfini daha renkli yaşayabilirsiniz.

Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları  hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları 

Gece Hayatı

Venedik Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi denilince akla şüphesiz ilk olarak şehir merkezindeki San Marco Meydanı ve çevresi gelir. Burada birçok mekan bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Klasik müzik konserlerinden gece kulüplerine kadar birçok seçenek bulabilirsiniz.  Venedik Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Kulüpleri konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. << Venedik Gece Hayatı

Turlar

Venedik şehrinde birçok tur firması bulunur. Özellikle şehir ”Su Şehri” olduğundan dolayı daha çok gondol turları, Su Otobüsleri ve bot turları düzenlenmektedir. Şehirde tur fiyatları oldukça pahalıdır. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bunu tabloya yansıdık ve işte o tablo

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 19 Euro 19 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

14 Euro 14 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Adres: Venedik’daki Türkiye Konsolosluğu Venedik’daki Türkiye Konsolosluğu Turkish Consulate General in Venice, Italy Via XXII Marzo, 2414 30124 Venezia Italy

Telefon numarası: (+39) 041 5230707 (+39) 041 5350305

Faks numarası: (+39) 041 2413239

Eposta: consolatoturchia@bassani.it

Konsolos: Mr Alessandro Olivetti

Çalışma Saatleri

Not: Konsolosluğun çalışma saatleri haber verilmeden değişebilir. Lütfen ziyaret etmeden önce her zaman konsolosluk ile saatleri kontrol ediniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Venedik’te zaman zaman Acqua Alta adı verilen su baskını yaşanmaktadır. Hayatı olumsuz etkilenmese de gezinizi etkileyebilir. Bu nedenle buraya gitmeden önce hava durumunu kontrol etmelisiniz.
 2. Venedik baya pahalı bir şehir olup bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.
 3. Venedik’te defalarca kaybolma ihtimaline karşı bile yürümeyi deneyin. Yürümeden önce bir harita alın. Bazen dar sokaklarda bu harita da işinize yaramayabilir. Fakat şehri bu şekilde tanıyabilirsiniz.
 4. Venedik şehrinde  elinizde bir vapur hattı haritası bulundurun.
 5. Venedik  genel olarak güvenli bir şehir olmasına rağmen, turistlere yönelik dolandırıcılık-yankesicilik gibi suçlar görülür.
 6. Toplu taşıma araçlarını kullanırken biletiniz sürekli yanınızda bulundurun. Çünkü rutin kontrollerde görevlilerle papaz olmayın. Zira yaptırımı ağır olur.
 7. Seyahatiniz boyunca pasaportunuz ve dönüş biletinizin kopyasını yanınızda bulundurun. Başınız ağrımasın.
 8. Venedik’de gece hayatı biraz pahalıdır. Paranız yeterli değilse gece mekanlarına gitmeyin. Ya da daha ucuz olanlarına gidin. Daha sonra sıkıntı yaşamayın.
 9. Venedik gece hayatı öncesinde bir plan yapmanız lazım. Burada bulunan birçok gece mekanında kıyafet zorunluğu var. Gece kulübüne katılmanız için mutlaka bir şık elbiseniz olması lazım.
 10. Venedik’de gezilip görülecek çok sayıda yer var. Fakat biz en popüler olanlarını yazdık. Buraları mutlaka gezip ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.
 11. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.

Bunları da okumalısın ;

 1. Roma Gezilecek Yerler
 2. Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları
 3. Roma Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Roma Gece Hayatı
 5. Roma Terminiden Fiumicino Havalananına Ulaşım Nasıl Gidilir
 6. Roma şehir içi ulaşım
 7. İtalyanın En Güzel 10 Gölü
 8. Kuzey İtalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Milan Gezilecek Yerler
 10. Venedik Gezilecek Yerler
 11. Venedik Gece Hayatı
 12. Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları
 13. Floransa Gezilecek Yerler
 14. Floransa Gece Hayatı
 15. Floransa Roma Arası Ulaşım, Nasıl Gidilir
 16. Milano Gece Hayatı
 17. İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 18. İtalyanın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 19. İtalya Nerede?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz