Bosna Hersek Hakkında Bilgi
Bosna Hersek Hakkında Bilgi

Bosna-Hersek, Avrupa’nın güneydoğusunda, yani Balkanlar‘da bir devlettir. Ülke İsviçre’den biraz daha büyük ve yaklaşık yarısı kadar nüfusa sahip. İsim zaten ülkenin coğrafi olarak iki bölümden oluştuğunu gösteriyor. Siyaset açısından ise üç bölüm var. Ülke 1992 yılından beri bağımsızdır. Ülke dışında neredeyse ülkede olduğu kadar çok Bosnalı yaşıyor.

Bosna-Hersek’in batısında, Adriyatik Denizi’nde küçük bir sahil şeridi vardır. Sahil o kadar kısa ki bir saat içinde yürüyebilirsiniz. O bölgede sadece bir köy bulunmaktadır. Ama en önemlisi ülke dağlardan oluşuyor. Güneyde ise Tarımın olduğu daha düz topraklar da görülüyor.

Bosna Hersek Hakkında Bilgi
Bosna Hersek Hakkında Bilgi

Ortak “Bosna-Hersek Devleti” sadece birkaç önemli Meseleyle ilgilenmektedir. Bunlar, örneğin, diğer ülkelerle Ticaret, Göç ve orduyu içerir. Buna ek olarak, ortak Devlet, ülkenin herhangi bir bölümüne ait olmayan küçük bir bölgeyi yönetir. Aksi takdirde her şeyi iki ülke halleder.

Eski zamanlarda Bosna ve Hersek’in birbirleriyle çok az ilgisi vardı. Bosna adını Bosna nehrinden almıştır. Kaynağı Saraybosna civarındadır. Hersek’in adı, hükümdar unvanı Duke ile ilgilidir. Antik çağda, eski Romalılar her iki ülkeye de hükmetti.

MS 600 civarında Slavlar her iki ülkeye de yerleşmişlerdir. 15. yüzyılda Osmanlılar Bosna’ya göç etti. Bu insanlara Bosnalı denir. Onlar İslam dinindendi. Daha sonra Osmanlılar Hersek’e ve çevresindeki Birçok bölgeye hükmetti. 19. yüzyılın sonlarına doğru, Boşnaklar Osmanlı egemenliğini sarstılar.

Hemen ardından Avusturya-Macaristan Bosna-Hersek’i, ardından Habsburgları yönetti. 1914 yılında Saraybosna’da tahtın varisi Franz Ferdinand’a suikast düzenlendi. Bu da sonunda Birinci Dünya Savaşına yol açtı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Bosna-Hersek, yeni kurulan Yugoslavya Devletine aitti. Sovyetler Birliği’nin çöküşüne kadar bu böyle devam etti. 1992’den 1995’e kadar bir iç savaş vardı: Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar birbirleriyle savaştılar. Bu nedenle bugünkü Devletin, Almanya’daki Federal eyaletlere veya İsviçre’deki Kantonlara benzer iki alt Devleti vardır: bir alt Devlet “Bosna Hersek Federasyonu”, diğeri “Sırp Cumhuriyeti” dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here