Botsvana Hakkında Bilgi
Botsvana Hakkında Bilgi

Botsvana, Afrika‘nın güneyinde bir ülkedir. Dört komşu ülkesi vardır. Başkent Gaborone, Güney Afrika sınırına yakın ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır.

Başkenti Gaborone kentidir ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. 230.000’den fazla nüfusu vardır. Botsvana bir cumhuriyettir. Böylece insanlar ülkede neler olup bittiğine karar verebilmektedir.

Botsvana Hakkında Bilgi
Botsvana Hakkında Bilgi

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, bugünkü Botsvana Bölgesi oldukça geç yerleşmiştir. Bu durum esas olarak olumsuz iklim koşullarından kaynaklanmaktadır. 15.yüzyıla kadar bu bölgede Toutsu İmparatorluğu vardı. İmparatorluğun dağılmasından sonra birçok küçük İmparatorluk kuruldu ve zamanla ülkenin daha fazla kısmı Batsvana tarafından yerleşti.

1830’lardan itibaren Boer halkının Yerleşimcileri Botsvana’yı işgal etti. Boers aslen Avrupa’dan geldi ve Güney Afrika ülkesinde yaşadı. Batsvana topraklarına baskın yaptılar. Batsvana ve Boer halkı arasındaki daha sonraki tartışmalardan sonra, bugünkü Botsvana topraklarında Bechuanaland kuruldu. Bu, Büyük Britanya’nın Koruması altındaydı ve 1966’ya kadar devam etti. Aynı yıl, 30 Eylül 1966’da, ülke Botsvana olarak bağımsız hale geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz