Afrika Nerede, Afrika Ülkeleri ve Haritası
Afrika Nerede, Afrika Ülkeleri ve Haritası

Afrika Kıtası Nerede?

Afrika kıtası, Dünyanın 7 kıt’asından birisidir. Asya ve Amerika kıtasından sonra büyüklük olarak üçüncü sıradadır. Afrika kıtasının kuzeyinde Akdeniz, kuzey doğusunda Süveyş kanalı, en güneyinde Güney Afrika ülkesi, doğusunda Somali ve Madakaskar, batısında ise Moritanya ve bir çok ülkeyle sınırlı alandır. Zaten bu sayfada sizlere vereceğimiz harita ile bunu görebilirsiniz.

Afrika Haritası

Afrika Nerede, Afrika Ülkeleri ve Haritası
Afrika Nerede, Afrika Ülkeleri ve Haritası

Afrika Ülkeleri

Angola, Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Ekvator Ginesi, Nijerya, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti – Habeşistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fas, Fildişi Sahili, Senegal, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Kamerun, Tunus, Kenya, Uganda, Kongo Cumhuriyeti.

Afrika Hakkında

Kıtaya ismini Romalılar vermiştir. Daha sonraları ise beyaz ırkın kıtayı sömürgeleştirmesi ve köle ticareti olay bambaşka bir boyuta dönmüştür. Ancak 21. yüzyıldan itibaren Afrika ülkeleri yavaştanda olsa kendi özgürlük ve bağımsızlıklarını elde etmişlerdir. Ancak halen sömürgecilik fiili olarak ve yasalara bağlı kılınmak suretiyle el altından yapılmaktadır.

Nil, Nijer, Kongo, Zambezi gibi önemli akarsulara sahip kıtada Sıcak kuşak ikli olmasından dolayı çöl ve açırı hava sıcaklıkları görülmektedir.Aynı zamanda AIDS gibi yaygın hastalıklar nedeniyle kara kıta halende büyük tehlike altındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz