Bozyazı

Bozyazı Mersin iline bağlı bir ilçedir. Bozyazı ilçesi Mersin il merkezine 220 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bozyazı İlçesi

Türkiye’nin en güney ucunda Torosların eteğinde yer alan küçük, şirin bir ilçedir. Kalabalık şehirlere ve tatil merkezilerine uzak olan Bozyazı ilçesi doğasını korumuş güzel bir ilçedir. Yaklaşık 25 km sahil şeridine sahip olan ilçenin mavi bayraklı birçok plajı bulunmaktadır. İlçenin ortasında ilçeyi ikiye bölen ve denize dökülen Bozyazı Çayı geçmektedir. Doğal bir güzelliğe sahip olan ilçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Bozyazı Nasıl Gidilir
Bozyazı Nerede Hangi Şehirde

Nagidos Antik Kenti

Bölgenin en eski kentlerinden biri olan Nagidos Antik Kentinin kalıntıları Bozyazı ilçesinde kıyıya yakın bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kentin ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Günümüzde bu antik kentte kentin bulunduğu tepenin zirvesini çevreleyen su duvarları, agora, Bozyazı Çayı üzerinde yer alan ve ilk Roma Döneminde yapılan köprü, tepenin kuzey yamacında yer alan künk sistemi ve kerpiç yapıya ait olan kerpiç duvarlar bulunmaktadır.

Bozyazı
Bozyazı Taslaklar Koyu

Softa Kalesi

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Fıdık denilen bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber antik çağda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bizans ve Osmanlı Döneminde onarımdan geçip kullanılan kalede her iki döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Kesme ve moloz taştan yapılan kaleden günümüze sur duvarları, su sarnıçları ve hamam kalıntıları ulaşmıştır.

Kilise Burnu

Bozyazı ilçe merkezine 14 km uzaklıkta Akaya Köyü içinde yer almaktadır. Geç Roma ve Erken Bizans Dönemine ait bir ören yeridir. Bu alanda sur, sarnıç, kilise, mezar ve bazı yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Su Parkı

Bozyazı ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Yayla yakında yer alan temiz bol oksijenli bir havaya sahiptir. Buz gibi bir suya sahiptir. Ağaçların altında yer alan serin bir parktır. Burada alabalık yetiştirilmektedir. Su parkı; Mersin ilinin sıcağından bunalanların kaçış yeri olan doğal güzelliğe sahip bir yerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here