Brezilya Hangi Kıtada?
Brezilya Hangi Kıtada?

Başkenti Brezilya olan Brezilya Federal Cumhuriyeti, dünyanın en büyük beşinci ülkesidir ve Güney Amerika’da yer almaktadır. Brezilya’nın nüfusu dünyanın en yüksek altıncı ve aynı zamanda Portekizce konuşulan en büyük ülkesidir. Ülke, en hızlı büyüyen ekonomilerden birine sahip dünyanın en büyük kahve üreticisidir ve gelişmekte olan bir küresel güç olarak kabul edilmektedir. Siyasi olarak Brezilya, siyasi diktatörlüğün ve demokrasinin kötü ve iyiliğine tanık oldu.

Brezilya Hangi Kıtada?
Brezilya Hangi Kıtada?

Coğrafya

Brezilya, ekvator ve Oğlak Dönencesi olan dünyadaki tek ülkedir. Dahası, tropik bölgelerin içinde ve dışında bitişik toprakları olan tek bölgedir. Ülkenin tipografisi muazzam büyüklüğü, kabartması ve Doğal Kaynakları nedeniyle değişmektedir. Brezilya, biyolojik çeşitliliği en yüksek ülkelerden biridir ve dünyanın en büyük yağmur ormanı olan Amazon ormanlarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Amerika’nın en büyük üçüncü ülkesi olan bu ülke, kıtanın çoğuna ek olarak Ekvador ve Şili hariç Güney Amerika anakarasındaki her ülkeyle sınır komşusudur. Toplamda, Brezilya 3.287.956 mil karelik bir alana sahiptir.

İklim

Brezilya’nın çoğu tropikal iklim yaşar, ancak Okyanus, subtropikal, yarı kurak, tropikal, çöl ve Ekvator olmak üzere altı iklim alt türü vardır. Bu çeşitlilik, Kuzeydoğuda yarı kurak ve kurak bölgeler, kuzeyde ekvator yağmur ormanları, orta kesimde tropikal savanlar ve güneyde ılıman iğne yapraklı ormanlar gibi farklı ortamlarla sonuçlanır. Bu iklim bölgelerinde mikro iklimler de mevcuttur. Kuzey Brezilya’nın ekvator iklimi nedeniyle gerçek bir kurak mevsimi yoktur. Orta Brezilya, çoğu Savan iklimi gibi mevsimsel yağışlara sahiptir. Yarı kurak bölgede yıllık yağış yaklaşık 31,5 inçtir ve genellikle beş aydan azdır. Güney Brezilya, en yüksek bölgelerde don ve kar yağışı ile serin kışlara sahiptir.

Demografi

2013 tahminleri, Brezilya’nın yaklaşık 204 milyonluk bir nüfusa ve mil kare başına 57,8 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu gösteriyor. 2008 itibariyle resmi nüfus sayımı 190 milyon insan olduğunu ortaya koydu. Nüfusun ağırlıklı olarak Kuzeydoğu ve Güneydoğu bölgelerinde yoğunlaştığı kentsel alanlarda daha yüksek bir insan yüzdesi yaşamaktadır. orta Batı ve Kuzey bölgesindeki nüfus, geniş topraklara rağmen seyrektir. Nüfus, Beyaz Brezilyalılar, Pardo (kahverengi Brezilyalılar), siyah Brezilyalılar, Asyalı Brezilyalılar ve yerli Brezilya nüfusu olan Kızılderililer olarak ikiye ayrılıyor. Hıristiyanlık ve Katolik inancı sırasıyla baskın din ve mezheptir, ancak Protestan inancı son yıllarda artmıştır. Diğer dinler arasında Budizm, Yahudilik, İslam, Afro-Brezilya dinleri ve Kızılderili dinleri bulunur.

Başlıca turistik yerler

Brezilya’da birçok doğal ve yapay turistik cazibe merkezi bulunmaktadır. Amazon ekosistemi, gizemleri hala çok olmasına rağmen, dünyanın en çok ziyaret edilen ve çalışılan alanlarından biridir. 2015 yılında Brezilya 6,36 milyondan fazla ziyaretçi aldı ve 8 milyar dolardan fazla ziyaretçi topladı. Ülke çeşitli ekoturizm, rekreasyon ve kültür turizmi sunmaktadır. Ülkede ayrıca birçok dünya mirası alanı bulunmaktadır. Amazon’un yanı sıra turistler arasında popüler olan cazibe merkezlerinden bazıları arasında güzel şelaleler, plajlar, Kurtarıcı İsa heykeli, 275 Iguacu Şelalesi, Amazon Nehri ve diğer cazibe merkezlerinin yanı sıra birçok milli park yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz