Bandar Seri Begavan'da Gezilecek 10 Yer
Bandar Seri Begavan'da Gezilecek 10 Yer

Borneo Adasının Kuzeybatı kıyısında yer alan Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Yaklaşık 430 bin nüfusuyla Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Brunei Gezilecek Yerler
  2. Bandar Seri Begawan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Brunei Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Brunei’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Brunei’de Gezilecek 10 Yer
  6. Brunei Nerede?

Ülkenin kuzeyinde Çin Denizi bulunuyor, güneyinde yer alan Malezya ise tek komşusudur. Burada gezilip görülecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sizin derleyip topladığımız 10 gözde yer belirledik. İşte o yerler…

Muara

Güney Çin Denizin hemen kıyısında yer alan Muara, harika bir tatil kentidir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Muara şehri denilince akla ilk olarak plajlar gelir. Burada muazzam güzellikte plajlar bulunmaktadır. Deniz, kum ve güneşin keyfini bu şehirde çıkarabilirsiniz. Deniz turizmi için oldukça uygun bir yerdir.

Bangar

Temburong ilçesinde bulunan birkaç kasabadan biri olan Bangar, gezilip görülmesi gereken harika bir tatil kentidir. Buraya yolunuz düştüğünde vahşi yağmur ormanları, efsanevi Labu Ormanı ve Ulu Temburong Milli Parkı gibi harika doğal güzelliklerini ziyaret edin. Buraya en az bir ya da iki günlük süreyi buraya ayırıp bu harika kenti ziyaret edebilirsiniz. Burada harika fotoğraf karelerini çekebilirsiniz.

Gadong

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Gadong, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir alışveriş kentidir. Burada yer alan çarşı ve pazarlar oldukça dikkat çekicidir. Bu küçük Asya ülkesinde alışveriş yapmak için en uygun yerdir. Buraya gelip sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Jerudong

Bandar Seri Begawan’ın hemen batısında yer alan Jerudong, gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir. Okyanusun kenarında yer alan bu şehirde gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan temalı parkları gezip görün. Yine harika plajlarında yüzüp kumsallarında güneşlenebilirsiniz.

Kuala Belait

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Kuala Belait, yaklaşık 25 bin nüfusu ile ülkenin en büyük 2. şehridir. Ülkenin en modern yüzü diyebiliriz. Ülkenin kendine özel bir sahil alanı bulunmaktadır. Buraya gelip deniz turizmi keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca şehirde yer alan doğal güzellikler ve tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Kampong Ayer

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Kampong Ayer, gezilip görülmesi gereken önemli bir kentidir. Daha çok su şehri olarak bilinmektedir. Brunei Nehrinin üzerinde kurulan bu kentte birçok gezilip görülecek yeri bulunmaktadır. Kanallar şehri olarak bilinen Kampong Ayer, Asya’nın Venedik’i olarak bilinmektedir. Buraya gelip şehrin harika manzarasını ve doğal güzelliklerini görebilirsiniz.

Bandar Seri Begavan

Bandar Seri Begavan, Bruney Sultanlığı’nın başkenti ve yaklaşık 74 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Asya’nın en güzel başkentlerinden biridir. Doğa yapısı ve tarihi yapılarıyla oldukça dikkat çeken bir kenttir. Buraya yolunuz düşerse Sultan Başkanlık Sarı, Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii, Sultan Hassanal Boliah Camii, Şerif Ali Türbesi, Sultan Bolkiah Türbesi, Kampong Ayer Bölgesi Malay Teknoloji Müzesi, Brunei Tarih Müzesi, Brunei Müzesi ve İslam sanat galerisi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyin. Ayrıca bu şehirde alışveriş yapıp lezzetleri de mutlaka tadın.

Labi Ormanı Koruma Alanı

Ülkenin güneybatısında yer alan Labi Ormanı Koruma Alanı, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. Burası yıllın büyük çoğunluğu yağmur yağmaktadır. Buraya gittiğinizde hava koşularını dikkat edip ona göre gidin. Buraya gidince yanınıza mutlaka yağmurluk ve fotoğraf makinesini alın. Buraya gidince harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Ulu Temburong Ulusal Parkı

Brunei’nin başkenti Bandar Seri Begavan’ın güneydoğusunda yer alan Ulu Temburong Ulusal Parkı,  549,1 km²’lik alanıyla 1991 yıllında kurulan ülkenin en popüler doğa koruma alanıdır. Yağmur ormanaları içerisinde yer alan bu park, gezilip görülmeye değerdir. Özellikle burada yer alan  halat köprüleri üzerinde safarilerin keyfini çıkarabilirsiniz. Parkta birçok canlı keşfedebilirsiniz. Parkın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

10  Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii, 1958 yıllında 28. Brunei Sultanı tarafından inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı, Güneydoğu Asya’nın en güzel ibadet yerleri arasında bulunmaktadır. Özellikle mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin. Ülkenin en güzel ve en popüler camisidir.


Bunlar dışında Brunei hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Brunei

Nüfus: 428.874

Başkent: Bandar Seri Begavan

Resmi Dili: Malayca

Para Birimleri: Singapur doları, Brunei doları

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1368

Önemli Şehirleri: Seria, Sandakan, Bangar, Tutong ve Sukang

İklimi: Brunei Ülkesinde tropikal iklim hakim olmasından dolayı ülke sıcak ve nemli bir havaya sahiptir.

İnanç Durumu: Brunei ülke halkının yüzde 67’si İslamiyet, yüzde 13’ü Budizm, yüzde onu ise Hıristiyanlık dinine inanmaktadır. Nüfusun yüzde onu ise yerel inanışlara inanmaktadır.

Vize Durumu: Brunei vize isteyen ülkeler arasındadır, Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından dolayı Malezya ya da Singapur üzerinden aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Brunei Nerede, Nasıl Gidilir
Brunei Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here