Buenos Aires Gezilecek Yerler
Buenos Aires Gezilecek Yerler

Güney Amerika kıtasının başkenti olarak adlandırılan Buenos Aires kenti, bir tasarım ve tango şehri olarak adlandırılmaktadır. Arjantin ülkesinin kültürel ve metropolü ve başkentidir. Başka hiçbir şehir Arjantin’de bu kadar yoğun bir tarih ve manzarayı bir araya getirmez. Buenos Aires’in sokaklarında ve sokaklarında yürümek, Arjantin’in tarihi ve Kültürü boyunca bir yolculuğa benziyor ve her köşede tamamen yeni bir bölüme dalıyorsunuz. Bağımsızlık mücadelelerinden ve askeri Diktatörlükten Sanat müzelerine, Opera binalarına ve Tango barlarına kadar, alışveriş merkezleri ve renkli sömürge tarzı evler arasında sizi bekleyen çok güzel bir şehirdir.

Bu makalemizde sizlere Buenos Aires kentine geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerleri anlatacağız.

Buenos Aires Gezilecek Yerler
Buenos Aires Gezilecek Yerler

#10: Puerto Madero

Puerto Madero, Puerto (liman) adından da anlaşılacağı gibi, su üzerinde yer almaktadır. Mahalle, Buenos Aires’in eski ana limanı etrafında inşa edilmiştir ve bugün hala sayısız liman tesisi ve eski depolar bunun kanıtıdır. R. La Plata’da bir akşam Yürüyüşünün yanı sıra heybetli gökdelenlere bakmak için bir dolambaçlı yoldan gitmeye değer. Çok yeni binalar, mahalleleri , gökdelenleri ve depo şeklindeki diskoları ile oldukça cezbeden bir bölgedir.

#9: San Telmo

San Telmo, Buenos Aires’in en eski bölgesidir. 19.yüzyıldan kalma sömürge tarzı evleri ve çok sayıda antika dükkanı ve bit pazarı ile tanınan bu bölge, turist kalabalığını kendine çekmektedir. San Telmo, La Boca limanı ile Buenos Aires’in merkezi, sözde Microcentro arasında yer aldığından, Başkent sokaklarında dolaşırken böyle bir ziyaret neredeyse otomatik olarak zorunludur! Son olarak, Plaza Dorrego’da her pazar en güzel Tango gösterileri ve Buenos Aires’in en büyük pazarı düzenlenmektedir.

#8: Avenida 9 de Julio und der Obelisk

Avenida 9 de Julio, Buenos Aires’in büyük bir caddesi ve ana trafik arteri olan bir otoyoldur. Avenida 9 de Julio boyunca, Brezilya ve Fransız Büyükelçiliği’nin mimari başyapıtları, Teatro Colstrn ve Dikilitaş gibi Buenos Aires’in en ünlü cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Plaza De La R’deki Dikilitaş, Buenos Aires’in sembolü olarak kabul edilir. Özel günlerde 206 basamağa tırmanabilecek kadar şanslı olan kişi, 67 metre yükseklikten başkentin havadar bir manzarasını izleyebilir.

#7: Palermo

Palermo, Hipster ve sanatçıların, yaratıcıların ve düşünürlerin mahallesidir. Kısacası: gündüzleri Palermo Soho, bir kahve molası için veya Borges Meydanındaki modern tasarım pazarındaki en son parçaları satın alabilmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır ve aynı zamanda geceleri ise Palermo, mükemmel bir kulüp bölgesidir! Palermo, Buenos Aires’in 48 semtinin (barrios) en büyüğüdür.

#6: Recoleta Friedhof

Aynı adı taşıyan Recoleta bölgesinde bulunan Recoleta Mezarlığı, dünyanın en güzel mezarlıklarından biri olarak kabul edilir. Burada çok sayıda görkemli türbeler, ölen başkanların, aktörlerin ve profesyonel sporcuların ihtişamını ve zenginliğini ifade etmektedir. Buenos Aires’teki Recoleta mezarlığında, ünlü Başkanın karısı Eva (Evita) P. Recoleta Mezarlığı’nın yanı sıra, aynı mahallede özellikle bir Kitapçıya dönüştürülen bir tiyatro olan Ateneo’yu ziyaret edebilirsiniz!

#5: Teatro Colón

Güçlü sütunlar, kadifemsi kırmızı koltuklar ve altın ışık: Buenos Aires’teki Plazza Lavalle’de yer alan ve 3500’den fazla izleyiciye ev sahipliği yapan muhteşem Columbus Tiyatrosu, İspanyolca’da Teatro Colprenn’dir. Hatta bazıları Teatro Colombo’yu Dünyanın en güzel opera binası olarak adlandırımaktadır. Ancak dünyanın en ünlülerinden biri olduğu kesindir. Üst katlardaki standlar ve büyük özel balkonlar arasında tiyatro, oyunlara katılmak için her fiyat kategorisindeki yerleri sunmaktadır. Eskiden dulların yas günlerinde oyunlara katılabildikleri alt, kafesli yerler artık satılmamaktadır. Biletler Teatro Colon internet sitesinden sipariş edilebilir.

#4: Argentinischer Tango in Buenos Aires

Tango’nun başkentinde, onu duymadan, görmeden veya denemeden ayrılırsanız çok üzücü olur? Seçim yapabileceğiniz çok sayıda Tango barı, dans gösterileri veya Tango dans dersleri vardır. Şovlarda Tango sahnesinin büyüklüğünü tam pratikle deneyimleyebilir ve ayrıca La Boca’daki sokakta veya restoranlarda sunumlar görebilirsiniz.

Daha yaygın olanı sevenler, başlangıç seviyesinden profesyonel Dansçılara kadar tüm Tango sahnesinin dans akşamlarında birleştiği bir “Milonga” yı ziyaret edebilirsiniz. Bu, eski Tango saraylarında veya çeşitli mahallelerde açık sokaklarda gerçekleşir. Pazar günleri Plaza San Dorrego’daki Milonga ve San Telmo’daki Tango Folklor gösterisi “La Ventana” çok özel bir atmosfer vaat etmektedir.

#3: Casa Rosada und Plaza de Mayo

Buenos Aires’in kalbinde yer alan Başkanlık Sarayı, şekli ve büyüklüğü nedeniyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. İspanyolca’da adı Sadece “Casa Rosada” olan pembe bina, Bir zamanlar eski şehir surlarının kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Dikkat: Büyük ülke Bayrağının altında daha küçük bir bayrak yetiştirilirse, bu, Başkanın aslında sarayda olduğu anlamına gelir!

#2: Die Märkte

Güney Amerika’nın canlı yaşam duygusu, piyasaların renkli kalabalığından daha iyi bir yerde yaşanamaz. Tabii ki, Buenos Aires gibi devasa bir metropol, sadece el sanatları konusunda uzmanlaşmış sayısız süpermarket ve mağazaya sahiptir. Bununla birlikte, çok daha heyecan verici ve otantik olan, ürünlerin çeşitliliği ile özel hazineler arayabileceğiniz geniş pazarlardır. En ünlüsü, kıyafetlerden el sanatlarına, taze meyvelere ve lezzetli Sokak yemeklerine kadar her şeyin tatilcilerin kalplerini daha hızlı atmasını sağlayan bir pazar olan devasa Feria de San Telmo’dur.

#1: La Boca

Ünlü renkli evleriyle San Telmo’ya doğrudan bağlanan La Boca, El Caminito ile Buenos Aires’in en ünlü Tango hattına sahiptir. La Boca ziyareti mutlaka gün boyunca yapılmalıdır, çünkü geceleri neşeli dolu mahalle açıkça boşalır ve bazen çok güvensiz hissedilebilirsiniz. La Boca, elbette, Maradona’nın yıllardır oynadığı Boca Juniors ile tanınmaktadır. Futbol taraftarları için stadyumu ziyaret edebilirsiniz.

Arjantin Gezinize hazır mısınız? Buenos Aires’in turistik yerlerinden sonra Arjantin’den daha ileri gitmek istiyorsanız, önce yakındaki Tigre Delta’ya gitmenizi öneririz! Metropolün bu kadar yakınında, kanallarla ve yayılan bitki örtüsüyle dolu yeşil bir vaha bulmak sizin için inanılmaz olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here