Burgenland Nerede, Hakkında Bilgi
Burgenland Nerede, Hakkında Bilgi

Burgenland, Avusturya’nın en Doğu Eyaletidir. Burada yaklaşık olarak 300.000 civarında kişi yaşamaktadır.. Diğer tüm eyaletlerden daha fazla nüfusa sahiptir. Burgenland’ın başkenti Eisenstadt’tır.

Burgenland, Macaristan sınırında uzun, dar bir arazi şerididir. En dar noktasında sadece dört kilometre genişliğindedir. Burgenland kuzeyde Slovakya ve başkenti Bratislava, güneyde ise Slovenya ile sınırlanmıştır.

Burgenland Nerede, Hakkında Bilgi
Burgenland Nerede, Hakkında Bilgi

Burgenland’da Esterh Kalesi gibi bazı kaleler ve Forchtenstein Kalesi ve Lockenhaus Kalesi gibi kaleler bulunmaktadır. “Burgenland” ismi, bugün Macaristan’da bulunan üç kaleden geliyor. 1920 yılına kadar Burgenland, Macaristan’ın bir parçasıydı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan, Avusturya’ya teslim etmek zorunda kaldı.

Burgenland kuzeyde daha düz, güneyde ise daha dağlık. Ancak en yüksek dağ sadece 884 metre yüksekliğindedir, Avusturya’nın başka yerlerinde birçok tepe çok daha yüksektir. Bununla birlikte, birçok insan tatil için buraya gitmeyi sever, örneğin Neusiedl Gölü’ne. Burgenland şarabı ile de ünlüdür.

Almanya’da bir Burgenland da var: Saksonya-Anhalt’ın güneyindeki bir ilçenin adı bu. Orada da birçok Kale var ve çok fazla şarap yetiştirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz