Büyük Mecidiye Cami

Büyük Mecidiye cami yada halk arasında Ortaköy camisi dediğimiz yapı İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesine bağlı Ortaköy Semtinde bulunur. Bu yapı Neo Barok tarzda yapılan bir camidir.

Büyük Mecidiye Cami

Cami ilk Mahmut ağa tarafında yapıldığı söylenmektedir. Daha sonra meydana gelen Patrona Halil İsyanı ile birlikte cami yıkılmıştır. Bir süre ara verilen yapı 1853 yıllında Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a yaptırılmıştır.

Büyük Mecidiye Camii (Boğazdan, önden)

Cami tarihi dini ve sanatsal yönünde önemli bir yere sahiptir. Boğazın yakasında bulunan bu cami sanatsal faaliyetleri dikkat çekicidir. Özellikle sultan tarafından hatla yazılan Allah, Muhammed ve halife isimleri dikkat çekicidir. Özellikle konum olarak çok önemli bir yerde bulunan cami sık uğradıkları bir yerdir. Cami içerisindeki mimari oldukça etkileyicidir.

Büyük Mecidiye Camii (boğazdan)

Bu cami de bir Selatin camisidir. Diğer selatin camilerde olduğu gibi burada da hünkar ve hakim bölümleri bulunur.  Yolunuz düşerse bu camiye mutlaka uğrayın. En son 2011-2014 yılları arasında restore edilmiştir.

Büyük Mecidiye Camii (İç)

Büyük Mecidiye Cami(Ortaköy Camii) Nerede?

Mecidiye Mah. 34347 Beşiktaş İstanbul

Büyük Mecidiye Cami(Ortaköy Camii) Nasıl Gidilir?

Beşiktaş İskelesi’nden buraya yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Eminönü ve Taksim yönünden kalkan araçlar da buradan geçmektedir.

Büyük Mecidiye Camii (kubbe)
Büyük Mecidiye Camii’nin Boğaziçi Köprüsü’nden görünümü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here