Çad'da Gezilecek 10 Yer
Çad'da Gezilecek 10 Yer

14.496.739 toplam nüfusuyla Orta Afrika kıtasında yer alan Çad, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülke topraklarının büyük kısmı Sahra Çölü kaplamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Ndjamena Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Çad’da Gezilecek 10 Yer
  3. Çad Nerede?
  4. Çad’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Çad Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Tousside

Tibesti Dağları zirvelerinde bulunan Tousside, aktif bir yanardağdır. 3.315 m yüksekliğiyle Çad’ın en yüksek dağlarından biridir. Burada zaman zaman küçük ve orta ölçekli volkanik patlamalar meydana gelmektedir. Bu patlamalar sonucunda bölgede harika görüntüler ortaya çıkmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu harika manzaralı yapıyı ziyaret edin.

Tarso Toh

Tousside volkanının kuzey yönünde yer alan Tarso Toh, 2.000 m yüksekliğiyle aktif bir yanardağdır. Tibesti Dağları ile birlikte harika bir turistik yer olmuştur. Burada meydana gelen patlamalar sonucunda krater göl ve diğer oluşumlar meydana gelmiştir. Yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çad Gölü

Orta Afrika’da Nijerya, Kamerun, Nijer ve Çad sınırında yer alan Çad Gölü, 1.350 km²’lik alanı ile bölgenin en büyük gölüdür. Göl içerisinde birçok küçük ada bulunmaktadır. Yine ada birçok şehir hatta ülkeye sulama ihtiyacını karşılamaktadır. Göl üzerinde birçok turistik alan bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de burası olmalıdır.

Sahra Çölü

Çad, Mısır, Cezayir, Moritanya, Fas gibi birçok ülkeye sınırı olan Sahra Çölü, 9.200.000 km²’lik alanı ile Dünyanın en büyük sıcak çölü olup yaklaşık 9 milyon yaşındadır. Yukarıdan da belirtiğimiz gibi Çad ülkesinin toprakların büyük bölümü bu çöl oluşturmaktadır. Çölün büyük kısmında yaklaşık 10 yıl boyunca hiç yağış almamaktadır. Bu hem oldukça ürkütücü hem de aynı zamanda büyüleyici bir görüntü oluşturmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu çöle mutlaka uğrayın derim.

Chari Nehri

Ülkenin Ndjamena şehrinde yer alan Chari Nehri, 949 kilometre uzunluğunda harika bir akarsudur. Ülkede gün batımı izlemek için bu nehir kenarına gelip bu tadı alabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte nehir kenarına gidip romantik bir ortam yaşayabilirsiniz. Ülkenin en güzel yerlerinden biridir.

Tibesti Dağları

Tibesti Dağları, Çad’ın en kuzeyinde Libya’nın güney kısmına doğru uzanan bir sıradağ’dır. 3.445 m yüksekliğinde olup görenleri hayrette düşürmektedir. Burada birçok hayvan bulunmaktadır. Daha çok macera ve adrenalin sevenler için ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Ennedi Kanyonu

Çad’ın kuzeydoğusunda yer alan Ennedi Kanyonu, Sahara Çölü’nün ortasında bulunan gizli bir cennettir. Kurak ve çöl topraklar arasında yer alan bu kanyonda birçok yeraltı suyu ve küçük havuzlar bulunmaktadır. Develerin su ihtiyacını karşılayan bu kanyon aynı zamanda çöle de hayat vermektedir.

Çad Ulusal Müzesi

Çad’ın başkenti ve en büyük şehri N’Djamena’da yer alan Çad Ulusal Müzesi, 6 Ekim 1962 tarihinde ziyarette açılmıştır. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Çad’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Zakouma Ulusal Parkı

Çad’ın  Mongo şehrinin Barh Signaka bölgesinde yer alan Zakouma Ulusal Parkı, 1963 yıllında ziyarette açılmıştır. Parkta birçok hayvan türü bulunmaktadır. Başta Fil, aslan, antilop sürüleri, zürafalar, bufalo ve babunlar olmak üzere birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle safari meraklıları için oldukça uygun bir yerdir. Ziyaret etmenizi öneririm.

10  Meryem Ana Katedrali

Çad’ın başkenti ve en büyük şehri N’Djamena’da yer alan The Our Lady of Peace Cathedral veya Türkçe’deki ismiyle Meryem Ana Katedrali,  1965 yılında inşa edildi. Daha sonra meydana gelen doğal afetler sonucunda zarar gördü. 1986 yıllında tekrar inşa edildi. Yapı en son halini 2003 yıllında kavuştu. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Çünkü oldukça dikkat çekici bir mimari yapısı bulunmaktadır.


Bunlar dışında Çad hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Çad

Nüfus: 14.496.739

Başkent: N’Djamena

Resmi Dilleri: Fransızca, Arapça

Para Birimi: Orta Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 11 Ağustos 1960

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here