Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 59 km uzaklıktadır. İlçemize gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Kütahya’nın İlçeleri

Çavdarhisar ilçe kimliğini kazanmadan önce ilçe merkezine 37 km uzaklıkta bulunan Emet’e bağlı bir kasabaydı.  Çeşitli uğraşlar sonuncunda ilçe olmayı başarmıştır. İlçe merkezine bağlı 4 mahalle ve 23 köy bulunur. İlçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 6.833’dır.

Çavdarhisar

Çavdarhisar’da Gezilecek Yerler

Çavdar hisar ilçesi yöre olarak Frigya devletine ev sahipliği yapmıştır. Ki Heredotun dünyanın en eski topluluğu Frigler olduğunu söylemiştir. En eski topluğun burada hakimiyet kurması ilçemiz ve ilimizin tarihi ne kadar geçmişe gittiğini düşünebiliriz. İlçemizde il, ülke ve dünya bazında bazı ilklere sahiptir. bunları öncelikle sizinle paylaşmak istiyorum.

Aizanoi Antik Kenti
  • Dünyanın Bilinen İlk “Ticaret Borsa”sına Sahiptir.
  • Dünyanın Günümüze Kadar En İyi Korunagelmiş Zeus Tapınağına Sahiptir.
  • Dünyada “Tiyatro ve Stadyum Kombinasyonu” nun Bir Arada Bulunduğu İlk ve Tek Antik Kenttir.
  • Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun En Büyük “Kara Alabalık Tesisi” ne Sahiptir.
Kara Alabalık Tesisleri

 Aizanoi Antik Kenti

İlçemizde bulunan bu antik kent ilçemiz ve ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Aizanoi ikinci Efes olarak bilinir. Bu antik kent sayesinde ilçemiz turizm konusunda canlanmaktadır. Hergün biraz daha ülke ve dünya çapında isminde bahsedilmektedir. Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi, dünyanın ilk borsa yapısı vardır. Borsa burada meydana gelen 1970 Gediz depreminde yıkılan cami sonucunda rastlanmıştır.  Aizanoi Macellum’u, dünyanın ilk borsalarından biridir. Bunun dışında nekropoller, olimpiyat şeref tribün abidesi, 4 köprü da vardır ki bunların çok kötü şekilde restore edilmiş ikisi hala kullanılmaktadır. Bunun dışında Meter Steunne alanı ve tüneli önemli bir eserdir. Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemektedir. Yolunuz buraya düşerse bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Roma Köprüsü
Macellum
Zeus Tapınağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz