Chillon Şatosu
Chillon Şatosu

Cenevre Gölü’nün doğu kıyısında yer alan Chillon Şatosu ya da Château de Chillon, 1160 yıllında hizmette açılan muazzam bir yapıdır.

İsviçre’nin Veytaux sınırları içerisinde bulunan bu şato, 100 adet birbirine bağlı yapıdan oluşur. Bu yapının ilk olarak ne zaman inşa edildiği net olarak bilinmemektedir. Fakat tahminlere göre 1160 yıllında inşa edildiği söylenmektedir. Bu yapı, birçok hanedan üyesine ev sahipliği yapmıştır. Bu yapıyı özel kılan hiçbir zaman kuşatma ile fethedilmemiştir. Sadece anlaşmalarla el değiştirmiştir. Bu nedenle orjnalliğini halla da korumaktadır.

Günümüzde bu şato müze olarak hizmet vermektedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Şatonun içinde içinde 4 büyük salon, 3 avlu ve yatak odası bulunur. Bu yapıların büyük kısmı halka açıktır. Oldukça muazzam bir mimarisi ve manzarası bulunur. Burası ülkenin en çok ziyaret edilen tarihi yapıtlarından biridir. Giriş ücretlidir.

Chillon Şatosu Nerede, Nasıl Gidilir?

Chillon Şatosu,İsviçre’nin Montreux şehir merkezine 3 km. mesafede bulunur. Buraya ulaşmak için ülkemizde direk uçuş bulunmuyor. Buraya gitmek için ilk önce Cenevre kentine gidip daha sonra trenle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Bern Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. İsviçre’de Gezilecek 10 Yer
 3. İsviçre Nerede?
 4. İsviçre’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. İsviçre’deki bu köye taşınana 70 bin dolar verilecek
 7. Jet d’eau
 8. St. Ursen Cathedral
 9. Chillon Şatosu
 10. Şapel Köprüsü
 11. Titlis Köprüsü
 12. Basel Manastırı
 13. Santa Maria Degli Angioli Kilisesi
 14. Lucerne Aslan Heykeli
 15. Abbey Kütüphanesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here