Cibuti Gezi Rehberi
Cibuti Gezi Rehberi

Cibuti, resmi adı Cibuti Cumhuriyeti, yaklaşık 900 bin nüfusuyla Doğu Afrika’da yer alan küçük bir ülkedir. Kızıldeniz ile Aden Körfezinin Babülmendep Boğazı ile bağlandığı noktada bulunmaktadır. 

Göz at ;

  1. Cibuti Gezilecek Yerler
  2. Cibuti Şehri Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Cibuti’de Gezilecek 10 Yer
  4. Cibuti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Cibuti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Cibuti Nerede?

Cibuti ülkesinin kuzeyinde ve batısında Etiyopya, güneyinde Eritre, güneydoğusunda ise Somali bulunmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü 23.200 kilometrekaredir.

Bu ülke daha çok köpek balıklarıyla gündeme gelmektedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için burada gezip görmeniz gereken en popüler 10 yer seçtik. İşte o yerler…

Abbe Gölü

Etiyopya ile Cibuti sınırı arasında yer alan Abbe Gölü,  450 km²’lik alan kaplayan bir tuz gölüdür. 110 bin metrekarelik bölümü tamamen tuz kaplıdır. Bu göl, iki ülkeye de çok farklı bir renk katmaktadır. Buraya gelen her turistin mutlaka gidip ziyaret ettiği bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret edin derim.

Assal Gölü

Deniz seviyesinin yaklaşık 150 metre altında yer alan Assal Gölü, Afrika’nın en alçak noktası olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda dünyanın en tuzlu göllerinden biridir. Bu nedenle beyaz elmas olarak da bilinmektedir. Tuz kütlelerin oluşturduğu manzara bir harika olmaktadır. Buraya fotoğraf tutkunları gelip harika kareler yakalamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edin derim.

Moucha Adası

Tadjoura Körfezi’nin ortasında yer alan Moucha Adası, gezilip görülmesi gereken bir doğa harikasıdır. Buraya ulaşmak için başkentten feribotla yaklaşık 10-15 dakika arasında ulaşabilirsiniz. Bu ada üzerinde 20 kişi yaşamaktadır. Bunların yaşamları biraz farklı olup farklı bir kültürleri bulunmaktadır. Ada üzerinde sadece bir otel bulunmaktadır. Buraya gelip dalış yapabilir,  büyüleyici mercan resiflerini görüp ve balina köpek balıklarıyla yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Yolunuz düşerse farklı bir gezi serüveni için buraya uğramalısınız.

Hamoudi Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Cibuti’de yer alan Hamoudi Camii, 1906 yıllında  Hacı Hamudiye tarafından inşa edilen ülkenin en eski camisidir. Cami yaklaşık 1000 kapasiteli olup ülke için oldukça önemli bir yeri vardır. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin derim.

Kempinski Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Cibuti’de yer alan Kempinski Sarayı, gezilip görülmesi gereken bir yapıdır. Bu yapının tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Günümüzde bu yapı otel olarak hizmet vermektedir. Oldukça şık ve popüler bir otel olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya gelip hem konaklayabilir. Hem de tarihi yapıyı daha yakında görme fırsatını bulmuş olursunuz.

Cibuti Halk Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Cibuti’de yer alan Cibuti Halk Sarayı,  2 Mart 1985 tarihinde ziyarete açılan önemli bir yapıdır. Bu yapı, ülkenin özgürlüğünün bir sembolü olarak inşa edilmiştir. Ülke için oldukça önemli bir yerdir. Buraya gelip ülkenin bağımsızlık mücadelesini nasıl verdiğini gözlerinizle görüp şahit olabilirsiniz.

Khor Ambado Plajı

Tadjourah Körfezi kıyısında kurulan Khor Ambado Plajı, ülkenin en popüler yeri olup yıl boyunca birçok turist ağırlamaktadır. Burası aynı zamanda Fransız Plajı da denilmektedir. Sebebi ise burada yaşayan Fransız askerlerin ve ailelerinin de bu plajı kullanıyor olmalarıdır. Yüzme, dalış ve değişik su sporları yapmak için oldukça uygun bir adrestir.

Danakil Çöküntüsü

Cibuti sınırı yakınındaki Etiyopya’da yer alan Danakil Çöküntüsü, yaklaşık 100 metre yerin altında 35 santigrat derece ile gezegendeki en yüksek ortalama sıcaklığa sahip yeridir. Bu haliyle yeryüzünde açılan cehennem kapısı olarak bilinir. Buraya gelip uzaktan görmeniz yeterli olmaktadır.

Day Forest Milli Parkı

Cibuti sınırında yer alan Day Forest Milli Parkı, 150,2 km²’lik alanıyla 1939 yıllında mili park ilan edilen önemli bir yerdir. Burada başta bitki olmak üzere birçok farklı canlı türü bulunmaktadır. Burada birbirinden güzel harika çiçek türleri bulunmaktadır. Burası cennette açılan kapı diyebiliriz. Yolunuz düşerse ziyaret edin derim.

10  Cibuti Şehir Stadyumu

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Cibuti’de yer alan Cibuti Şehir Stadyumu, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ülkenin en önemli stadyum merkezidir. Burası yıl boyunca birçok maça ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip hem maç müsabakaları izleyebilir. Ya stadyumu ziyaret etmek için buraya gelinebilir.


Cibuti hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Cibuti Bayrağı

Nüfus: 899.598

Başkent: Cibuti

Resmi Dilleri: Fransızca, Arapça

Para Birimi: Cibuti frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 27 Haziran 1977

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha ileridir.

Önemli Şehirleri: Cibuti, Ali Sabieh, Balho, Dikhil

Ne Zaman Gidilir: Cibuti ülkesi dünyanın en sıcak ve kurak ülkelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve nisan ayları arasıdır.

Vize Durumu: Cibuti ülkesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Cibuti ülkesine Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Cibuti Nerede, Nasıl Gidilir?
Cibuti Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here