Çin Seddi Nerededir?
Çin Seddi Nerededir?

Bir televizyon kanalında yayınlanan ”Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında sorulan Çin Seddi sorusu resmen ülke gündemine oturdu. Bizde bu soruda yola çıkarak Çin Seddi Nerede?, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulmaya çalıştık.

Çin Seddi, 21.196.180 m uzunluğuyla dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Bu duvarın kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar, Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya kadar uzar.

MÖ 221 ile MS 608 yılları arasında Savaşan Beylikler döneminde inşa edilen Çin Seddi, “Moğol” ve “Türk” boylarının saldırılarına karşı inşa edilmiş bir yapıdır.

Göz at ;

  1. Çin Gezilecek Yerler
  2. Çin Seddi

Bu yapı, 1987 yıllında Dünya mirası sit alanı olarak belirtilmiş  7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünya’nın yedi harikasından biri olarak listeye konulmuştur. Her yıl milyonlarca kişi bu harika yapıyı görmek için Çin’e gitmektedir. Buraya yolunuz düşerse siz de sevdiklerinizle birlikte mutlaka bu yapıyı görün derim.

Çin Seddi Nerede, Nasıl Gidilir?

Evet Çin Seddi bildiğiniz gibi Çin’de bulunur. Çin’in kuzeyinde uzanan bu duvar, ülkenin 15 ilini kapsamaktadır. Doğuda Hebei vilayetindeki Şangay Geçidi’nden batıda Gansu ili Jiayu Geçidi’ne kadar uzanmaktadır.

Bilindiği üzere Çin Seddi, oldukça uzun bir surdur. Bu nedenle ben hepsini gezeyim göreyim diyorsanız bu sizin çok uzun zamanınızı alır. Bunun Surların 630 kilometresi Başkent Pekin sınırları içerisinde bulunur. Başkentte bulunan Mutianyu Surlarını gezip görmek için ülkemizden direk uçuşla Pekin’e ulaşabilirsiniz.

Pekin kent merkezinde bulunan Dongzhimen otobüs durağından 916 Express veya 916 otobüs hatlarına binip Huairou North Avenue’deki Huairou Beidajie durağında inip burada kalkan h23, h24, h35 veya h36 otobüs hatlarından birine binip  Mutianyu Roundabout kavşağın inip burada kısa bir yürüyüşten sonra surlara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çin Seddi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Çin Seddi surları oldukça uzun olduğunu söylemiştirk. Bu nedenle buraya gittiğinizde yaklaşık 630 km uzunluğundaki Mutianyu Surlarını gezip görebilirsiniz.

Bu surları gezip görmek için her gün 07:30-17:30 saatlerinde ziyarette açıktır. Giriş ücreti ise şöyledir;

  • Tam bilet ücreti 45 yuan
  • 60 yaş üzeri ve çocuklara 25 yuan
  • 120 santimden kısa boylu çocuklara ücretsiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here